Przewodnik po Lizbonie: Must-see dla turystów

Przewodnik po Lizbonie: Must-see dla turystów
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna21.02.2024 | 8 min.

Zobacz w Lizbonie niesamowite atrakcje, które sprawią, że zakochasz się w tym mieście! Stolica Portugalii to prawdziwa perła nad Atlantykiem, pełna urokliwych zaułków, kolorowych kamieniczek i wspaniałych zabytków. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca i rzeczy, które koniecznie musisz zobaczyć w Lizbonie. Dowiesz się, gdzie zjeść pyszne jedzenie, jakie muzea i kościoły odwiedzić i które dzielnice są warte zobaczenia. Zapraszamy do Lizbony!

Kluczowe wnioski:

 • Lizbona oferuje mnóstwo fascynujących atrakcji turystycznych - warto spędzić tam przynajmniej kilka dni.
 • Koniecznie trzeba zobaczyć historyczną dzielnicę Alfama z katedrą i zamkiem.
 • Fani nowoczesnej architektury powinni odwiedzić dzielnicę Parque das Nações.
 • Miłośnicy dobrej kuchni będą zachwyceni mnóstwem świetnych restauracji.
 • W Lizbonie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto i Atlantyk.

Zobacz najsłynniejsze zabytki Lizbony

Lizbona to miasto o niezwykle bogatej i długiej historii, co odzwierciedlają liczne zabytki znajdujące się na jej terenie. Do najsłynniejszych należy zaliczyć katedrę Santa Maria Maior w dzielnicy Alfama, która jest najstarszą budowlą w mieście. Jej potężna sylwetka góruje nad Lizboną już od XII wieku. Koniecznie trzeba też zobaczyć Zamek św. Jerzego, dawną twierdzę obronną zbudowaną na wzgórzu z widokiem na miasto.

Równie imponujący jest szereg pałaców i kościołów w stylu manuelińskim, np. Pałac Belem czy Klasztor Hieronimitów. Wiele bezcennych pamiątek przeszłości gromadzą też miejskie muzea, jak Narodowe Muzeum Azulejo prezentujące tradycyjne portugalskie kafle.

Alfama - serce historycznej Lizbony

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, która jak żadna inna oddaje klimat i urok tego miasta. Jej wąskie, brukowane uliczki i kolorowe kamieniczki przenoszą w minione epoki. Przechadzając się, można podziwiać relikty dawnych murów miejskich czy XVIII-wieczny akwedukt.

Alfama usytuowana jest na wzgórzu, więc rozpościerają się stąd przepiękne widoki na Lizbonę i rzekę Tag. Stanowi nie lada gratkę dla amatorów fotografii. To świetne miejsce, by poczuć prawdziwy klimat portugalskiej stolicy i poznać historię miasta.

Zobacz najpiękniejsze parki i ogrody Lizbony

Choć Lizbona kojarzy się głównie z zabytkami, to ma też wiele pięknych terenów zielonych, stanowiących enklawy natury w miejskiej dżungli. Do najpiękniejszych należy Park Eduardo VII ze wspaniałym ogrodem różanym i fontanną z wodospadem. Znajduje się na wzgórzu ze świetnym punktem widokowym na miasto.

Ogród Botaniczny z kolei to prawdziwy raj dla miłośników roślinności. Zgromadzono w nim ponad 5000 gatunków roślin z całego świata. Warto też wybrać się do Lasu Monsanto - to prawdziwy relikt natury zaledwie kilka kilometrów od centrum Lizbony.

Czytaj więcej:Atrakcje Jeleniej Góry i okolic: Co warto zobaczyć?

Zobacz najciekawsze muzea w Lizbonie

Lizbona słynie z wielu świetnych muzeów, które pozwalają poznać historię, kulturę i sztukę Portugalii. Do najchętniej odwiedzanych należy Muzeum Gulbenkiana gromadzące zbiory sztuki orientalnej i europejskiej, a także antyki.

W Muzeum Berardo zobaczymy z kolei kolekcję nowoczesnej sztuki międzynarodowej z dziełami Dalí, Picassa i Warhola. Miłośnicy odkryć geograficznych koniecznie muszą odwiedzić Centrum Interpretacji Dziedzictwa Albuquerque poświęcone historii portugalskich podróżników i odkrywców.

Oceanarium ze spektakularnym tunelem podwodnym

Wyjątkową atrakcją Lizbony jest Oceanarium - jeden z największych oceanariów w Europie. Zobaczyć można tam rekiny, płaszczki i tysiące ryb reprezentujących florę i faunę oceanów. Największą atrakcją jest ogromny tunel z przeszklonym dachem i ścianami biegnący przez zbiornik z rekinami i płaszczkami pływającymi nad głowami zwiedzających.

Zobacz najlepsze restauracje i kawiarnie Lizbony

Przewodnik po Lizbonie: Must-see dla turystów

Lizbona słynie z wyśmienitej kuchni i mnóstwa świetnych restauracji. Koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych portugalskich potraw, takich jak bacalhau (dorsz) czy pastel de nata (smażone ciasteczka). Warto wybrać się do Cervejaria Ramiro słynącej z owoców morza lub Solar dos Presuntos z tradycyjnymi daniami.

Lizbona to także raj dla amatorów kawy. W arystokratycznej dzielnicy Chiado znajdują się urocze kawiarnie z tradycjami sięgającymi XIX wieku, jak A Brasileira czy Nicola. Koniecznie trzeba spróbować mocnej, kremowej kawy galão!

Lizbona zachwyca ilością kuszących zapachami restauracji, kawiarni i cukierni. To obowiązkowy punkt programu każdego turysty.

Zobacz najfajniejsze dzielnice i ulice Lizbony

Wybierając się do Lizbony, warto poznać różne dzielnice, które każda ma swój niepowtarzalny charakter i urok. Oprócz wspomnianej wcześniej zabytkowej Alfamy, godna uwagi jest elegancka dzielnica Chiado z licznymi sklepami, kawiarniami i klubami.

Fani nowoczesności powinni odwiedzić Parque das Nações z futurystyczną architekturą. Z kolei Bairro Alto słynie z nocnego życia i licznych pubów, klubów oraz restauracji. Wieczorową porą miejsce tętni życiem!

Alfama Historyczna dzielnica z wąskimi uliczkami
Chiado Elegancka dzielnica ze sklepami i kawiarniami
Parque das Nações Nowoczesna architektura

Zobacz najciekawsze wycieczki poza Lizboną

Choć Lizbona oferuje mnóstwo atrakcji, warto także wybrać się na wycieczki poza miasto. Koniecznie trzeba zobaczyć Sintrę ze wspaniałym pałacem i zamkiem na wzgórzu. To niezwykle malownicza miejscowość zaklęta w romantycznej aurze średniowiecza.

Inną popularną wycieczką jest Cabo da Roca - najdalej na zachód wysunięty przylądek w Europie z spektakularnym urwiskiem nad oceanem. Będąc w Lizbonie, warto także wybrać się w rejs po rzece Tag, by podziwiać miasto z perspektywy wody.

Zobacz najsłynniejsze zabytki Lizbony

Lizbona to miasto o niezwykle bogatej i długiej historii, co odzwierciedlają liczne zabytki znajdujące się na jej terenie. Do najsłynniejszych należy zaliczyć katedrę Santa Maria Maior w dzielnicy Alfama, która jest najstarszą budowlą w mieście. Jej potężna sylwetka góruje nad Lizboną już od XII wieku. Koniecznie trzeba też zobaczyć Zamek św. Jerzego, dawną twierdzę obronną zbudowaną na wzgórzu z widokiem na miasto. Równie imponujący jest szereg pałaców i kościołów w stylu manuelińskim, np. Pałac Belem czy Klasztor Hieronimitów. Wiele bezcennych pamiątek przeszłości gromadzą też miejskie muzea, jak Narodowe Muzeum Azulejo prezentujące tradycyjne portugalskie kafle.

Alfama - serce historycznej Lizbony

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, która jak żadna inna oddaje klimat i urok tego miasta. Jej wąskie, brukowane uliczki i kolorowe kamieniczki przenoszą w minione epoki. Przechadzając się, można podziwiać relikty dawnych murów miejskich czy XVIII-wieczny akwedukt. Alfama usytuowana jest na wzgórzu, więc rozpościerają się stąd przepiękne widoki na Lizbonę i rzekę Tag. Stanowi nie lada gratkę dla amatorów fotografii. To świetne miejsce, by poczuć prawdziwy klimat portugalskiej stolicy i poznać historię miasta.

Zobacz najpiękniejsze parki i ogrody Lizbony

Choć Lizbona kojarzy się głównie z zabytkami, to ma też wiele pięknych terenów zielonych, stanowiących enklawy natury w miejskiej dżungli. Do najpiękniejszych należy Park Eduardo VII ze wspaniałym ogrodem różanym i fontanną z wodospadem. Znajduje się na wzgórzu ze świetnym punktem widokowym na miasto. Ogród Botaniczny z kolei to prawdziwy raj dla miłośników roślinności. Zgromadzono w nim ponad 5000 gatunków roślin z całego świata. Warto też wybrać się do Lasu Monsanto - to prawdziwy relikt natury zaledwie kilka kilometrów od centrum Lizbony.

Zobacz najciekawsze muzea w Lizbonie

Lizbona słynie z wielu świetnych muzeów, które pozwalają poznać historię, kulturę i sztukę Portugalii. Do najchętniej odwiedzanych należy Muzeum Gulbenkiana gromadzące zbiory sztuki orientalnej i europejskiej, a także antyki. W Muzeum Berardo zobaczymy z kolei kolekcję nowoczesnej sztuki międzynarodowej z dziełami Dalí, Picassa i Warhola. Miłośnicy odkryć geograficznych koniecznie muszą odwiedzić Centrum Interpretacji Dziedzictwa Albuquerque poświęcone historii portugalskich podróżników i odkrywców.

Oceanarium ze spektakularnym tunelem podwodnym

Wyjątkową atrakcją Lizbony jest Oceanarium - jeden z największych oceanariów w Europie. Zobaczyć można tam rekiny, płaszczki i tysiące ryb reprezentujących florę i faunę oceanów. Największą atrakcją jest ogromny tunel z przeszklonym dachem i ścianami biegnący przez zbiornik z rekinami i płaszczkami pływającymi nad głowami zwiedzających.

Zobacz najlepsze restauracje i kawiarnie Lizbony

Lizbona słynie z wyśmienitej kuchni i mnóstwa świetnych restauracji. Koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych portugalskich potraw, takich jak bacalhau (dorsz) czy pastel de nata (smażone ciasteczka). Warto wybrać się do Cervejaria Ramiro słynącej z owoców morza lub Solar dos Presuntos z tradycyjnymi daniami. Lizbona to także raj dla amatorów kawy. W arystokratycznej dzielnicy Chiado znajdują się urocze kawiarnie z tradycjami sięgającymi XIX wieku, jak A Brasileira czy Nicola. Koniecznie trzeba spróbować mocnej, kremowej kawy galão!

Lizbona zachwyca ilością kuszących zapachami restauracji, kawiarni i cukierni. To obowiązkowy punkt programu każdego turysty.

Zobacz najfajniejsze dzielnice i ulice Lizbony

Wybierając się do Lizbony, warto poznać różne dzielnice, które każda ma swój niepowtarzalny charakter i urok. Oprócz wspomnianej wcześniej zabytkowej Alfamy, godna uwagi jest elegancka dzielnica Chiado z licznymi sklepami, kawiarniami i klubami. Fani nowoczesności powinni odwiedzić Parque das Nações z futurystyczną architekturą. Z kolei Bairro Alto słynie z nocnego życia i licznych pubów, klubów oraz restauracji. Wieczorową porą miejsce tętni życiem!

Alfama Historyczna dzielnica z wąskimi uliczkami
Chiado Elegancka dzielnica ze sklepami i kawiarniami
Parque das Nações Nowoczesna architektura

Zobacz najciekawsze wycieczki poza Lizboną

Choć Lizbona oferuje mnóstwo atrakcji, warto także wybrać się na wycieczki poza miasto. Koniecznie trzeba zobaczyć Sintrę ze wspaniałym pałacem i zamkiem na wzgórzu. To niezwykle malownicza miejscowość zaklęta w romantycznej aurze średniowiecza. Inną popularną wycieczką jest Cabo da Roca - najdalej na zachód wysunięty przylądek w Europie z spektakularnym urwiskiem nad oceanem. Będąc w Lizbonie, warto także wybrać się w rejs po rzece Tag, by podziwiać miasto z perspektywy wody.

 • Sintra ze wspaniałym pałacem i zamkiem
 • Cabo da Roca - najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy

Podsumowanie

Lizbona to fascynujące miasto z niezliczoną ilością atrakcji turystycznych. Warto tu spędzić co najmniej kilka dni, aby zobaczyć najważniejsze zabytki, muzea, parki i ogródy. Nie można pominąć historycznych dzielnic ze wspaniałą architekturą, a także spróbować wyśmienitej kuchni w tutejszych restauracjach. Lizbona ma do zaoferowania o wiele więcej, niż można zmieścić w jednym krótkim wyjeździe.

Lizbona urzeka gości swoim klimatem i urokiem. To miasto, w którym z łatwością można się zakochać. Jej zabytkowe uliczki, malowniczo położone dzielnice i piękne widoki zapadają w pamięć na długo. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Lizbonie, wybierz się tam i przekonaj na własne oczy, jak wiele skarbów kryje to niezwykłe miasto.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły