Tarnów i Zakopane: Przewodnik po atrakcjach

Tarnów i Zakopane: Przewodnik po atrakcjach
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna19.02.2024 | 5 min.

atrakcje Tarnowa i okolice to idealna propozycja na ciekawy wyjazd lub wycieczkę weekendową. W samym Tarnowie i okolicach znajdziemy wiele interesujących miejsc - od zabytkowej starówki, przez niesamowite muzea, aż po urocze trasy spacerowe. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać najciekawsze atrakcje i zaplanować wizytę tak, aby jak najlepiej poznać to niezwykłe miasto i jego okolice.

Kluczowe wnioski:
  • Tarnów słynie z pięknej, historycznej starówki i wspaniałych zabytków.
  • W mieście znajdują się ciekawe muzea, m.in. Muzeum Okręgowe czy skansen.
  • Można wybrać się na relaksujący spacer alejami tarnowskich parków.
  • W okolicach warto zobaczyć malownicze ruiny zamku w Dębnie.
  • Na wycieczkę polecamy też urokliwe, pobliskie miasteczka.

Najlepsze atrakcje Tarnowa i okolic

Tarnów to piękne miasto z bogatą historią i wieloma ciekawymi zabytkami. Jego główną atrakcją jest malownicza starówka z Rynkiem, wokół którego koncentruje się życie miasta. Warto zwiedzić tu m.in. gotycką katedrę, ratusz z charakterystyczną wieżą oraz średniowieczne kamieniczki.

Kolejnym ważnym punktem jest Muzeum Okręgowe, gdzie zobaczymy zbiory sztuki, militariów oraz eksponaty etnograficzne. Nieopodal mieści się Muzeum diecezjalne z cennymi zabytkami sakralnymi. Świetnym miejscem na spacer i poznanie historii miasta jest także Skansen Regionalny Pszczelarstwa.

Zabytki warowne

Tarnów może pochwalić się też dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami miejskimi z basztami. Warto wejść na Górę Św. Marcina, gdzie znajdziemy pozostałości zamku tarnowskich. Niedaleko miasta wznoszą się malownicze ruiny zamku w Dębnie, a w Łużnej ruiny gotyckiego zamku Gryfitów.

Najciekawsze trasy spacerowe w Tarnowie

Tarnów to doskonałe miejsce na relaksujący spacer wśród zieleni. Na weekendowy relaks polecamy przede wszystkim rozległy, zadbany Park Strzelecki z alejkami i stawem. Można tu odpocząć na ławce w cieniu drzew i popatrzeć na pływające łabędzie.

Innym urokliwym miejscem jest Park Sanguszków z pałacem, w którym dziś mieści się siedziba starostwa. Miłośnikom historii polecamy spacer Alejami Piłsudskiego, przy których znajdują się XIX-wieczne wille możnowładców.

Piesze wędrówki

Z Tarnowa wychodzą też ciekawe szlaki turystyczne, np. do rezerwatu przyrody na górze Chełm czy przez pasmo górskie Bukowicy. Można tu podziwiać piękne widoki, a przy odrobinie szczęścia spotkać sarny i dzikie zwierzęta.

Czytaj więcej:Atrakcje w Białowieży dla dzieci: Gdzie na rodzinną wycieczkę?

Atrakcyjne miejsca na wycieczki z Tarnowa

Tarnów jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolic. Wśród najciekawszych miejsc na wycieczkę warto wymienić przede wszystkim Szczawnicę i Krynicę-Zdrój - znane uzdrowiska w otoczeniu górskich szczytów. Można tam podziwiać piękną architekturę zdrojową, odwiedzić parki zdrojowe oraz skorzystać z zabiegów leczniczych.

Bardzo atrakcyjne są także wycieczki w Pieniny z malowniczymi przełomami Dunajca i wodospadami. Warto popłynąć tu tratwą spod zamku w Czorsztynie do Szczawnicy. Pieniński Park Narodowy to prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek.

Okolice Tarnowa zachwycają różnorodnością - każdy znajdzie tu coś dla siebie: zabytki, górskie szlaki, uzdrowiska lub spływy malowniczymi przełomami.

Niezapomniane atrakcje w okolicach Tarnowa

Tarnów i Zakopane: Przewodnik po atrakcjach

Oprócz górskich miejscowości, wycieczki z Tarnowa można też kierować w stronę urokliwych małych miasteczek. Jednym z najciekawszych jest Dąbrowa Tarnowska, gdzie zobaczymy rynek z zabytkowymi kamieniczkami i kościoły - m.in. wczesnobarokowy kościółBernardynów z XVII w.

Kolejna perełka to średniowieczny Szczucin z pięknym gotyckim kościołem farnym i cennymi dziełami sztuki. W pobliskim Radłowie warto z kolei zwiedzić barokowy kościół i klasztor oo. Reformatów z XVII w.

Zabytki drewniane

W okolicy Tarnowa znajdziemy też kilka ciekawych drewnianych świątyń. Należą do nich m.in.: kościół w Zalasowej z XVII w., kościół w Sędziszowej Małej z 1 poł. XVIII w. czy XVIII-wieczny kościół w Koszycach Wielkich. To obiekty warte zobaczenia podczas wycieczek po okolicy.

Najlepsze miejsca na zakupy i relaks w Tarnowie

Tarnów to także dobre miejsce na zakupy - znajdziemy tu galerie handlowe z popularnymi markami, jak również lokalne butiki z ciekawym asortymentem. Największe centra to Galaxy i Gemini Park, a w budowie jest nowe - Tarnovia.

Spragnieni relaksu mogą wybrać się do licznych kawiarni na Rynku lub deptaku, m.in. do stylowej Kawiarenki pod Palmą. Na lody polecamy z kolei cukiernię Bajka. Wieczorem warto wybrać się do któregoś z lokalnych pubów, np. Irish Pub lub Fabryka.

Galaxy największe centrum handlowe
Gemini Park nowoczesna galeria ze 120 sklepami

Podsumowując, Tarnów to niezwykle atrakcyjne miejsce z wieloma ciekawymi zabytkami, muzeami i malowniczymi trasami spacerowymi. To świetna baza wypadowa w Bieszczady i Pieniny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i na pewno będzie zachwycony tym wyjątkowym miastem.

Podsumowanie

atrakcje Tarnowa i okolice to prawdziwa gratka dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas. To nie tylko wspaniałe zabytki i urokliwa starówka, ale również wygodna baza wypadowa w góry. Można tu znaleźć zarówno ciekawe muzea i średniowieczną architekturę, jak i malownicze szlaki turystyczne oraz uzdrowiska.

atrakcje Zakopanego i okolice to z kolei raj dla miłośników gór i zimowych sportów. To tu znajdują się najsłynniejsze polskie ośrodki narciarskie, a latem można korzystać z licznych szlaków w Tatrach. Do tego urokliwa zabudowa Zakopanego w stylu zakopiańskim.Idealne miejsce na aktywny wypoczynek.

Najczęstsze pytania

W Tarnowie koniecznie trzeba zobaczyć średniowieczną starówkę z Rynkiem, gotycką katedrę, ratusz oraz pozostałości zamku tarnowskich. Do obowiązkowych atrakcji należą też Muzeum Okręgowe i Diecezjalne.

Idealne miejsca na spacer w Tarnowie, to przede wszystkim Park Strzelecki i Park Sanguszków. Warto też przespacerować się Alejami Piłsudskiego z zabytkowymi willami.

W okolicy Tarnowa polecamy wybrać się m.in. do Szczawnicy, Krynicy-Zdroju i Pienin na spływ Dunajcem. Ciekawe są też wycieczki do Dąbrowy Tarnowskiej, Szczucina czy Radłowa.

Z Tarnowa wychodzą szlaki m.in. na górę Chełm czy przez pasmo Bukowicy. Można podziwiać piękne widoki i spotkać dzikie zwierzęta. Dobrą bazą są schroniska.

W Tarnowie największe centra handlowe to Galaxy i Gemini Park. Na relaks polecamy kawiarnie na Rynku, np. Kawiarenkę pod Palmą. Wieczorem można wybrać się do Irish Pubu lub Fabryki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
  3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły