Odkrywamy Lubelskie: Co zwiedzać w regionie?

Odkrywamy Lubelskie: Co zwiedzać w regionie?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna19 lutego 2024 | 6 min

Co zwiedzać w Lubelskim to pytanie, które zadaje sobie wielu turystów planujących wycieczkę do tego niezwykle urokliwego regionu Polski. Lubelszczyzna słynie z pięknych zamków, rezerwatów przyrody i malowniczych szlaków turystycznych.

Kluczowe wnioski:
  • Zamek w Zamościu uznawany jest za jedną z najpiękniejszych twierdz w Europie.
  • Unikalne ekosystemy Roztoczańskiego Parku Narodowego zachwycają różnorodnością gatunkową.
  • Sanktuarium w Krasnobrodzie, Sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim i nekropolia na Słonecznej Polanie w Kazimierzu Dolnym to perełki sakralnej architektury regionu.
  • Malownicze szlaki Bieszczadów, Roztocza, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego kuszą pięknymi widokami i dziewiczą przyrodą.
  • Poznaj także kuchnię lubelską i wyjątkowe wyroby regionalnych rzemieślników.

Zamki Lubelszczyzny

co warto zobaczyć w Lubelskim - z pewnością należą do tego piękne zamki Lubelszczyzny. Wśród najciekawszych zaliczyć trzeba przede wszystkim majestatyczny Zamek w Zamościu uznawany za jedną z najpiękniejszych twierdz w Europie. Zbudowany został na planie kwadratu z arkadowymi podcieniami otaczającymi wewnętrzny dziedziniec. Sam dziedziniec robi ogromne wrażenie z piękną studnią pośrodku i malowniczym ratuszem.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Zamek Lubelski z monumentalną Wieżą Donżon, która góruje nad Starym Miastem niczym latarnia morska i jest świetnym punktem widokowym. Wojewódzka Biblioteka Publiczna mieszcząca się w zamku kryje ciekawe zbiory historyczne. Nieopodal zobaczyć można pozostałości Bramy Krakowskiej, która niegdyś prowadziła na zamek od strony miasta.

Na Szlaku Zamków Lubelszczyzny leży także malowniczo położony zamek w Kozłówce. To prawdziwa perełka polskiego renesansu i jedna z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Przyciąga turystów niezwykłą architekturą, wystrojem wnętrz i otaczającym go pięknym, zabytkowym parkiem w stylu angielskim.

Zamek w Janowcu

Kolejną atrakcją co warto zobaczyć w Lubelskim jest malowniczo usytuowany nad rzeką Bystracą zamek w Janowcu. To jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków obronnych w Polsce. Jego potężne, ceglane mury, wysokie na 20 metrów, robią niesamowite wrażenie. Dodatkową atrakcją jest możliwość przeprawy na drugi brzeg rzeki średniowiecznym mostem zwodzonym.

Rezerwaty przyrody regionu

co warto zobaczyć w Lubelskim - jeśli kochacie nieskażoną dziką przyrodę, polecamy odwiedzić niezwykłe rezerwaty przyrody regionu. Roztocze, Polesie Lubelskie i Wyżyna Lubelska obfitują w obszary chronione o wyjątkowej różnorodności biologicznej.

Na Roztoczu warto wybrać się do Rezerwatu Nad Tanwią położonego w malowniczej dolinie rzeki Tanew. Rosną tu piękne buki i jawory tworzące zacienione aleje spacerowe.

Z kolei Czartowe Pole na Polesiu zachwyca torfowiskami i bagnami porośniętymi reliktami ostatniej epoki lodowcowej. Można tu podziwiać rozległe wrzosowiska, a przy odrobinie szczęścia dostrzec żurawie i cietrzewie.

Nieskażona przyroda rezerwatów Lubelszczyzny pozwala na chwilę oderwać się od zgiełku cywilizacji i zanurzyć w oazy spokoju.

Czytaj więcej:Keukenhof: Ogród tradycyjny w Holandii do zobaczenia

Najciekawsze kościoły i klasztory

Wędrując po Lubelszczyźnie warto zatrzymać się także przy jej licznych perełkach architektury sakralnej. Co warto zobaczyć w Lubelskim? Oto kilka propozycji wyjątkowych świątyń, które koniecznie musicie odwiedzić:

  • Sanktuarium w Krasnobrodzie z cudownym obrazem Matki Boskiej Krasnobrodzkiej przyciąga setki tysięcy pielgrzymów rocznie.
  • Neogotycki kościół w Sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim ze względu na piękną bryłę zwany jest „lubelską katedrą”.

Wyjątkową perełką jest też późnogotycki kościół farny w Biłgoraju i modrzewiowy kościół w Bliznem. Na uwagę zasługują również liczne cerkwie m.in. w Radrużu i Hannie.

Sanktuarium w Krasnobrodzie Sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim
kościół w Bliznem cerkiew w Hannie

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Odkrywamy Lubelskie: Co zwiedzać w regionie?

Zdecydowanie co warto zobaczyć w Lubelskim to górskie szlaki Bieszczadów, Roztocza i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Te regiony kuszą dziewiczą przyrodą, malowniczymi widokami i możliwościami uprawiania aktywnego wypoczynku.

W Bieszczadach koniecznie trzeba odwiedzić rezerwat Tarnica ze szczytem o tej samej nazwie, skąd podziwiać można panoramę pasma górskiego. Bieszczadzki Park Narodowy kryje oszałamiające połoniny, a w dolinach płyną wartkie potoki.

Z kolei Roztoczański Park Narodowy słynie z wyjątkowego skupiska pomnikowych dębów i buczyn. Można tu podziwiać malownicze wąwozy lessowe oraz najwyższe wzniesienie Roztocza – górę Dział.

Szlaki kajakowe

Co zwiedzać w Lubelskim? Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to raj dla amatorów kajakarstwa. Liczne jeziora i rzeki poprzecinane malowniczymi przesmykami tworzą świetną sieć szlaków kajakowych. Szczególnie warte polecenia są: Kazimierski Park Krajobrazowy i dolina Tyśmienicy.

Latem można spływać, podziwiając dziką przyrodę, a zimą szusować po zamarzniętych akwenach. To gwarancja niezapomnianych wrażeń.

Winnice i zagrody edukacyjne

Skoro już wiemy co zwiedzać w Lubelskim, czas także poznać lokalne specjały i zanurzyć się w folklorze regionu. Zachęcamy do odwiedzenia winnic na Szlaku Winnic Lubelszczyzny. Można tu nie tylko zakupić doskonałe trunki, ale przede wszystkim odbyć fascynujące wycieczki po plantacjach winorośli.

Z kolei w licznych zagrodach edukacyjnych można podpatrzeć tradycyjne rzemiosła lub zasmakować regionalnych potraw. To świetny sposób, aby poznać gospodarstwa rolne od kuchni i z bliska przyjrzeć się pracy rzemieślników.

Festiwale i jarmarki

Kalendarz imprez folklorystycznych na Lubelszczyźnie jest bardzo bogaty. Koniecznie trzeba zobaczyć widowisko historyczne „Bitwa o Zamość” lub „Inscenizacja bitwy pod Zadwórzem”. W Kazimierzu Dolnym co roku odbywa się też niezwykle barwny Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Okazję do zakupu regionalnych wyrobów dają liczne jarmarki, np. Jarmark Jagielloński w Lublinie. Można tam znaleźć biżuterię z bursztynu, wyroby garncarskie, miody, sery i wiele innych smacznych lub oryginalnych pamiątek z Lubelszczyzny.

Rozrywka na Roztoczu i Pojezierzu

Gdy zastanawiacie się co zwiedzać w Lubelskim, pamiętajcie także o licznych atrakcjach dla aktywnych. Na Roztoczu i Pojezierzu nie brakuje ofert dla amatorów jazdy konnej,nordic walking, strzelnic sportowych i spływów pontonami. Dobrą zabawę zapewnią parki linowe lub skanseny archeologiczne ze ścieżkami edukacyjnymi.

Na koniec warto dodać, że gdyby nawet spędzić tydzień w każdym zakątku Lubelszczyzny, wciąż nie starczyłoby czasu, by zwiedzić wszystkie jej urokliwe miejsca. Dlatego z czystym sumieniem polecamy: przyjeżdżajcie tu nie raz, bo zawsze znajdziecie co zwiedzać w Lubelskim!

Podsumowanie

Co zwiedzać w Lubelskim - ten region Polski ma naprawdę wiele do zaoferowania! Zaczynając od malowniczych zamków i twierdz poprzez rezerwaty przyrody po górskie szlaki turystyczne. Na lubelskich stołach królują zaś wyśmienite wina i sery.

Lubelskie co warto zobaczyć - to także mnóstwo ciekawych eventów folklorystycznych i jarmarków, gdzie można zakupić regionalne wyroby. Atrakcji w regionie jest aż nadto, dlatego warto tu wracać, za każdym razem odkrywając nowe, niezwykłe miejsca i zakątki.

Najczęstsze pytania

Lubelszczyznę warto zwiedzać przede wszystkim pod kątem zamków i twierdz (Zamość, Lublin, Janowiec, Kozłówka) oraz rezerwatów przyrody (Roztoczański PN, Rezerwat Czartowe Pole). Osoby lubiące aktywny wypoczynek powinny wybrać się na szlaki turystyczne Bieszczadów lub kajakowe na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Polecane są zagrody edukacyjne, gdzie podawane są tradycyjne dania kuchni lubelskiej. Na jarmarkach i festiwalach również można spróbować lokalnych przysmaków. Odwiedzając winnice warto skosztować wyśmienitych win gatunkowych wytwarzanych z lokalnych winogron.

Na jarmarkach i festynach ludowych dostępne są piękne, unikatowe rękodzieła lubelskich twórców – hafty, koronki, ceramika czy wyroby ze szkła. Można też zakupić miody, oscypki, sery lub wędliny wytwarzane metodami tradycyjnymi w małych manufakturach.

Lubelszczyzna ma niezwykle bogaty kalendarz imprez, dlatego o każdej porze roku znajdziemy ciekawe wydarzenia kulturalne (festiwale, inscenizacje historyczne). Jeśli chcemy podziwiać dziką przyrodę, najlepszym okresem są wiosna i jesień.

Aby zobaczyć najważniejsze miejsca, tydzień to absolutne minimum. Jednak przy bogactwie oferty turystycznej i folklorystycznej regionu, można spędzić tutaj z powodzeniem 2-3 tygodnie, za każdym razem odkrywając nowe urokliwe miejsca.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Jezioro Choczewskie - raj dla turystów i wędkarzy na Pomorzu
  3. Która ścieżka rowerowa Szczawnicy zapewni Ci największe emocje?
  4. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
  5. Gdzie są ciekawe miejsca w Krakowie na romantyczną randkę? Top!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły