Zobacz w Grudziądzu: Najciekawsze miejsca i atrakcje

Zobacz w Grudziądzu: Najciekawsze miejsca i atrakcje
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna20.02.2024 | 6 min.

Grudziądz zobacz to miasto pełne zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji dla całej rodziny. Leży nad Wisłą, ma bogatą historię i wiele cennych zabytków. Warto tu przyjechać, aby poznać historię, zobaczyć piękne kościoły, ciekawe muzea a także pospacerować po parkach i skosztować lokalnych specjałów.

Kluczowe wnioski:
 • Grudziądz ma bogatą historię i wiele zabytków do zobaczenia
 • W mieście znajdziemy ciekawe muzea m.in. Muzeum Wisły czy skansen miniatury kolejowej
 • Jest tu Aquapark ,stadion miejski a także liczne place zabaw i parki dla dzieci
 • Można tu skosztować regionalnych potraw m.in. pyr z gzikiem, kluski wiślane czy pasztet staromiejski
 • Miasto położone nad Wisłą, bogata flora i fauna

Zwiedź grudziądz zabytki i kościoły

Grudziądz to miasto z bogatą historią i wieloma cennymi zabytkami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługuje gotycki Kościół NMP oraz barokowy Kościół św. Mikołaja z charakterystycznymi dwoma wieżami. Spacerując po mieście warto zatrzymać się przy gotyckiej Bramie Wodnej, a także przy Ratuszu Miejskim z piękną attyką i zegarem słonecznym.

W Grudziądzu znajdziemy też ślady dawnych fortyfikacji - Basztę Więzienną oraz fragmenty murów obronnych. Z tarasu widokowego roztaczają się piękne widoki na miasto i panoramę Wisły.

Dla miłośników sakralnych zabytków polecamy odwiedzenie kościoła św. Faustyny Kowalskiej oraz neoromańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z charakterystyczną czerwoną wieżą.

Spacer ulicami starego miasta

Spacerując ulicami starego miasta warto zwrócić uwagę na kamienice w stylu historyzmu, moderny i secesji. Są tu perełki architektury z przełomu XIX i XX wieku. Wzdłuż deptaka spacerujemy do głównego placu, gdzie znajduje się pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Grudziądzkiej. Tuż obok jest piękny modernistyczny gmach dawnej Rejencji.

grudziądz atrakcje dla dzieci i rodzin

Grudziądz ma do zaoferowania wiele atrakcji, które spodobają się całym rodzinom. W Aquaparku dzieciaki mogą szaleć na zjeżdżalniach i basenach. Jest też kino, kręgielnia a w okolicach miasta - WakePark na wodach Zalewu. W Grudziądzu nie brakuje placów zabaw i parków, dzięki czemu każdy maluch znajdzie coś dla siebie.

Najmłodsi koniecznie muszą odwiedzić grudziądzkie Muzeum Bajki z interaktywnymi stanowiskami i postaciami z bajek.

Dla całej rodziny polecamy też wizytę w skansenie miniatury kolejowej, gdzie w mikroskali odwzorowano m.in. okoliczne miejscowości i linie kolejowe. Najmłodsi mogą pokierować modelami pociągów. Jest też ogród zabaw dla dzieci i gastronomia. Kiedy już się zmęczycie w parku miejskim na Oś. Augustowskim czeka letnie kino i place zabaw.

Spacer z dziećmi po parku

Dla rodzin z dziećmi polecamy spacer po Parku Miejskim im. W. Witosa, który jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku z maluchami. Znajdziecie tam liczne alejki do spacerowania oraz sprzęt do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Jest tu także plac zabaw dla najmłodszych, korty, siłownia zewnętrzna a nawet "małpi gaj".

Na terenie parku znajduje się bar "Pod Wierzbami" oferujący napoje, posiłek i lody. W okolicznych sklepikach możecie kupić coś pysznego i spędzić przyjemny czas z rodziną na łonie natury.

Czytaj więcej:Odkrywamy Lubelskie: Co zwiedzać w regionie?

Najciekawsze grudziądz muzea historii

Dla osób zainteresowanych historią regionu i militariami warto zobaczyć Muzeum Wisły znajdujące się wewnątrz Bramy Wodnej, gdzie eksponowane są średniowieczne zbroje, elementy wisłąg i wyposażenia statków.

Koniecznie trzeba zobaczyć interaktywną makietę pokazującą dawną panoramę miasta. Kilkaset metrów dalej, w Spichrzach Richtera (obecnie Willa Sonata) mieści się ekspozycja historyczna pt. "Dawny Grudziądz na starej fotografii". Można tu obejrzeć dawne widoki miasta, którego część niestety nie przetrwała zawieruchy wojennej.

Muzeum Wisły ul. Wodna 1
Ekspozycja "Dawny Grudziądz" ul. Wybickiego 13

Osoby fascynujące się starożytną techniką koniecznie muszą odwiedzić Izba Pamiątek Elektrociepłowni Grudziądz - mieści się ona w najstarszym w Polsce zakładzie produkcji i przesyłu energii elektrycznej i cieplnej.

grudziądz parki rozrywka na świeżym

Zobacz w Grudziądzu: Najciekawsze miejsca i atrakcje

Grudziądz i okolice to idealne miejsce, aby skorzystać z uroków natury i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Mieszkańcy chętnie spacerują nad Zalewem Grudziądzkim, gdzie można popływać kajakiem, rozpalić ognisko, zagrać w siatkówkę. Jest tu także tężnia solankowa i ścieżka rowerowa.

Polecamy wycieczkę rowerową szlakiem bunkrów nadwiślańskich umocnień z okresu II Wojny Światowej. Trasa wiedzie przez las, wzdłuż urokliwych meandrów Wisły.

W okolicach Grudziądza na aktywny wypoczynek zapraszają także: ośrodek jazdy konnej w Małych Ludwikowicach, Park Linowy Galiny oraz Wake Park - osiedle sportów wodnych na Zalewie Grudziądzkim.

 • Tężnia solankowa nad Zalewem Grudziądzkim
 • Szlak nadwiślańskich bunkrów

Z myślą o potrzebach aktywnego wypoczynku w Grudziądzu powstało Centrum Sportowo-Rekreacyjne przy ulicy Hallera, gdzie do dyspozycji mamy basen, siłownię, korty, ściankę wspinaczkową i stadion lekkoatletyczny.

Zobacz grudziądz restauracje i knajpki

Podczas pobytu w Grudziądzu warto skosztować lokalnych specjałów. Znanymi potrawami z tego regionu są: kluski wiślane, pyry z gzikiem, staromiejski pasztet wieprzowy oraz smażony sandacz z Wisły.

Do ciekawych restauracji w Grudziądzu możemy zaliczyć: Willa Sonata w zabytkowych spichrzach nad Wisłą, gdzie podają autorskie dania z lokalnych produktów oraz Karczmę Piwną Jagiełło z tradycyjną polską kuchnią i domowymi wypiekami.

Warto też spróbować pierogów w Pierogarni Bartek oraz ryb w Restauracji Rybnej Stary Młyn. Ciągnące się wzdłuż Wisły bulwary to urokliwe miejsce na spacer i małą gastronomię - znajdziemy tu lodziarnie, pizzerie, bary z fast foodami.

Podsumowanie

Grudziądz to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zobaczyć tu można liczne ciekawe zabytki, muzea prezentujące historię regionu a także nowoczesne atrakcje dla całych rodzin. Co zwiedzać w Grudziądzu? Koniecznie gotycki kościół NMP, barokowy kościół św. Mikołaja a także średniowieczną Bramę Wodną. To tylko niektóre perełki z licznych grudziądzkich zabytków. Nowoczesną stronę miasta reprezentuje Aquapark, Muzeum Bajki oraz skansen miniatury kolejowej. Nie brakuje też obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych. Grudziądz leżący nad Wisłą, to ciekawe miejsce zarówno dla miłośników historii jak i aktywnego wypoczynku.

Oprócz licznych atrakcji turystycznych Grudziądz może pochwalić się także smaczną regionalną kuchnią. Wśród lokalnych specjałów, które warto spróbować wymienić należy: pyry z gzikiem, kluski wiślane, pasztet staromiejski oraz smażonego sandacza z Wisły. Smakosze z pewnością nie będą zawiedzeni!

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły