Lazurowe Jezioro Świętokrzyskie, zwane również Osadnikiem Gajówka, to niezwykły sztuczny zbiornik wodny w gminie Przykona. Charakteryzuje się intensywnie lazurowym kolorem wody, który powstał w wyniku wysokiej zawartości węglanu wapnia. Zbiornik utworzono na terenie dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Miejsce to, choć zakazane do kąpieli ze względów bezpieczeństwa, przyciąga turystów swoimi malowniczymi widokami. Znajduje się w dogodnej lokalizacji, około 180 km od Warszawy i 70 km od Łodzi.
Najważniejsze informacje:- Powierzchnia zbiornika wynosi około 100 hektarów
- Woda ma silnie zasadowe pH (około 12)
- Głębokość składowanych popiołów sięga 40 metrów
- Kąpiel w jeziorze jest zabroniona ze względów bezpieczeństwa
- Znajduje się przy drodze krajowej nr 72
- W okolicy jest punkt widokowy na wysokości 115 m n.p.m.
- Popularny cel fotograficznych wycieczek
Co warto wiedzieć o lazurowym jeziorze świętokrzyskim?
Lazurowe jezioro świętokrzyskie to niezwykły sztuczny zbiornik wodny w gminie Przykona, znany również jako osadnik gajówka przykona. Miejsce to powstało na terenie dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów i szybko zyskało miano polskich malediwów przykona. Intensywny, lazurowy kolor wody zawdzięcza wysokiej zawartości węglanu wapnia.
Sztuczny zbiornik lazurowy przykona jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Wielkopolsce. Kolorowe jezioro wielkopolska przyciąga setki turystów spragnionych niezwykłych widoków. Malowniczy krajobraz sprawia, że turkusowe jezioro przykona jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę.
Powierzchnia | 100 ha |
Głębokość | 40 metrów (miąższość popiołów) |
pH wody | około 12 (silnie zasadowe) |
Jak dojechać do lazurowego jeziora?
Lazurowe jezioro świętokrzyskie położone jest przy drodze krajowej nr 72. Dojazd jest prosty i dobrze oznakowany. Do niebieskiego jeziora wielkopolskie można dotrzeć zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną.
- Odległość od Warszawy: 180 km
- Odległość od Poznania: 140 km
- Odległość od Łodzi: 70 km
Przy jeziorze znajduje się duży, bezpłatny parking dla samochodów osobowych. Miejsc parkingowych jest wystarczająco dużo nawet w sezonie.
Czytaj więcej: Jezioro Czanieckie: największy zbiornik wody pitnej na Śląsku - ciekawostki
Kiedy najlepiej odwiedzić lazurowe jezioro?
Najlepszym okresem na wizytę jest wiosna i wczesne lato. Wtedy lazurowe jezioro świętokrzyskie prezentuje się najbardziej zjawiskowo.
Idealne godziny na odwiedziny to wczesny poranek lub późne popołudnie. W tych porach światło jest najlepsze do fotografowania.
Najlepsze warunki do zdjęć panują w słoneczne, bezchmurne dni. Intensywne światło słoneczne podkreśla lazurowy kolor wody. Warto przyjechać tuż po wschodzie słońca, gdy tafla wody jest najbardziej spokojna.
Punkt widokowy nad lazurowym jeziorem
Punkt widokowy znajduje się na wzniesieniu nad brzegiem jeziora. Jego wysokość wynosi 115 m n.p.m.
Prowadzi do niego wyznaczona ścieżka. Z platformy widokowej rozciąga się panorama na całe jezioro.
Widok obejmuje całą powierzchnię lazurowego jeziora świętokrzyskiego. Stąd można wykonać najlepsze zdjęcia panoramiczne. Z punktu widokowego szczególnie dobrze prezentują się wschody i zachody słońca.
Najlepsze miejsca na zdjęcia
Najbardziej fotogeniczne ujęcia można wykonać z kilku strategicznych punktów. Platforma widokowa oferuje najlepszą perspektywę na całe jezioro. Wyjątkowe kadry można też uchwycić z poziomu brzegu.
- Główna platforma widokowa (115 m n.p.m.)
- Południowy brzeg jeziora
- Ścieżka prowadząca wzdłuż wschodniego brzegu
- Punkt przy parkingu z widokiem na zachodnią część
- Północny cypel z panoramą na całe jezioro
Atrakcje w okolicy lazurowego jeziora
W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od lazurowego jeziora świętokrzyskiego znajduje się kilka wartych uwagi miejsc. Warto połączyć wizytę nad jeziorem ze zwiedzaniem pobliskich atrakcji. Każde z tych miejsc oferuje inne wrażenia i możliwości spędzenia czasu.
Termy Uniejów to nowoczesny kompleks basenów termalnych. Oferują one kąpiele w leczniczych wodach geotermalnych. Znajduje się tu również strefa wellness i spa.
Zoo Safari w Borysewie to wyjątkowy ogród zoologiczny z bogatą kolekcją zwierząt. Można tu zobaczyć dzikie koty, małpy i wiele innych gatunków. Park oferuje także atrakcje dla najmłodszych.
Ruiny zamku w Besiekierach to malownicze pozostałości średniowiecznej budowli. Miejsce idealne na romantyczny spacer i sesję fotograficzną. Zamek otoczony jest pięknym parkiem.
Co zabrać ze sobą na wycieczkę?
Podstawowym wyposażeniem jest aparat fotograficzny i wygodne obuwie. Warto zabrać też statyw, jeśli planujemy robić zdjęcia o wschodzie lub zachodzie słońca.
Niezbędne będą też woda i przekąski. Warto pomyśleć o nakryciu głowy i kremie z filtrem UV.
Przydatny będzie też koc piknikowy i lornetka. Warto mieć przy sobie powerbank do telefonu.
Praktyczny przewodnik po lazurowym jeziorze - wszystko, co musisz wiedzieć
Lazurowe jezioro świętokrzyskie to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Wielkopolsce, idealna na jednodniową wycieczkę. Choć kąpiel w jeziorze jest zabroniona, miejsce to oferuje niezapomniane widoki i świetne możliwości fotograficzne. Najlepiej odwiedzić je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, szczególnie w słoneczne dni wiosną lub wczesnym latem.
Dogodna lokalizacja przy drodze krajowej nr 72 i bezpłatny parking ułatwiają dostęp do turkusowego jeziora przykona. Punkt widokowy na wysokości 115 m n.p.m. zapewnia spektakularne widoki na całą okolicę. Warto połączyć wizytę z odwiedzeniem pobliskich atrakcji - Term Uniejów, Zoo Safari w Borysewie czy ruin zamku w Besiekierach.
Planując wycieczkę nad niebieskie jezioro wielkopolskie, pamiętaj o aparacie fotograficznym, wygodnym obuwiu i podstawowym ekwipunku turystycznym. Ze względu na niestabilne brzegi i zasadowy charakter wody, należy zachować szczególną ostrożność podczas zwiedzania i bezwzględnie przestrzegać zakazu kąpieli.