Wycieczki w okolicach Lądka-Zdroju: Co odkryć?

Wycieczki w okolicach Lądka-Zdroju: Co odkryć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna18 lutego 2024 | 9 min

Co pobliskie w okolicach Lądka Zdrój na pewno zachęci do odkrywania urokliwych zakątków Kotliny Kłodzkiej. magiczne widoki górskich szczytów, szumiące wodospady i wartkie potoki w dolinach to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na turystów pragnących poznać okolice uzdrowiska. Wędrując pieszo, rowerem czy samochodem można dotrzeć do wielu ciekawych miejsc - zarówno tych dobrze znanych, jak i zupełnie dziewiczych. Jeśli zastanawiasz się dokąd wybrać się na wycieczkę w pobliżu Lądka-Zdroju, przeczytaj ten poradnik.

Kluczowe wnioski:

  • W okolicznych górach znajdziesz szlaki prowadzące do malowniczych wodospadów i punktów widokowych z zapierającymi dech w piersiach panoramami.
  • Możesz zwiedzić zamki i twierdze lub pozostałości dawnych osad w Górach Bialskich i Stołowych.
  • Odwiedź urokliwe, spokojne wsie z zabytkowymi kościółkami i starymi domami, by poczuć klimat regionu.
  • Zaplanuj trasę wycieczki rowerowej - do wyboru masz wiele malowniczych dróg i ścieżek w okolicy.
  • Sprawdź atrakcje w pobliżu Zbiornika Leśna - to doskonały pomysł na wypoczynek dla całej rodziny.

Atrakcje turystyczne w pobliskich miejscowościach

Okolice uzdrowiska Lądek-Zdrój to wymarzone miejsce dla osób poszukujących ciekawych atrakcji turystycznych. W promieniu kilkunastu kilometrów od miasta znajduje się wiele urokliwych miejscowości i przepięknych zakątków, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niezależnie od pory roku, warto wybrać się na wycieczkę w Góry Bystrzyckie, Bialskie, Złote czy Stołowe - każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Miłośnicy historii mogą podziwiać malowniczo położone zamki i twierdze. Średniowieczne mury, które przetrwały próbę czasu, robią niesamowite wrażenie. Z kolei pasjonaci przyrody zachwycą się dzikimi dolinami ze szemrzącymi strumykami i wodospadami ukrytymi w głębi lasów. A z punktów i wież widokowych rozciągają się zapierające dech panoramy Sudetów.

Spragnieni wrażeń turyści z pewnością nie będą się nudzić. Okolice Lądka-Zdroju oferują szeroki wachlarz atrakcji - od konnych przejażdżek po górskich szlakach po spływy kajakowe rzeką Białą Lądecką. Jest w czym wybierać!

Kąpiel w leczniczych wodach

Lądek-Zdrój słynie ze swoich wód mineralnych, które od wieków przyciągają kuracjuszy. W uzdrowisku można skorzystać z licznych zabiegów i kąpieli, które koją zmęczenie i ból. Po całym dniu intensywnego zwiedzania okolic nic tak nie poprawi samopoczucia jak relaks w basenie z hydromasażem.

Wody termalne wypływają także w pobliskich miejscowościach. W Lądku-Zdroju znajduje się aż 14 odwiertów, z których czerpie się leczniczy płyn. Inne źródła mineralne biją m.in. w Strachocinie, Kłodzku czy Polanicy-Zdroju. Tam również funkcjonują ośrodki uzdrowiskowe z szeroką ofertą zabiegów.

Zapora Leśna - co zobaczyć w okolicy zbiornika

Zapora Leśna to znakomity punkt wypadowy do zwiedzania okolic Lądka-Zdroju. Ten malowniczy zbiornik retencyjny leży zaledwie kilka kilometrów od uzdrowiska, więc można tam dotrzeć pieszo, rowerem lub samochodem.

Zapora w Leśnej została oddana do użytku w 1968 r. Ma 148 metrów długości i 31 metrów wysokości. Powierzchnia zalewu to 170 hektarów.

Latem Zbiornik Leśna to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych i plażowania. Można tu popływać kajakiem czy łódką, pograć w siatkówkę lub po prostu poopalać się na piaszczystych plażach. Rocznie odwiedza je nawet 100 tysięcy turystów! Zimą tafla wody zamarza, tworząc lodowisko dla łyżwiarzy.

Zapora i rozległy zalew doskonale wpisują się w górski krajobraz. W oddali wznoszą się szczyty Gór Bystrzyckich i Orlickich. Ze wzgórza nad zalewem roztaczają się przepiękne widoki, które koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciach. To również idealne miejsce, by na chwilę usiąść i delektować się ciszą.

Co jeszcze warto zobaczyć?

W Leśnej koniecznie trzeba zajrzeć do skansenu techniki wodnej, gdzie zgromadzono unikatowe turbiny i urządzenia hydrotechniczne. W pobliżu znajdują się też inne ciekawe obiekty:

  • Zabytkowy kościół św. Mikołaja z XVIII wieku w pobliskim Stroniu Śląskim
  • Urokliwa Kaplica na Wodzie w centrum zbiornika
  • Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza prowadząca do rezerwatu „Torfowisko pod Zieleńcem”

Zapora Leśna to znakomita baza wypadowa do dalszych wycieczek w Góry Bystrzyckie. W najbliższej okolicy znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Można np. udać się nad znajdujący się 2 km dalej malowniczy wodospad Kamieńczyka.

Czytaj więcej:Co zobaczyć w Augustowie? Najlepsze atrakcje

Zabytki i ruiny warowni w Górach Bialskich

Góry Bialskie to pasmo Sudetów Środkowych, które rozciąga się na zachód i południe od Lądka-Zdroju. Znajduje się tu wiele interesujących miejsc dla miłośników historii i architektury. Warto wybrać się szlakiem licznych zamków, ruin, twierdz i innych budowli obronnych pochodzących nawet z XIII wieku.

Najważniejszym tego typu obiektem jest majestatyczny Zamek Homole znajdujący się na Homolskim Grzbiecie. Ta potężna warownia z ceglanymi murami, wysoką wieżą i wewnętrznym dziedzińcem robi ogromne wrażenie. Z tarasów widokowych roztaczają się fantastyczne panoramy okolicznych gór.

Wysokość n.p.m 792 m
Czas zwiedzania ok. 1-2 godziny
Bilety Normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Ruiny innych średniowiecznych obiektów obronnych znajdują się m.in. w Starej Łomnicy, Pławnicy czy Nowym Waliszowie. O dawnej świetności i burzliwych dziejach tych ziem przypominają kamienne pozostałości murów, wież i bram.

Spacer po tym historycznym szlaku pozwoli poczuć ducha minionych epok. Dodatkową atrakcją są piękne widoki rozległych panoram Gór Bialskich z licznych punktów i wież widokowych.

Wyprawa do Srebrnej Góry

Legendarna Srebrna Góra, która swą nazwę zawdzięcza rzekomym złożom srebra, to symboliczne serce Gór Bialskich. Na szczycie wznosi się 35-metrowa wieża widokowa, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Sudetach.

Na platformie widokowej można podziwiać panoramę pasm górskich od Gór Sowich po Jesioniki i Masyw Śnieżnika. Jest to prawdziwie zapierający dech widok, który na długo zostaje w pamięci.

Turyści pokonujący strome podejście na szczyt Srebrnej Góry (1115 m n.p.m.) nagrodzeni zostają również fantastycznymi widokami mijanych po drodze łąk, pól i lasów Gór Bialskich. Ten wysiłek zdecydowanie się opłaca!

Wodospady w Górach Bystrzyckich - najlepsze szlaki

Pasmo Gór Bystrzyckich obfituje w wodospady, dzięki którym zwane jest „Sudecką Szwajcarią”. Szemrzące strumienie spadające z wysokich progów skalnych wprost zapraszają do odwiedzenia tego cudownego zakątka Sudetów.

Jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadów jest Kamieńczyk, położony nieopodal Zapory Leśna. Kaskady spienionej wody o wysokości 7-9 metrów robią niesamowite wrażenie. Wokół padającej wody unosi się mgiełka drobnych kropel, które tworzą niepowtarzalny, bajkowy klimat.

Innymi pięknymi wodospadami, które koniecznie trzeba zobaczyć, są:

  • Wodospad Szklarki - 15-metrowy próg skalny
  • Wodospad Podgórnej - najwyższy w Sudetach wodospad o wysokości 90 m
  • Wodospad Wilczki - malowniczo położony obok Drodzycy

Niektóre z tych cudów natury wymagają odbycia kilkugodzinnej wędrówki górskim szlakiem. Wysiłek związany z dotarciem na miejsce szybko jednak znika, gdy staje się twarzą w twarz z potęgą żywiołu.

Pętla po najładniejszych wodospadach

Aby zobaczyć najpiękniejsze wodospady okolic Lądka-Zdroju, warto wybrać się na całodniową wędrówkę szlakiem oznaczonym kolorem niebieskim. Rozpoczyna się ona przy schronisku Orlica, skąd wiedzie przez Kamieńczyk, Podgórną i Szklarki z powrotem do punktu startowego.

Licząca ok. 16 km trasa prowadzi przez rezerwaty przyrody, piękne lasy i niezwykłe formacje skalne. Można podziwiać rozległe panoramy Gór Bystrzyckich i Orlickich. To prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek i cudów natury!

Piesze wędrówki po Górach Złotych - trasy i atrakcje

Na zachód od Lądka-Zdroju rozciągają się Góry Złote z najwyższym szczytem - Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Jest to raj dla piechurów, którzy znajdą tu szeroki wybór szlaków o różnym stopniu trudności. Zarówno ambitni górscy turyści, jak i rodziny z dziećmi odnajdą coś dla siebie.

Oprócz wędrówek na szczyty, m.in. Wielkiej Sowy czy Skalniaka (945 m n.p.m.), dużą popularnością cieszy się Szlak Zamków Piastowskich. Prowadzi on do najciekawszych atrakcji regionu - warowni wzniesionych przez średniowiecznych władców tych ziem.

Na szlaku zamków

Szlak zaczyna się przy ruinach zamku Rogowiec, a następnie wiedzie szeregiem malowniczych ścieżek do kolejnych obiektów. Wśród nich są m.in.:

Piesze wędrówki po Górach Złotych - trasy i atrakcje

Na zachód od Lądka-Zdroju rozciągają się Góry Złote z najwyższym szczytem - Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Jest to raj dla piechurów, którzy znajdą tu szeroki wybór szlaków o różnym stopniu trudności. Zarówno ambitni górscy turyści, jak i rodziny z dziećmi odnajdą coś dla siebie.

Oprócz wędrówek na szczyty, m.in. Wielkiej Sowy czy Skalniaka (945 m n.p.m.), dużą popularnością cieszy się Szlak Zamków Piastowskich. Prowadzi on do najciekawszych atrakcji regionu - warowni wzniesionych przez średniowiecznych władców tych ziem.

Na szlaku zamków

Szlak zaczyna się przy ruinach zamku Rogowiec, a następnie wiedzie szeregiem malowniczych ścieżek do kolejnych obiektów. Wśród nich są m.in.:

  • Zamek Grodno z unikatową wieżą zegarową
  • Zamek Nowy Dwór ze średniowiecznym murem kamiennym
  • Zamek Karpień - najwyżej położony w Sudetach

Spacer po tym szlaku to fantastyczna lekcja historii, ale również okazja do podziwiania oszałamiających widoków Gór Złotych. Pokonanie całej trasy zajmuje około 2 dni, więc warto dobrze zaplanować wyprawę. To niezapomniane przeżycie dla każdego fana górskich wędrówek i zamczysk!

Rowerem przez urokliwe wsie i zabytki w okolicy

Rowerzyści również znajdą w okolicach Lądka-Zdroju coś dla siebie. Malownicze drogi i ścieżki wiodące przez miejscowości uzdrowiskowe, wsie i lasy to raj dla amatorów dwóch kółek. Można tu znaleźć trasy zarówno dla wprawionych kolarzy górskich, jak i rekreacyjnych rowerzystów.

Jednym z ciekawszych szlaków rowerowych jest pętla biegnąca Doliną Białej Lądeckiej. Rzeka otoczona stromymi zboczami tworzy niezwykle urokliwe widoki. Trasa liczy ok. 30 km, więc nadaje się nawet dla mniej wprawionych rowerzystów.

Ciekawostki na szlaku

Podczas przejazdu można zwiedzić wiele zabytków i ciekawych miejsc. Warto zobaczyć m.in.:

  • Kościół św. Piotra i Pawła w Lądku-Zdroju z unikatowymi witrażami
  • Pałac w Starym Gierałtowie pochodzący z XVII wieku
  • Skocznię narciarską w Kątach Bystrzyckich

Pętlę można rozpocząć i zakończyć w samym centrum Lądka-Zdroju. To doskonały pomysł na popołudnie spędzone na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody.

Park Narodowy Gór Stołowych - co warto zobaczyć

Na południowy wschód od Lądka-Zdroju roztaczają się Góry Stołowe z Parkiem Narodowym, który koniecznie trzeba odwiedzić. Turyści znajdą tu labirynt skalnych grzbietów, baszt i iglic oraz rzeźbione przez wiatr piaskowce przypominające postacie z bajek.

Najsłynniejszymi formacjami skalnymi Gór Stołowych są Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Te ostańce o niezwykłych kształtach, wieńczące wierzchołki górskich grzbietów wyglądają jak zamki z baśni. Wędrując pośród tych skalnych labiryntów, łatwo stracić orientację w terenie - stąd nazwa „Błędne Skały”.

Atrakcje Parku Narodowego

Park Narodowy Gór Stołowych ma do zaoferowania wiele atrakcji. Oprócz wspomnianych formacji skalnych, koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Wodospad Wilczki - perła Kotle Dolnej
  • Błędne Skały - labirynt baszt, iglic i progów skalnych
  • Punkt widokowy nad Przełomem Bardzkim

Park przecina gęsta sieć szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie - od krótkich spacerów po wymagające wielogodzinne wędrówki. To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Podsumowanie

Okolice Lądka-Zdroju to prawdziwy raj dla turystów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu podziwiać zapierające dech widoki z górskich szczytów, odwiedzać urocze wsie i zabytki czy spacerować malowniczymi dolinami do szemrzących wodospadów. To doskonały region do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej lub rodzinnych wycieczek samochodowych. Niezależnie czy preferujesz zwiedzanie, piesze wędrówki w górach, jazdę na rowerze czy po prostu wypoczynek nad wodą - w okolicach Lądka na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Sudetów! Tutaj odkryjesz uroki Kotliny Kłodzkiej i zakochasz się w tym regionie. Atrakcji w okolicy Lądka-Zdroju jest tak wiele, że każda kolejna wizyta na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Najczęstsze pytania

W centrum Lądka-Zdroju znajduje się bezpłatny parking przy ul. Rynek. Jest on czynny całą dobę i ma dużą pojemność. Z parkingu blisko spacerkiem do uzdrowiska i centrum turystycznego. Innym darmowym parkingiem jest Plac Staromłyński, położony nad malowniczym stawem. Można tam zaparkować na 3 godziny. Płatne parkingi znajdują się również przy głównych atrakcjach turystycznych - cennik jest zwykle 10-15 zł za cały dzień postoju.

W Lądku-Zdroju i okolicznych miejscowościach znajduje się wiele restauracji serwujących dania kuchni polskiej i regionalnej. Lokale gastronomiczne położone są głównie w centrum uzdrowiska oraz w większych ośrodkach turystycznych. Dla amatorów kuchni regionalnej polecamy restaurację „U Hrabiów” pod zamkiem w Karłowie. Miłośnikom kuchni wegetariańskiej smakować będzie w restauracji „Zielony Ogród” w Starym Gierałtowie. Na szybki posiłek można wybrać się do baru „Smakosz” na Rynku w Lądku-Zdroju.

Do Lądka-Zdroju dojedziesz autobusami PKS lub prywatnych przewoźników z większych miast regionu, m.in. z Kłodzka, Wałbrzycha czy Wrocławia. Bilety kosztują zwykle 20-40 zł w jedną stronę. Podróż autobusem trwa 1-2 godziny. Innym sposobem jest dojazd pociągiem - stacja kolejowa znajduje się w centrum Lądka. Z Wrocławia czy Wałbrzycha podróż potrwa ok. 2-3 godziny. Oczywiście najwygodniej jest podróżować własnym samochodem - z Wrocławia dojedziesz w ok. 1,5 godziny.

W Lądku-Zdroju i okolicznych miejscowościach jest szeroki wybór noclegów - od niedrogich schronisk młodzieżowych po luksusowe hotele SPA. Za noc w schronisku lub hostelu zapłacisz ok. 50 zł od osoby. Pokoje gościnne i kwatery prywatne to koszt rzędu 60-100 zł za dobę. Hotel o standardzie 3 gwiazdek to wydatek ok. 150-180 zł za osobę za dobę. Luksusowy apartament w hotelu z basenami termalnymi to koszt ok. 250-400 zł za noc.

W Lądku-Zdroju i innych miejscowościach uzdrowiskowych warto kupić regionalne pamiątki. Polecamy zakup drewnianych figurek i magnetyków z wizerunkami zabytków Kotliny Kłodzkiej. Dobrym pomysłem są też lokalne smakołyki - miody pitne, nalewki na ziołach z okolicznych lasów, suszone grzyby i owoce leśne. W sklepach z pamiątkami znajdziesz także wiele pubikacji krajoznawczych, przewodników i map tematycznych regionu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
  3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły