Trzeba zobaczyć w Szczawnicy: Przewodnik po atrakcjach

Trzeba zobaczyć w Szczawnicy: Przewodnik po atrakcjach
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna20 lutego 2024 | 7 min

Co warto zobaczyć w Szczawnicy? To malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Pienin, która zachwyca pięknymi widokami, czystym powietrzem oraz licznymi atrakcjami. W tym przewodniku podpowiadamy, jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić, aby poznać uroki Szczawnicy.

Kluczowe wnioski:
  • Wędrówka szlakiem wokół Trzech Koron to obowiązkowy punkt programu.
  • Termy Szczawnica to idealne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania.
  • Folklor Pienin można podziwiać na pokazach zespołów góralskich.
  • Niezwykłe wrażenia zapewnia spacer na taras widokowy na Palenicy.
  • Miłośników historii zachwycą zabytkowe kamieniczki Starego Miasta.

Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Szczawnicy

Szczawnica to doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek po Pieninach. W okolicy znajduje się wiele malowniczych szlaków turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z najbardziej popularnych jest szlak dookoła Trzech Koron. To prawdziwie królewska trasa - wiedzie ona przez słynne piętra skalne i oszałamiające przełomy. Rozpościerające się widoki zapierają dech w piersiach.

Warto również wybrać się na wędrówkę szlakiem nad Dunajec. Rzeka wcina się głębokim wąwozem pomiędzy strome zbocza Gór Szczawnickich i Pienin Czorsztyńskich. Brzegi porastają bukowe, jodłowe i sosnowe lasy. To prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody.

Czerwony szlak przez Wąwóz Szopczański

Jedną z najładniejszych tras w okolicy jest czerwony szlak biegnący przez Wąwóz Szopczański. To najdłuższe (2 km) i najgłębsze (100 m) jar Pienin, którego dnem płynie górski potok. Opadziste ściany porastają szmaragdowe paprocie, a miejscami ukazują nagie, pomarańczowe bloki skalne. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w polskich górach!

Zabytkowe zaułki Starego Miasta warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Szczawnicy to przede wszystkim jej wyjątkowy, zabytkowy układ urbanistyczny. Miejscowość rozciąga się wzdłuż dwóch głównych dróg: ulicy Głównej i ulicy Kościuszki. Ale najwięcej ciekawych zabytków ukrywa się w starych zaułkach odchodzących od tych ulic. Warto się tam wybrać, bo kryją one wiele niespodzianek.

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że zabudowę Szczawnicy tworzą zabytkowe drewniane chałupy i piętrowe kamieniczki z XIX w. Ich elewacje zdobią misternie wykonane drewniane detale, a podcienia i balkony urozmaicają bryły budynków. Koniecznie trzeba zobaczyć te perełki małomiasteczkowej architektury!

Dawny układ miejski

Bardzo ciekawym elementem Szczawnicy jest jej średniowieczny układ przestrzenny. Centrum wyznacza czworoboczny rynek z ratuszem wzniesionym w stylu szwajcarskim. Glówne ciągi komunikacyjne tworzą wachlarzowaty rozstaw obszernych placów, których zabudowa zachowała historyczny charakter. To unikatowe co warto zobaczyć w małym górskim kurorcie.

"Szlaki turystyczne w Szczawnicy zachwycają oszałamiającymi widokami na dziką, piękną przyrodę. Koniecznie trzeba wybrać się na przechadzkę wzdłuż potężnych skał Pienin lub malowniczych brzegów Dunajca".
Zabytki Szczawnicy Dawne chałupy i karczmy z XIX w.
Szlaki turystyczne Wąwóz Szopczański, Trzy Korony

Czytaj więcej:Atrakcje dla dzieci w Małopolsce: Gdzie iść z rodziną?

Wodospad Szumiacz - symbol Szczawnicy

Niewątpliwie największą atrakcją okolic Szczawnicy jest wodospad Szumiacz - nazywany niekiedy symbolem Szczawnicy. To najwyższy wodospad Pienin, który znajduje się w odległości ok. 2 km od centrum kurortu. Biegnący potok tworzy 20-metrowy próg skalny, po czym spada po stromym, porośniętym lasem zboczu tworząc kilka mniejszych kaskad.

Szlak biegnący wokół wodospadu należy do rezerwatu przyrody. Można tu podziwiać typową dla Pienin roślinność, w tym rzadkie gatunki storczyków, kosodrzewinę i bluszcz pospolity. Na zboczach wznoszą się potężne, surowe skały z odsłoniętymi żyłami wapieni. To fascynujące połączenie dzikiej przyrody, burzliwego nurtu wody i sprawia wrażenie, jakby czas tu się zatrzymał.

  • Wodospad Szumiacz to najwyższy wodospad Pienin
  • Znajduje się ok. 2 km od centrum Szczawnicy
  • Szlak prowadzi przez rezerwat przyrody, gdzie rosną rzadkie rośliny

Pieniński Park Narodowy z Wąwozem Homole

Trzeba zobaczyć w Szczawnicy: Przewodnik po atrakcjach

Szczawnica leży na obrzeżach Pienińskiego Parku Narodowego - wyjątkowego rezerwatu przyrody obejmującego najcenniejsze przyrodniczo obszary polskich Pienin. Swoje trasy turystyczne warto tak zaplanować, aby przeciąć się przez jego teren, np. do Wąwozu Homole - jednego z najwęższych i najbardziej dramatycznych wąwozów tego rezerwatu.

Ścieżka poprowadzona została drewnianymi mostkami i kładkami między urwistymi ścianami wąwozu. Gdzieniegdzie światło słoneczne dociera jedynie wąskimi smugami do jego dna. Wśród bujnej roślinności możemy spotkać storczyki, paprocie, mchy, porosty i inne rzadkie gatunki. Przekraczając granice parku czujemy się jak w bajkowej krainie!

Thermy Szczawnica - relaks i zdrowie

Co warto zobaczyć w Szczawnicy to także nowoczesne centrum termalne - Thermy Szczawnica oddane do użytku w 2009 roku. To ultranowoczesny, pięciokondygnacyjny kompleks basenów wypełnionych wodami termalnymi. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że termy w Szczawnicy cieszą się opinią jednego z najlepszych tego typu ośrodków w Polsce.

Oprócz basenów z hydromasażem, gejzerami i jacuzzi do dyspozycji gości są tu również: grotę solno-jodową, gabinety kosmetyczne i odnowy biologicznej, a także luksusowa strefa SPA. To doskonałe miejsce do relaksu i poprawy zdrowia - koniecznie trzeba je zobaczyć podczas wizyty w Szczawnicy!

Atrakcje term w Szczawnicy Baseny z hydromasażem, kriosauna, gabinety kosmetyczne
Właściwości wody termalnej Pozytywny wpływ na zdrowie, wysoka mineralizacja

Pokaz tańców góralskich - lokalny folklor

W górskich kurortach często odbywają się pokazy lokalnego folkloru. W przypadku Szczawnicy są to przede wszystkim występy zespołów góralskich prezentujące tańce regionalne i pieśni. Ubrani w kolorowe, haftowane stroje artyści wykonują widowiskowe układy taneczne, żywo gestykulując i tupiąc w rytm góralskiej muzyki.

Te pokazy co koniecznie trzeba zobaczyć, gdyż pozwalają poczuć wyjątkowy klimat Podhala i autentyczną kulturę jego mieszkańców. Barbórka, czyli Dzień Górnika obchodzony 4 grudnia jest jednym z lepszych momentów, aby z bliska przyjrzeć się temu kolorowemu widowisku.

Szczawnica to doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek po Pieninach. W okolicy znajduje się wiele malowniczych szlaków turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z najbardziej popularnych jest szlak dookoła Trzech Koron. To prawdziwie królewska trasa - wiedzie ona przez słynne piętra skalne i oszałamiające przełomy. Rozpościerające się widoki zapierają dech w piersiach. Warto również wybrać się na wędrówkę szlakiem nad Dunajec. Rzeka wcina się głębokim wąwozem pomiędzy strome zbocza Gór Szczawnickich i Pienin Czorsztyńskich. Brzegi porastają bukowe, jodłowe i sosnowe lasy. To prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody.

Podsumowanie

Szczawnica to wymarzone miejsce dla osób szukających kontaktu z dziką, górską przyrodą. Oferuje ona bogactwo malowniczych szlaków turystycznych, na czele z tą wiodącą na Trzy Korony. Co warto zobaczyć w Szczawnicy to również unikatowe zabytki drewnianej architektury, a także nowoczesny kompleks termalny. To wszystko sprawia, że kurort warto odwiedzić o każdej porze roku.

Reasumując, Szczawnica urzeka niezwykłym połączeniem dzikich piękna Krainy Pienin ze zdrowotnymi właściwościami miejscowych źródeł termalnych. Dodając do tego folklor góralski i sielską atmosferę małego miasteczka – otrzymujemy destinację turystyczną, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Która ścieżka rowerowa Szczawnicy zapewni Ci największe emocje?
  3. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
  4. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  5. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły