Keukenhof: Ogród tradycyjny w Holandii do zobaczenia

Keukenhof: Ogród tradycyjny w Holandii do zobaczenia
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna18.02.2024 | 5 min.

Holandia Keukenhof to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów kwiatowych na świecie. Co roku przyciąga ponad milion zwiedzających, którzy przyjeżdżają podziwiać rozkwitające kolorowe tulipany, hiacynty, narcyzy i inne kwiaty. Ten tradycyjny holenderski ogród o powierzchni aż 32 hektarów, położony między Amsterdamerem a Hagą, otwierany jest tylko na okres wiosennego kwitnienia - od marca do maja.

Kluczowe wnioski:
 • Keukenhof słynie z oszałamiającej ilości kwitnących tulipanów i innych kwiatów.
 • Ogród jest otwarty tylko przez około 8 tygodni wiosną, więc warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem.
 • W Keukenhof znajdują się także wystawy kwiatowe, pokazy fontann i inne atrakcje.
 • Bilety najlepiej kupić online, aby uniknąć kolejek.
 • Ogród położony jest pomiędzy Amsterdamerem a Hagą, z których łatwo się do niego dostać.

Keukenhof kwiaty Holandii

Park Keukenhof to prawdziwa perełka Holandii. Co roku Keukenhof Holandia przyciąga ponad milion zwiedzających z całego świata, którzy przyjeżdżają podziwiać niezwykłe widowisko - rozkwitające na wiosnę kolorowe kwiaty.

Największą atrakcją są oczywiście tulipany. To właśnie one sprawiają, że Holandia Keukenhof słynie na całym świecie. W parku znajduje się ich niezliczona ilość odmian, w tym także te najrzadsze i najciekawsze.

Najpiękniejsze tulipany świata

Wśród tulipanów znajdziemy zarówno gatunki o pojedynczych, jak i pełnych kwiatach. Ich barwy są niezwykle żywe - od czystej bieli, poprzez różne odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, aż do głębokich purpur.

Oprócz standardowych odmian, można podziwiać wyjątkowe okazy - pstrokate, paskowane, a nawet kwiaty przypominające ptaki! Te ostatnie należą do najrzadszych i najcenniejszych tulipanów.

Historia i rośliny w Keukenhof

Holandia Keukenhof ma długą i ciekawą historię. Już w XV wieku w tym miejscu znajdowały się ogrody warzywne, założone przez hrabinę van Hannover. W 1840 roku posiadłość została kupiona przez barona van Pallandta, który założył tu park angielski z olbrzymią ilością drzew i roślin.

Obecny kształt i rozmach Keukenhof zawdzięcza rodzinie Kröller-Müller, która przejęła majątek na początku XX wieku. To właśnie ona rozpoczęła tradycję corocznych wystaw kwiatowych, przyciągających setki tysięcy gości.

Powierzchnia ogrodu 32 hektary
Długość alejek 15 km
Liczba odwiedzających rocznie 1-1,5 mln

Roślinność poza sezonem

Warto pamiętać, że poza okresem kwitnienia wiosną, Keukenhof również warto odwiedzić. Znajduje się tu wiele ciekawych drzew i krzewów, w tym dęby, klony, magnolie azjatyckie, rododendrony i azalie.

Park urządzony jest w stylu angielskim z licznymi stawami, strumykami, mostkami, a nawet młynem wodnym. Można więc delektować się spacerami i odpoczynkiem przez cały rok.

“Keukenhof to żywy obraz holenderskich tradycji ogrodniczych i zamiłowania do kwiatów."

Czytaj więcej:Atrakcje w opolskim: Gdzie się wybrać?

Wiosenne kwiaty do zobaczenia

Choć tulipany są bez wątpienia królami Keukenhof, to oprócz nich zakwita tu mnóstwo innych gatunków. Wiosną podziwiać można kolorowe dywany z hiacyntów, narcyzów, krokusów, pierwiosnków i przebiśniegów.

Nie brakuje też egzotycznych roślin cebulowych sprowadzanych z Azji czy Afryki - m.in. czarne hiacynty, kosaćce syberyjskie oraz dzikie tulipany.

 • Najlepszy czas na oglądanie kwitnących tulipanów to połowa kwietnia.
 • Pozostałe gatunki rozkwitają od marca do maja.

Pokazy i wystawy

Poza podziwianiem roślinności, w Keukenhof odbywają się liczne imprezy i atrakcje dla zwiedzających. Można uczestniczyć w pokazach fontann, obejrzeć wystawy florystyczne lub skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.

Dla dzieci organizowane są warsztaty i konkursy z nagrodami. Ponadto na terenie parku znajdują się liczne punkty widokowe, skąd podziwiać można kwietną feerię barw.

Parki i style ogrodów holenderskich

Keukenhof: Ogród tradycyjny w Holandii do zobaczenia

Holendrzy są uznawani za prawdziwych mistrzów w dziedzinie ogrodnictwa i sztuki kształtowania roślinności. Nic więc dziwnego, że w kraju tym znajdziemy mnóstwo przepięknych parków - zarówno historycznych, jak i nowoczesnych.

Holandia Keukenhof to kwintesencja stylu holenderskiego w kształtowaniu krajobrazu. Charakteryzuje się on dużą dbałością o detale - alejki, rabaty, klomby, a także liczne ozdobne elementy jak fontanny, rzeźby czy oczka wodne.

Inne popularne ogrody

Oprócz Keukenhof, godne polecenia są m.in. Ogrody Hortus Botanicus w Amsterdamie, Arboretum w Wageningen oraz nowoczesny park de Efteling. Ten ostatni to prawdziwa gratka dla miłośników bajek i baśni.

Wiele okazów egzotycznych roślin podziwiać można także w palmiarniach, z których największą jest Palmenhuis w Groningen.

Sezonowość kwitnienia roślin

Holenderskie ogrody, w tym słynny Keukenhof, urzekają przede wszystkim wiosną, kiedy większość roślin zakwita. Jednak nie wszystkie gatunki rozpoczynają kwitnienie w tym samym czasie.

Najwcześniej, bo już w marcu pojawiają się żonkile, krokusy i pierwiosnki. Wkrótce potem zaczynają kwitnąć hiacynty i przebiśniegi, a w połowie kwietnia osiągają pełnię tulipany.

Sezon w Keukenhof trwa zaledwie 8 tygodni, od połowy marca do połowy maja. Dlatego warto dokładnie zaplanować termin wizyty, aby podziwiać kwiaty w największej krasie.

Podsumowanie

Park Keukenhof w Holandii, zwany potocznie Keukenhof Holandia lub Holandia Keukenhof, to prawdziwa mekka dla miłośników kwiatów. Co roku przyciąga ponad milion gości, którzy przyjeżdżają podziwiać rozkwitające na wiosnę kolorowe dywany tulipanów, hiacyntów i wielu innych gatunków.

To magiczne miejsce otwierane jest tylko na około 8 tygodni w roku. Warto więc zaplanować wycieczkę z wyprzedzeniem, aby zobaczyć kwitnące kwiaty w pełnej krasie. Poza tym w Keukenhof nie brakuje dodatkowych atrakcji - pokazów fontann, wystaw czy warsztatów dla dzieci.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Trasy w Dolinie Będkowskiej: Przewodnik dla turystów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły