Śląsk: Atrakcje dla całej rodziny, Co zwiedzić?

Śląsk: Atrakcje dla całej rodziny, Co zwiedzić?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna13 lutego 2024 | 8 min

Atrakcje dla dzieci na Śląsku to szeroka oferta rozrywki i edukacji dla całych rodzin. W regionie znajduje się wiele parków rozrywki, placów zabaw, muzeów interaktywnych oraz miejsc przyjaznych najmłodszym. Zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości, oferują ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu. Niezależnie od pogody, na Śląsku z łatwością znajdziemy atrakcje na cały dzień lub weekend.

Kluczowe wnioski:
 • Parki rozrywki, jak Legendia czy Park Śląski to gwarancja dobrej zabawy.
 • Muzea techniki, np. w Zabytkowej Kopalni Guido, połączą edukację z rozrywką.
 • Placów zabaw, wesołych miasteczek i parków linowych jest bardzo dużo.
 • W galeriach handlowych z reguły znajdują się kolorowe place zabaw.
 • Niezależnie od wieku i zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie.
 • Atrakcje dla dzieci w parkach rozrywki

  Parki rozrywki to jedne z najpopularniejszych atrakcji dla całych rodzin z dziećmi. Na Śląsku znajduje się kilka takich miejsc, które zapewnią doskonałą zabawę. Flagowym obiektem jest Legendia - Śląski Park Rozrywki i Edukacji w Chorzowie. To największy tego typu obiekt w województwie, oferujący ponad 40 atrakcji - karuzeli, kolejek górskich, strzelnic i innych.

  W Parku Śląskim w Chorzowie również znajdują się liczne atrakcje dla najmłodszych. Wśród nich są choćby diabelski młyn, wenecka gondola czy karuzela rodeo. Ponadto, dużą popularnością cieszy się tam Park Dinozaurów z naturalnej wielkości modelami tych gadów.

  Wartym uwagi są także parki rozrywki przy galeriach handlowych. Przykładowo w Galerii Czeladź funkcjonuje Lunapark Emilandia z ekstremalnymi zjeżdżalniami i eurobungy. Z kolei przy sosnowieckiej Galerii Plaza znajduje się Park Trampolin Jump City.

  Atrakcje dla dzieci w Pszczynie

  Doskonałym miejscem na dzień pełen wrażeń są atrakcje dla dzieci w Pszczynie. W mieście i jego okolicach znajduje się kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich jest Park Dinozaurów, prezentujący naturalnej wielkości modele dinozaurów. Świetną zabawę zapewni też sala zabaw Rabkoland, wyposażona w zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami i wiele innych.

  Ponadto, w Męskiej Wieży w zamku pszczyńskim znajduje się pokój zagadek „Tajemnica męskiej wieży”. W najbliższym otoczeniu Pszczyny działa też kilka parków linowych i w tym mieście naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

  Parki linowe dla całych rodzin na Śląsku

  Parki linowe to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. W województwie śląskim znaleźć można wiele takich obiektów o różnym stopniu trudności i na rozmaitych wysokościach.

  Jednym z największych i najciekawszych jest Śląski Park Linowy w Chorzowie, usytuowany tuż przy Stadionie Śląskim. Składa się łącznie z 10 tras o łącznej długości 2300 metrów. Mają one różną długość i pozwalają przemieszczać się na wysokości od 0,5 do 12 metrów.

  Z kolei w Parku Śląskim dostępne są 3 trasy linowe o długości od 140 do 700 metrów i usytuowane na wysokości 7-12 metrów. Podobna atrakcja znajduje się także w Parku Południe w Siemianowicach Śląskich.

  Parki linowe są dostępne dla dzieci już od 3-4 lat w specjalnie przystosowanych do ich wieku mini wersjach. Starsi zaś z pewnością pokochają bardziej ekstremalne trasy.

  Parki linowe w okolicach Jeleniej Góry

  W regionie Śląska warto wybrać się także do parków linowych w okolicach Jeleniej Góry. W Karpaczu amatorzy wrażeń mają do dyspozycji Megazip - najdłuższą w Polsce trasę tyrolską o długości 2200 metrów.

  Przy ośrodku Legendia Śnieżka w Karpaczu znajdują się 4 parki linowe, w tym jeden przeznaczony specjalnie dla najmłodszych dzieci. Trasy zlokalizowane są na różnych wysokościach dochodzących do 13 metrów. Ponadto, w okolicznych miejscowościach takich jak Szklarska Poręba czy Mysłakowice również można skorzystać z podobnych atrakcji.

  Park linowy Lokalizacja Liczba tras
  Śląski Park Linowy Chorzów 10
  Legendia Śnieżka Karpacz 4
  Park Południe Siemianowice Śląskie 3

  Czytaj więcej:Kraków w jeden dzień: Co zobaczyć będąc krótko w mieście?

  Muzea techniki zabawą dla dzieci

  Na Śląsku nie brakuje interaktywnych muzeów, które w ciekawy sposób łączą edukację z zabawą. Świetnym tego przykładem jest Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu. To obiekt, w którym można zobaczyć prawdziwe wyrobiska górnicze, ale też np. przejechać się podwieszaną kolejką czy zagrać w grę terenową.

  Równie atrakcyjne dla dzieci jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, prezentujące m.in. replikę dawnej śląskiej kopalni. W sztolniach udostępnionych do zwiedzania panują warunki jak pod ziemią - jest ciemno i wilgotno. To sprawia, że dzieci poznają trud górniczej pracy, ale też doskonale się bawią.

  Innym ciekawym obiektem jest Muzeum Techniki Sanitarnej w Raciborzu. Pokazane są tam różne rodzaje starych sanitariatów, a także kilka tysięcy różnych modeli toalet i sedesów z całego świata. Zbiory z pewnością zainteresują najmłodszych.

  Muzea na Śląsku potrafią być więc nie tylko miejscem nauki, ale przede wszystkim świetnej zabawy dla całych rodzin!

  Wesołe miasteczka rozrywki na Śląsku

  Śląsk: Atrakcje dla całej rodziny, Co zwiedzić?

  W województwie śląskim jest kilka stałych wesołych miasteczek, które cały rok oferują szereg atrakcji. Oprócz wspomnianej Legendii, godnym polecenia jest tzw. Park Rozrywki Rabkoland w Rabce-Zdroju (woj. Małopolskie). To blisko, bo zaledwie ok. 100 km od Katowic i naprawdę warto tam zawitać.

  Do dyspozycji najmłodszych są tam m.in. karuzela piracka, elektryczne quady, dmuchany plac zabaw oraz wiele innych. Sporym powodzeniem cieszą się również pokazy iluzji, podczas których dzieci aktywnie pomagają iluzjoniście.

  Poza stałymi parkami rozrywki, przez cały rok odbywają się na Śląsku objazdowe wesołe miasteczka. Można je spotkać choćby na jarmarkach, festynach miejskich i innych imprezach plenerowych. Tam również na dzieci i rodziców czeka wiele atrakcji!

  Atrakcje dla dzieci w Wałbrzychu

  Ciekawą ofertę ma także Wałbrzych - zarówno jeśli chodzi o park rozrywki, jak i interaktywne muzeum. W samym centrum miasta znajdują się Park Rozrywki i Multikino. Oprócz seansów filmowych, można skorzystać tam z 14-torowej kręgielni lub parku trampolin.

  Wałbrzych słynie również ze swoich podziemnych tras turystycznych. W ramach zwiedzania można przejść kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. To duża atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

  Plac zabaw i wesołe miasteczka w CH

  Galerie i centra handlowe bardzo często mają specjalne strefy rozrywki przeznaczone dla dzieci. Placów zabaw, mini wesołych miasteczek i pokoi zabaw można znaleźć w większości obiektów.

  Jako przykłady można wymienić Park Zabaw w CH Focus Mall w Bytomiu, czy też kolorowe i bezpieczne place zabaw w Galerii Katowickiej oraz Silesia City Center. Doskonałe warunki do zabawy mają również np. Gemini Park Tychy, Arena Gliwice czy Galeria Zabrze.

  Zaletą placów zabaw w centrach handlowych jest to, że można skorzystać z nich niezależnie od pogody i pory roku. Kiedy na dworze są mrozy lub ulewa, w środku jest ciepło i bezpiecznie. To świetna alternatywa na deszczowe i zimowe dni.

  • placów zabaw i mini parków rozrywki jest bardzo dużo, zarówno na Śląsku, jak i w całej Polsce,
  • oferują one wiele atrakcji w postaci karuzeli, torów przeszkód, trampolin, a nawet potężnych zjeżdżali.

  Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko

  Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że zdecydowanie największym tego typu obiektem na Śląsku jest Legendia. Zajmuje ona aż 35 ha powierzchni, na której znajdują się dziesiątki atrakcji dla wszystkich grup wiekowych.

  Oprócz licznych karuzeli i kolejek górskich jest tam wodny plac zabaw, wioski indiańskie, piracka laguna oraz wiele innych. W Legendii co roku pojawiają się nowe obiekty, dzięki czemu wrażeń nigdy nie brakuje. To zdecydowanie numer 1 jeśli chodzi o parki rozrywki w regionie.

  Podsumowanie

  Śląskie ma bardzo szeroką ofertę atrakcji dla dzieci - zarówno tych najmłodszych, jak i nastolatków. Od kolorowych placów zabaw po parki rozrywki z rollercoasterami. W artykule przedstawiono najciekawsze miejsca, takie jak Legendia, parki linowe czy interaktywne muzea.

  Region ten ma do zaoferowania wiele, niezależnie czy to atrakcje dla dzieci pszczyna, okolice Jeleniej Góry czy Wałbrzych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i cała rodzina będzie mogła miło spędzić czas.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły