Barania Góra zimą: Gdzie na zimowe wędrówki?

Barania Góra zimą: Gdzie na zimowe wędrówki?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna22.02.2024 | 7 min.

Barania Góra zimą to świetna okazja do zimowych wędrówek w Beskidach. Ten malowniczy szczyt wznoszący się na wysokość 1205 m n.p.m. zachwyca o każdej porze roku, jednak zimowa aura dodaje mu wyjątkowego uroku. Porośnięte śniegiem zbocza, szlaki zasypane puchowym puchem i białe szczyty gór tworzą magiczny, zimowy krajobraz. Barania Góra to doskonały cel wycieczek dla miłośników górskich wędrówek, a także dla narciarzy i snowboardzistów. W tym artykule przybliżymy najciekawsze szlaki, trasy narciarskie i atrakcje, jakie oferuje zimą Barania Góra i jej okolice.

Kluczowe wnioski:
  • Barania Góra to świetny cel zimowych wędrówek w Beskidach, oferujący piękne widoki.
  • W okolicach góry znajdziemy wiele ciekawych szlaków pieszych i tras narciarskich.
  • Na szczyt Baraniej Góry prowadzą szlaki m.in. z Korbielowa i Przełęczy Karkoszczonka.
  • W okolicy działają wyciągi narciarskie oraz górskie schroniska, w których można się zatrzymać.
  • Zimowa aura dodaje uroku temu malowniczemu szczytowi i czyni go idealnym celem na zimowy wypad w góry.

Najlepsze trasy na Baranią Górę zimą

Barania Góra to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Beskidu Żywieckiego. Jej charakterystyczny stożkowy kształt już z daleka przyciąga uwagę wędrowców. Zimą ten 1205 metrowy szczyt zachwyca ośnieżonymi stokami i pięknymi widokami na beskidzkie szczyty. Jakie trasy warto wybrać, aby zimą zdobyć Baranią Górę?

Jednym z najbardziej malowniczych szlaków jest trasa z Przełęczy Salmopolskiej przez Halę Boraczą. Prowadzi przez otwarty grzbiet, dzięki czemu można podziwiać rozległe widoki na pasma Pilska i Babiej Góry. Trasa nie jest zbyt wymagająca i idealnie nadaje się na rodzinną wędrówkę.

Klasycznym podejściem na Baranią Górę jest szlak z Korbielowa. Rozpoczyna się łagodnym podejściem przez las, aby następnie wejść stromo grzbietem na szczyt. Trasa momentami bywa dość wymagająca, ale za to prowadzi sercem zimowej Baraniej Góry.

Innym dobrym wariantem jest trasa z Przełęczy Karkoszczonka. Początkowo prowadzi lasem, a im wyżej, tym widoki stają się piękniejsze. Końcowe podejście na szczyt to stroma ścieżka po odkrytym grzbiecie. Trasa średnio wymagająca, ale dająca niezapomniane wrażenia.

Trasy dla narciarzy

Barania Góra to również świetny teren dla narciarzy i snowboardzistów. Działają tu trzy wyciągi narciarskie na stokach Baraniej Góry, Ostrej i Czupla. Oferują one zróżnicowane trasy zjazdowe dla każdego poziomu zaawansowania.

Narciarze zjeżdżający ze szczytu Baraniej Góry mogą podziwiać rozległą panoramę okolicznych gór i dolin. Trasy są na tyle długie, że zapewniają świetną zabawę i adrenalinę.

Szlaki na szczyt Baraniej Góry od strony Korbielowa

Korbielów to jedna z najpopularniejszych "bram" prowadzących na Baranią Górę. Stąd rozpoczyna się kilka szlaków, którymi można zimą dostać się na szczyt.

Najkrótsza, ale stroma trasa prowadzi szlakiem czerwonym. Rozpoczyna się łagodnie wśród lasu, by następnie stromo pnąć się grzbietem, gdzie zimą wędrówka wymaga uwagi. Nagrodą są przepiękne widoki.

Dłuższą, ale nieco łatwiejszą trasę oferuje szlak niebieski z Korbielowa przez Przykra. Prowadzi początkowo lasem, a następnie łagodnie grzbietem na szczyt. Dobry wybór na rodzinną wędrówkę.

W wariancie najdłuższym można wybrać połączenie szlaków niebieskiego i zielonego przez Halę Boraczą. Jest to malownicza trasa z pięknymi widokami, wymagająca około 4 godzin marszu.

Czytaj więcej:Najlepsze atrakcje dla dzieci w Toruniu: Co zwiedzić?

Wędrówka na Baranią Górę z Przełęczy Karkoszczonka

Innym punktem startowym do zdobycia Baraniej Góry jest Przełęcz Karkoszczonka. Stąd na szczyt prowadzą dwa szlaki - żółty i czerwony.

Żółty szlak początkowo prowadzi lasem, skąd roztaczają się ładne widoki na sąsiednie szczyty. Końcowe podejście na Baranią Górę jest dość strome i wymaga zachowania ostrożności.

Czerwony szlak prowadzi malowniczym grzbietem Beskidu Małego, mijając po drodze polany i skalne turnie. Ostatnie metry to strome podejście ścieżką na szczyt. Trasa wymagająca, ale urzekająca.

Oba szlaki zajmują około 2,5-3 godzin marszu w jedną stronę. Wymagają dobrej kondycji i odpowiedniego ekwipunku ze względu na zimowe warunki.

Trasy narciarskie na Baranią Górę i w okolicy

Barania Góra zimą: Gdzie na zimowe wędrówki?

Barania Góra to nie tylko świetny teren na piesze wędrówki, ale również atrakcyjny obszar dla narciarzy i snowboardzistów. Ośrodki narciarskie w Korbielowie i na Przyborowie oferują liczne trasy zjazdowe.

Na stokach Baraniej Góry działają 3 wyciągi obsługujące trasy o różnej skali trudności. Szerokie, łagodne nartostrady przeplatane są trudniejszymi, węższymi odcinkami. Jest tu więc coś zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

W okolicy znajdują się również inne stoki narciarskie m.in. na Czuplu czy Ostrej. Oferują one dodatkowe możliwości szusowania w Beskidzie Małym.

Widoki ze szczytu Baraniej Góry zimą

Jedną z największych nagród za zimowe wejście na Baranią Górę są przepiękne widoki, jakie roztaczają się ze szczytu. Rozległa panorama beskidzkich pasm górskich przykrytych śnieżną pierzyną robi niesamowite wrażenie.

W pogodne dni można stąd dostrzec masywy Babiej Góry, Romanki, Pasma Babiogórskiego czy Gorców. Mieniące się bielą szczyty tworzą magiczny zimowy pejzaż, który zapiera dech w piersiach.

Dodatkową atrakcją jest tu platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Beskidu Żywieckiego niemal w 360 stopniach. Z pewnością warte zobaczenia!

Schroniska górskie w pobliżu Baraniej Góry na zimowy nocleg

Zimowe wejście na Baranią Górę idealnie łączy się z noclegiem w jednym z górskich schronisk położonych w okolicy.

Bardzo dobrą bazą wypadową jest schronisko na Hali Boraczej, skąd roztaczają się piękne widoki na Baranią Górę. Jest ono czynne również zimą i oferuje noclegi oraz wyżywienie.

Kolejnym przytulnym miejscem jest Schronisko PTTK na Przegibku położone nieopodal szlaków w kierunku Baraniej Góry. Można tu odpocząć po całodziennej wędrówce.

Warto również wspomnieć o bazie noclegowej w Korbielowie, skąd blisko na szlaki w góry. To dobra alternatywa, jeśli schroniska są pełne.

Nocleg w górskim schronisku to świetne dopełnienie zimowej wyprawy na Baranią Górę i okazja do regeneracji sił przed kolejnym dniem w górach.

Podsumowanie

Barania Góra zimą to świetny kierunek na górską wycieczkę dla wszystkich miłośników zimowych pejzaży. Ten malowniczy szczyt oferuje szereg szlaków pieszych o różnym stopniu trudności, którymi można dotrzeć na jego wierzchołek. Barania Góra zimą to także dobre warunki narciarskie na stokach góry i w jej okolicach. Po aktywnym dniu na szlakach można odpocząć w pobliskich schroniskach górskich. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Barania Góra urzeka zimą niesamowitymi widokami z jej szczytu. Rozciąga się stąd panorama zasypanych śniegiem beskidzkich szczytów. Nic dziwnego, że jest ona chętnie odwiedzana przez turystów nawet w najchłodniejsze miesiące roku. To doskonały kierunek na górską wyprawę pełną zimowych wrażeń.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  3. Ciekawostki z Białowieży: Co warto wiedzieć?
  4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
  5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły