50 km od Tarnowej: Rodzinne atrakcje nie do przegapienia

50 km od Tarnowej: Rodzinne atrakcje nie do przegapienia
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna19.02.2024 | 6 min.

Atrakcje 50 km od Tarnowej to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z rodziną. Wokół miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić, nie trzeba przecież jechać daleko, by dobrze się bawić. W tej okolicy kryją się urokliwe miasteczka, zabytkowe zamki i pałace, malownicze szlaki turystyczne, a nawet parki rozrywki.

Kluczowe wnioski:
 • W promieniu 50 km od Tarnowa znajduje się wiele rodzinnych atrakcji.
 • Warto zobaczyć okoliczne miasteczka, zamki i szlaki turystyczne.
 • Można też wybrać się do jednego z pobliskich parków rozrywki.
 • To doskonały sposób na jednodniową wycieczkę bez konieczności dalekich podróży.
 • W najbliższej okolicy Tarnowa na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje w promieniu 50 km od Tarnowa

Tarnów to świetna baza wypadowa na jednodniowe wycieczki, a w promieniu 50 km od miasta znajduje się mnóstwo atrakcji, które warto zwiedzić z rodziną. Nie musimy jechać daleko, by miło i aktywnie spędzić czas.

Wśród najciekawszych miejsc atrakcje 50 km od tarnowej, które koniecznie trzeba odwiedzić, znajdują się:

 • Zabytkowe miasteczka ze średniowiecznym klimatem, jak np. Sękowa czy Bobowa.
 • Licze zamki i pałace, np. w Dębnie, Pilźnie, Rzuchowie czy Czchowie.
 • Urokliwe trasy rowerowe i szlaki turystyczne w okolicznych pasmach górskich.
 • Parki rozrywki i parki linowe dla całych rodzin.

W najbliższej okolicy Tarnowa z pewnością każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje rodzinne Tarnów w promieniu 50 km od miasta.

Spacer po urokliwych miasteczkach

Wycieczkę w okolice Tarnowa warto zacząć od zwiedzania malowniczych miasteczek, których tutaj nie brakuje. W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Tarnowa leży np. średniowieczna Bobowa ze wspaniałym rynkiem, ruinkami zamku oraz drewnianymi domami. Jeszcze bliżej położona jest Sękowa ze znakomite zachowanym układem urbanistycznym i pięknym kościołem. Oba miasteczka to doskonały pomysł na spacer pełen zabytków i regionalnych atrakcji.

Bobowa 16 km
Sękowa 13 km

Zamki, pałace i skanseny

Kolejny punkt na mapie rodzinnych atrakcji w pobliżu Tarnowa to liczne zamki, pałace i skanseny. W Dębnie, oddalonej o ok. 25 km od Tarnowa, zachował się piękny renesansowo-manierystyczny zespół pałacowo-parkowo-folwarczny. W Pilźnie (37 km) warto zobaczyć malowniczo położony na skarpie zamek, a w pobliskim Rzuchowie wznosi się okazały pałac otoczony parkiem ze stawami. Miłośnikom etnografii polecamy Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich oddalone o ok. 45 km.

To tylko niektóre z licznych atrakcje dla dzieci w pobliżu Tarnowa, gdzie można poczuć klimat minionych epok, podziwiając wspaniałe zabytki.

Parki rozrywki dla rodzin koło Tarnowa

Jeśli szukamy atrakcji dla całej rodziny, doskonałym pomysłem będzie wycieczka do jednego z pobliskich parków rozrywki lub parków linowych. W Zakliczynie, 12 km od Tarnowa, działa Park Rozrywki ENERGYLANDIA. To prawdziwa gratka dla miłośników mocnych wrażeń, którzy mogą skorzystać m.in. z kolejek górskich, karuzeli czy zjeżdżalni. W miejscowości Ujanowice, ok. 16 km od Tarnowa, polecamy natomiast Park Linowy Tarzania z trasami na drzewach dostosowanymi do wieku i umiejętności uczestników. To świetna przygoda i okazja do sportowej rywalizacji całej rodziny.

Parki rozrywki w okolicach Tarnowa to strzał w dziesiątkę, jeśli szukamy ciekawych atrakcji na wycieczkę z dziećmi. Adrenalina i dobra zabawa gwarantowane!

Oprócz tych największych obiektów, istnieje jeszcze wiele mniejszych miejsc z minizoo, placami zabaw, trampolinami itp. Każdy maluch znajdzie tam coś ekscytującego dla siebie.

Czytaj więcej:Atrakcje w Tajlandii i Zawoi: Przewodnik turystyczny

Najciekawsze trasy rowerowe 50 km od miasta

Tarnów i jego okolice to również raj dla amatorów jednośladów. Rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych szlaków o różnym stopniu trudności.

W Beskidzie Niskim wytyczono ponad 500 km oznakowanych tras rowerowych, m.in. pętlę rowerową „Beskid Niski”, liczącą blisko 150 km. Inną ciekawą propozycją jest Green Velo – najdłuższy w Polsce, oznakowany szlak rowerowy, którego fragmenty przebiegają również w okolicach Tarnowa.

Najlepsze trasy rowerowe:

 • Szlak „Beskid Niski”
 • Green Velo
 • Szlak „Pałac Czeczów”
 • Szlak „Architektura drewniana”

To tylko niektóre z wielu propozycji, które pozwolą aktywnie i ciekawie spędzić czas na dwóch kółkach. Trasy przebiegają malowniczymi terenami, obfitują w liczne atrakcje turystyczne, więc na nudę nie ma co narzekać.

Wycieczki piesze w Beskidzie Niskim z Tarnowa

50 km od Tarnowej: Rodzinne atrakcje nie do przegapienia

Oprócz wycieczek rowerowych, Beskid Niski to również świetna baza wypadowa na piesze wędrówki. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Tarnowa mamy do dyspozycji setki kilometrów znakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności.

Wśród najciekawszych propozycji warto wymienić szlak czerwony z Tarnowa na szczyt Chmielowa (665 m n.p.m.), szlak żółty w kierunku przełęczy Lackowa (747 m n.p.m.) czy szlak niebieski na górę Cergową (846 m n.p.m.).

Każda z tych tras oferuje wspaniałe widoki, a na szczytach czekają wieże i platformy widokowe, z których podziwiać można panoramę okolicy. To doskonały sposób na aktywną turystykę w gronie rodziny lub przyjaciół.

Zamki i pałace w promieniu 50 km

Rejon Tarnowa obfituje również w wiele ciekawych obiektów architektury obronnej i rezydencjonalnej. Oprócz wspomnianych wcześniej zamków w Bobowej czy Pilźnie, warto dodać do listy Zamek w Muszynie (49 km od Tarnowa) i pałac w Biegonicach (35 km) ze wspaniale zachowanymi wnętrzami i otaczającymi założeniami parkowymi.

Zamki, pałace i dwory to niezwykle malownicze obiekty, które na długo pozostają w pamięci. Można w nich poczuć klimat minionych epok, podziwiając dawne zbiory sztuki, meble czy elementy architektury. To doskonały pomysł na wycieczkę dla całej rodziny.

Podsumowanie

W promieniu 50 km od Tarnowa znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji 50 km od tarnowej, które warto odwiedzić z rodziną. Od urokliwych miasteczek, przez zamki i pałace, po górskie szlaki turystyczne - każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę pełną wrażeń i dobrej zabawy. W pobliskich parkach rozrywki i parkach linowych na brak adrenaliny nie będą narzekać zwłaszcza dzieci.

Rejon Tarnowa oferuje bogaty wachlarz atrakcji rodzinnych Tarnów i mnóstwo możliwości na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Gorąco polecamy sprawdzenie opisanych w artykule propozycji - każdy znajdzie coś dla siebie!

Najczęstsze pytania

Atrakcje turystyczne w okolicy Tarnowa można znaleźć przede wszystkim w pobliskich miasteczkach, takich jak Bobowa, Sękowa, Dębno, Pilzno, Muszyna, a także na licznych szlakach rowerowych i pieszych w okolicznych pasmach górskich, np. w Beskidzie Niskim.

Rodzinom z dziećmi polecamy przede wszystkim pobliskie parki rozrywki i parki linowe, np. Energylandia w Zakliczynie czy Park Linowy Tarzania w Ujanowicach. Świetnym pomysłem będzie też wizyta w jednym z licznych zamków lub skansenów.

W okolicach Tarnowa warto wybrać się na szlak „Beskid Niski” liczący 150 km lub skorzystać z fragmentów najdłuższej trasy rowerowej w Polsce – Green Velo. Dobrym pomysłem są też liczne pętle tematyczne, np. „Pałac Czeczów” czy „Architektura drewniana”.

Zależnie od wybranej trasy i liczby odwiedzanych miejsc, na zwiedzenie najciekawszych atrakcji w promieniu 50 km od Tarnowa potrzeba od jednego dnia do kilku dni. Sporo zależy od tempa zwiedzania - można skupić się tylko na wybranych miejscach albo objechać cały rejon.

Informacje o atrakcjach w okolicy Tarnowa można znaleźć m.in. na stronach internetowych lokalnych ośrodków informacji turystycznej, w przewodnikach po regionie czy na forach dla turystów i podróżników.

5 Podobnych Artykułów

 1. Atrakcje Małopolski dostępne dla każdego: Gdzie z dziećmi?
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły