Atrakcje na krakowskim rynku: Co warto zobaczyć?

Atrakcje na krakowskim rynku: Co warto zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna19 lutego 2024 | 6 min

Kraków rynek atrakcje to must see na mapie każdego turysty odwiedzającego Kraków. Malowniczy, pełen zabytków i tętniący życiem Rynek Główny stanowi sam rdzeń tego wyjątkowego miasta. Od średniowiecza był i nadal jest centrum handlu, rozrywki i życia społecznego. Wędrując urokliwymi uliczkami wokół Rynku z pewnością nie sposób się nudzić. Jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć na krakowskim Rynku?

Kluczowe wnioski:
 • Najsłynniejsze krakowskie zabytki znajdują się wokół Rynku - warto zwiedzić m.in. Sukiennice, Kościół Mariacki czy Wieżę Ratuszową.
 • W podziemiach Rynku Głównego zachowały się ciekawe relikty dawnego Krakowa, a także multimedialne wystawy.
 • Spacerując wokół Rynku można podziwiać piękne kamieniczki i kamienice w stylach renesansu, baroku i secesji.
 • Warto spróbować lokalnych przysmaków w licznych kafejkach i restauracjach otaczających Rynek.
 • Rynek Główny to żywe centrum Krakowa, gdzie zawsze dzieje się coś ciekawego.

Najważniejsze zabytki na Rynku Głównym

Kraków rynek atrakcje to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Malowniczy Rynek Główny to serce tego wyjątkowego miasta, miejsce pełne zabytków, kafejek i sklepików. Od średniowiecza stanowi centrum handlu, rozrywki i życia społecznego. Spacerując brukowanymi uliczkami wokół Rynku, nie sposób się nudzić. Jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć?

Najważniejsze zabytki znajdują się właśnie przy Rynku Głównym. Warto zobaczyć m.in. gotyckie Sukiennice - symbol miasta i miejsce spotkań krakowian od średniowiecza. Ich renesansowa fasada zdobiona jest maszkaronami. Na parterze mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX w., a na piętrze klimatyczne kawiarnie. Obok wznosi się gotycki Kościół Mariacki z bezcennym ołtarzem Wita Stwosza. W pobliżu stoi też neogotycki Pomnik Adama Mickiewicza - hołd dla wieszcza narodowego.

Z Rynku rozciąga się niezapomniana panorama na Wieżę Ratuszową - charakterystyczny punkt Starego Miasta. To tutaj w południe rozbrzmiewa hejnał mariacki. Spacerując wokół Rynku, można podziwiać piękne historyczne kamienice, utrzymane w stylach renesansu, baroku i secesji. W niektórych działają klimatyczne restauracje i kawiarnie.

Podziemia Rynku Głównego

W podziemiach Rynku Głównego warto zobaczyć zachowane fragmenty dawnego Krakowa, m.in. relikty średniowiecznych murów oraz pozostałości trzynastowiecznej osady handlowej. Działają tam również ciekawe multimedialne wystawy historyczne. Można przenieść się w czasie do średniowiecznego Krakowa i zobaczyć, jak wyglądał Rynek na przestrzeni wieków.

Podziemia są dostępne do zwiedzania codziennie w godzinach 10-20. Bilety kosztują od 19 zł. Można je kupić na miejscu lub online. Zwiedzanie z audioprzewodnikiem zajmuje ok. 1 godziny.

Kamieniczki i kamienice wokół Rynku Głównego

Spacerując wokół Rynku Głównego, warto zwrócić uwagę na historyczną zabudowę - renesansowe i barokowe kamienice oraz mniejsze kamieniczki. Wiele z nich ma bogato zdobione elewacje i wnętrza. Niektóre mieszczą dziś restauracje, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami.

Jedną z najciekawszych jest Kamienica Pod Obrazem z malowidłem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Renesansowa Kamienica Szołayskich skrywa wspaniały dziedziniec, a w Kamienicy pod Krukami znajduje się Muzeum Farmacji. Na uwagę zasługują też secesyjna Kamienica Włóczków, Kamienica Leliwitów czy Kamienica Czerwonej Róży.

Warto wejść do środka tych zabytkowych budynków, aby podziwiać piękne klatki schodowe, sklepienia i zdobienia. Niektóre z kamienic organizują zwiedzanie z przewodnikiem. To doskonały sposób, aby poznać historię i tajemnice starych krakowskich kamienic.

Najciekawsze kamienice przy Rynku Głównym

 • Kamienica Pod Obrazem
 • Kamienica Szołayskich
 • Kamienica pod Krukami
 • Kamienica Włóczków
 • Kamienica Leliwitów
 • Kamienica Czerwonej Róży

Czytaj więcej:Barania Góra zimą: Gdzie na zimowe wędrówki?

Kraków rynek atrakcje - co warto zjeść?

Spacerując po Rynku Głównym, można skosztować lokalnych przysmaków. W licznych restauracjach, kawiarniach i cukierniach serwowane są tradycyjne krakowskie dania. Koniecznie trzeba spróbować zapiekanki - bułki zapiekanej z dodatkami. Legendarny już stał się fast food "u Wisnia" na rogu ulicy Grodzkiej.

Warto też zajrzeć do klimatycznych kawiarni mieszczących się w zabytkowych wnętrzach dawnych kamienic, np. Cafe Camelot czy Jama Michalika. Można w nich skosztować domowych wypieków i lokalnej kawy. Dobrym pomysłem na lunch jest też wizyta w jednej z restauracji w Sukiennicach.

Zapiekanka Tradycyjna krakowska bułka z dodatkami
Obwarzanek Słodki precel w kształcie pierścienia
Gołąbki Mięsne gołąbki w sosie pomidorowym

Rynkowe kawiarnie i restauracje serwują dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Można tu zarówno zjeść tradycyjny rosół, jak i wykwintne dania kuchni włoskiej czy azjatyckiej. Szeroki wybór dań i niezapomniany klimat - krakowski Rynek to raj dla smakoszy!

Rynek Główny - żywe centrum Krakowa

Atrakcje na krakowskim rynku: Co warto zobaczyć?

Kraków rynek atrakcje to nie tylko zabytki. To również miejsce spotkań, zakupów i rozrywki. Po Rynku nieustannie przechadzają się tłumy turystów i mieszkańców. W wielu miejscach można spotkać ulicznych artystów - malarzy, muzyków, aktorów. Codziennie na Rynku Głównym dzieje się coś ciekawego.

Rynek Główny to serce Krakowa, które bije przez całą dobę. To tutaj od stuleci pulsowało życie miasta.

Warto wieczorem przyjść na Rynek, by poczuć jego niepowtarzalny klimat. Iluminacje oświetlające zabytki dodają uroku temu miejscu. Letnią porą działa tu wiele knajpek i pubów, gdzie można miło spędzić czas. Rynek Główny zachwyca o każdej porze dnia i roku!

Podsumowując, kraków rynek atrakcje to obowiązkowy punkt na mapie turysty i mieszkańca Krakowa. Zabytki, klimatyczne kamienice, smaczne jedzenie i tętniące życiem centrum miasta - to wszystko sprawia, że Rynek Główny jest wyjątkowym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Podsumowanie

Kraków rynek atrakcje to prawdziwa skarbnica zabytków i atrakcji turystycznych. Malowniczy Rynek Główny od wieków stanowi centrum życia miasta. To tutaj bije serce Krakowa. Wśród licznych atrakcji warto wymienić przede wszystkim Sukiennice, Kościół Mariacki i Wieżę Ratuszową. Dodatkową atrakcją są piękne, historyczne kamienice otaczające rynek. Można tu także skosztować regionalnych przysmaków. Rynek Główny zachwyca zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy rozświetlają go iluminacje. To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Podsumowując, rynek główny kraków atrakcje to prawdziwe centrum miasta i serce Krakowa. Pełen jest niepowtarzalnych zabytków, urokliwych zaułków, smacznego jedzenia i tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Rynek to symbol Krakowa i jedna z jego największych atrakcji turystycznych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły