Atrakcje Gdańska: Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Atrakcje Gdańska: Co koniecznie trzeba zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna17.02.2024 | 5 min.

Gdańsk można zobaczyć z wielu perspektyw - jako tętniącą życiem metropolię nad Motławą, kolebkę polskiego patriotyzmu czy też malownicze miasto pełne zabytków. Bez względu na to, co przyciągnęło Cię nad morze, koniecznie znajdź czas na zwiedzanie najciekawszych atrakcji. Spacerując starym miastem, delektuj się magiczną aurą tego miejsca, a odwiedzając gdańskie muzea, poznaj burzliwą historię Hanzy i Polski. W tym artykule podpowiadamy, co w Gdańsku absolutnie warto zobaczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Bazylika Mariacka to symbol Gdańska, a jej wnętrze zachwyca bogactwem złoceń.
 • Z Wyspy Sobieszewskiej rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską.
 • Muzeum II Wojny Światowej to miejsce pełne emocji, opowiadające o losach Polaków.
 • Spacerując gdańskimi ulicami, można poczuć ducha historii na każdym kroku.
 • W Parku Oliwskim i katedrze spotkasz oazę spokoju pośród zgiełku miasta.

Najważniejsze zabytki do zobaczenia w Gdańsku

Gdańsk to nie tylko piękne położenie nad Motławą i bliskość morza. To przede wszystkim fascynująca historia, którą wyczuwa się na każdym kroku spacerując uliczkami Głównego Miasta. Wspaniałe zabytki, muzea czy kościoły opowiadają o burzliwej przeszłości tego hanzeatyckiego miasta. Gdzie zatem udać się, by poczuć prawdziwy klimat Gdańska i nie przegapić jego największych atrakcji?

Bazylika Mariacka to bez wątpienia symbol tego miasta. Jej smukłe wieże górują nad panoramą Gdańska już od kilkuset lat. We wnętrzu świątyni zwraca uwagę przepiękny ołtarz oraz astronomyczny zegar z poruszającymi się postaciami. Koniecznie wysłuchaj także koncertu słynnego carillonu, czyli zestawu dzwonów.

Wyspa Sobieszewska z widokiem na zatokę

Wspaniałe panoramy roztaczają się również z gdańskiej Wyspy Sobieszewskiej. To idealne miejsce na popołudniowy spacer z rodziną czy bliską osobą. Rozległa plaża, nowoczesne mariny i piękny widok na morską zatokę sprawiają, że ten zakątek Gdańska zachwyci każdego.

Z wyspy możesz także wybrać się w rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej. To niezapomniane wrażenia!

Świetne muzea na mapie Gdańska

W Gdańsku nie brakuje instytucji, które w nietuzinkowy sposób przybliżą Ci historię i kulturę tego niezwykłego miasta. W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Europejskiego Centrum Solidarności, upamiętniającego walkę Polaków o demokrację. Zobaczysz tam m.in. multimedialną wystawę oraz historyczną salę BHP Stoczni Gdańskiej.

To właśnie stąd w 1980 roku rozpoczął się marsz do wolnej Polski.

Kolejnym ważnym punktem jest Muzeum II Wojny Światowej prezentujące dramat ludzkich losów okresu 1939-1945. Ekspozycja prowadzi widza przez ciemne labirynty wojennej pożogi, by na końcu pokazać promień nadziei, jakim stała się idea praw człowieka.

Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1
Muzeum II Wojny Światowej pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Spacer ulicą Długą

Serce Gdańska bez wątpienia bije w okolicach Długiego Targu. Niegdyś centrum życia kupieckiego, obecnie tętni pubami, restauracjami i małymi galeriami. Znajdziesz tu także bezcenne pamiątki dawnej świetności miasta w postaci renesansowych i barokowych kamieniczek.

Z tarasu widokowego Bazyliki Mariackiej rozciąga się przepiękny widok na całą starówkę! Z kolei przy samej ulicy Długiej koniecznie zahacz o średniowieczną Dzwonnicę i marmurowy posąg Neptuna.

Czytaj więcej:Podlaskie z dziećmi: Najlepsze atrakcje dla rodzin

Park Oliwski - zielone płuca miasta

Gdańsk zachwyca także od strony parkowej zieleni. Piękne założenia ogrodowe znajdziesz m.in. na Wyspie Spichrzów czy bardziej oddalonym Parku Reagana. Jednak palmę pierwszeństwa dzierży zdecydowanie Park Oliwski.

 • Rozległy, pełen alejek i stawów park położony jest w dzielnicy Oliwa.
 • W parku stoi m.in. potężna XII-wieczna Katedra Oliwska z bogatym wyposażeniem wnętrza.

Spacer alejkami Parku Oliwskiego pozwoli Ci odpocząć od miejskiego zgiełku. Zanurz się w zieleni, posłuchaj śpiewu ptaków i oddaj się nostalgicznym marzeniom. Na pewno odnajdziesz tu swój zakątek spokoju!

Podsumowanie

Atrakcje Gdańska: Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Gdańsk to miasto, które zachwyca swym klimatem i historią na każdym kroku. Spacerując uliczkami Głównego Miasta, odkryjesz wspaniałe zabytki opowiadające o dawnym bogactwie i potędze tego hanzeatyckiego ośrodka. Bazylika Mariacka, średniowieczne kamieniczki czy też wspaniałe muzea to obowiązkowe punkty na mapie turystycznej Gdańska. Warto również wybrać się na wyspę Sobieszewską czy do Parku Oliwskiego, gdzie wśród zieleni znajdziesz spokój i wytchnienie od miejskiego zgiełku.

Gdańsk kojarzy się wielu z wakacyjnym wyjazdem nad morze, ale także z walką o wolność i demokrację. To właśnie stąd w 1980 roku wyruszył pochód, który na zawsze odmienił historię Polski. Dzisiaj tętniące życiem miasto zachęca, by poznać je na nowo - zarówno jego burzliwą przeszłość, jak i dynamiczną teraźniejszość.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Trasy w Dolinie Będkowskiej: Przewodnik dla turystów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły