Szczawno-Zdrój: Atrakcje i zabytki do zobaczenia

Szczawno-Zdrój: Atrakcje i zabytki do zobaczenia
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna18.02.2024 | 5 min.

Dni Szczawna Zdrój to idealna okazja, aby odkryć uroki tego malowniczego uzdrowiska. Podczas wydarzenia będziesz mieć szansę poznać historię, zabytki i atrakcje miasta, skosztować regionalnych specjałów, a także miło spędzić czas. Szczawno-Zdrój leży wśród gór i lasów, więc możesz liczyć na wspaniałe widoki oraz głęboki oddech świeżego, górskiego powietrza. To doskonała propozycja na weekendowy wypad z rodziną czy przyjaciółmi.

Kluczowe wnioski:

 • Dni Szczawna Zdrój to event prezentujący atrakcje i zabytki uzdrowiska
 • Wydarzenie pozwala poznać historię i specyfikę regionu
 • Możliwość spróbowania regionalnych potraw i trunków
 • Atrakcyjny program artystyczny i rozrywkowy
 • Okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury

Odkryj uroki Szczawna-Zdroju podczas dni Szczawna Zdrój

Dni Szczawna Zdrój to świetna okazja, by poznać historię i atrakcje tego urokliwego uzdrowiska. Co roku w czerwcu odbywa się tutaj festyn, podczas którego turyści i kuracjusze mogą skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej i rozrywkowej.

W programie znajdziemy koncerty zespołów regionalnych, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, a także prezentacje i warsztaty rękodzielnicze. Nie zabraknie oczywiście stoisk z regionalnymi potrawami i trunkami, na których będzie można skosztować wybornych pierogów, nalewek ziołowych oraz słynnej Mysiej Krwi.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Podczas Dni Szczawna Zdrój organizowane są spacery z licencjonowanym przewodnikiem ścieżką zdrowia oraz trasami widokowymi. To doskonała okazja, aby poznać historię miejscowości i jej najciekawsze zabytki. Wycieczki kończą się zwykle w głównej atrakcji uzdrowiska - Pijalni Wód Mineralnych, gdzie można skosztować leczniczych wód.

Zwiedzaj atrakcje Szczawna Zdroju z przewodnikiem podczas dni Szczawna Zdrój

Choć Szczawno-Zdrój słynie przede wszystkim ze swoich walorów zdrowotnych, warto wiedzieć, że ma on także sporo ciekawych miejsc i zabytków do zobaczenia. Dlatego Dni Szczawna Zdrój to świetna okazja, by poznać historię i atrakcje uzdrowiska.

Pijalnia Wód Mineralnych Pomnik Adama Mickiewicza
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela Park Zdrojowy

Podczas festynu organizowane są bezpłatne zwiedzania najważniejszych obiektów z licencjonowanym przewodnikiem. Można więc w wygodny i ciekawy sposób poznać tutaj dni szczawna zdrój oraz jego okolic.

Szlakiem zabytków uzdrowiska

W trakcie festiwalu oprowadzane są także tematyczne spaceryhistorycznymi ścieżkami, szlakiem najciekawszych obiektów zabytkowych na terenie uzdrowiska i okolic. Przewodnicy opowiadają o burzliwych dziejach tych ziem, a także ciekawostkach dotyczących poszczególnych budowli.

Trzeba przyznać, że jest o czym opowiadać, gdyż Szczawno może się pochwalić imponującymi zabytkami w szczawnicy. Należą do nich m.in.: słynne sanatoria, zabytkowe wille, pocysterski kościół z XIII wieku oraz przepiękny park zdrojowy z unikatowymi okazami drzew i roślin.

Czytaj więcej:Wycieczki w okolicach Lądka-Zdroju: Co odkryć?

Poznaj historię i zabytki Szczawna Zdroju w dni Szczawna Zdrój

Dni Szczawna Zdrój obfitują w ciekawe atrakcje, dzięki którym można dogłębnie poznać historię uzdrowiska i najważniejsze miejsca. Zabytki, o których opowiadają doświadczeni przewodnicy, z pewnością Was zachwycą.

Podczas spacerów można poznać niezwykle barwną i momentami wręcz sensacyjną historię tego rejonu Gór Kamiennych. Zdumiewać może również fakt, że to niewielkie miasteczko kryje w sobie aż tak bogate dziedzictwo architektoniczne i kulturowe.

Wycieczki podczas Dni Szczawna Zdrój umożliwiają dogłębne zapoznanie się z najważniejszymi obiektami i faktami historycznymi dotyczącymi uzdrowiska. Oprócz wspaniałej zabawy, można więc tu autentycznie poszerzyć swoją wiedzę.

Spróbuj regionalnych potraw i trunków na dni Szczawna Zdrój

Szczawno-Zdrój: Atrakcje i zabytki do zobaczenia

Dni Szczawna Zdrój to nie tylko okazja do poznania atrakcji i historii uzdrowiska. To również święto regionalnej kuchni, rękodzieła i folkloru. Na licznych stoiskach i w straganach można skosztować prawdziwych specjałów Dolnego Śląska.

 • Tradycyjne pierogi - z mięsem, kapustą, grzybami lub różnymi owocami
 • Pasztet z dziczyzny
 • Bigos myśliwski i polędwiczki z dzika
 • Nalewki ziołowe i wino robione na bazie lokalnych owoców

Nie można ominąć oczywiście Pijalni Wód Mineralnych, gdzie podawana jest szczawno zdrój ze źródeł Józef i Maria. Wspaniale gasi pragnienie i działa leczniczo na organizm.

Podziwiaj piękne krajobrazy Szczawna Zdroju w dni Szczawna Zdrój

Dni Szczawna Zdrój to świetna okazja, by nie tylko poznać historię uzdrowiska, ale także podziwiać jego wyjątkowe walory krajobrazowe. Leży ono w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu lasów Gór Bystrzyckich i Orlickich.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem można wybrać się na pobliskie wzgórza i punkty widokowe, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. W oddali widać pasma górskie, lasy, łąki i pola. Można też wybrać się na spacer po parku zdrojowym i podziwiać jego zabytkową architekturę.

Niezwykłe położenie sprawia, że miejscowość jest nie tylko urokliwa, ale i posiada wyjątkowo czyste powietrze oraz dobroczynny mikroklimat. Stąd też jej popularność wśród kuracjuszy.

Baw się i relaksuj podczas atrakcji na dni Szczawna Zdrój

Dni Szczawna Zdrój to nie tylko poznawanie zabytków i historii, ale także dobra rozrywka. W programie imprezy jest mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Na scenie występują lokalne zespoły folklorystyczne, kapele góralskie oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Można pobawić się na zabawach tanecznych lub wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Dla najmłodszych przeprowadzane są liczne konkursy, quizy i zabawy z nagrodami. Ponadto na terenie parku zdrojowego działa wesołe miasteczko z karuzelami, domami strachu i zjeżdżalniami. Każdy znajdzie więc coś dla siebie i dni szczawna zdrój upłyną w radosnej, beztroskiej atmosferze.

Podsumowanie

Dni Szczawna Zdrój to święto uzdrowiska, podczas którego można poznać jego historię, zabytki i walory lecznicze. Organizowane są wycieczki z przewodnikami, dzięki czemu zwiedzanie głównych atrakcji, jak Pijalnia Wód Mineralnych czy zabytki w Szczawnicy, staje się bardziej ciekawe.

Festyn to także okazja, by skosztować regionalnych potraw i zrelaksować się przy dobrej muzyce. Nie brakuje rozrywek dla dzieci. Dni Szczawna Zdrój to znakomity pomysł na weekendowy wypad dla całej rodziny.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły