Atrakcje w Poznaniu: Co zobaczyć będąc w mieście?

Atrakcje w Poznaniu: Co zobaczyć będąc w mieście?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna13.02.2024 | 7 min.

Gdzie w Poznaniu znajdują się najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne? To pytanie zadaje sobie wielu odwiedzających to piękne miasto. Poznań ma bogatą historię i wiele interesujących zabytków do zobaczenia. Od malowniczego Starego Rynku po wspaniałą katedrę na Ostrowie Tumskim. W tym artykule podpowiadamy, jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Poznaniu.

Kluczowe wnioski:
 • Stary Rynek to serce Poznania z ratuszem i koziołkami - nie można go ominąć!
 • Na Ostrowie Tumskim znajduje się piękna bazylika archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła.
 • Warto wejść na wieżę kościoła farniego aby podziwiać panoramę miasta.
 • Cytadela to park z zabytkami militarnymi, idealny na spacer i odpoczynek.
 • Słynne rogale świętomarcińskie to symbol Poznania i musisz ich skosztować!

Gdzie w Poznaniu zobaczyć Stary Rynek

Sercem Poznania jest niewątpliwie malowniczy Stary Rynek z ratuszem w samym centrum. To tutaj bije tętno miasta! Stary Rynek otaczają piękne, kolorowe kamienice, a w północnej pierzei znajduje się budynek dawnego Ratusza. Na środku Rynku stoi barwna fontanna z charakterystycznymi dla Poznania koziołkami. Koniecznie zrób sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie!

Stary Rynek to idealne miejsce, aby usiąść w jednej z urokliwych kawiarni, skosztować regionalnego piwa lub tradycyjnych wypieków. Możesz również wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i posłuchać ciekawostek o historii miasta.

Ratusz na Starym Rynku

Budynek Ratusza pochodzi z XIII wieku, kiedy to wzniesiono tutaj pierwszą siedzibę władz miejskich. Obecny renesansowo-manierystyczny wygląd z charakterystyczną wieżą zegarową ratusz zyskał w XVI wieku. We wnętrzach urzęduje Muzeum Historii Miasta, a na wieży codziennie o 12:00 rozbrzmiewa hejnał.

Spacerując wokół Rynku można podziwiać odrestaurowane elewacje barwnych kamienic. Niektóre z nich mają ponad 700 lat! Zwróćcie uwagę na Kamienicę Pod Górką przy ulicy Wielkiej, której fasada pochyla się do przodu o 62 cm.

Gdzie w Poznaniu podziwiać Ostrów Tumski

co można zrobić w poznaniu lotniczym, co można zrobić z dziećmi w poznaniu, gdzie w poznaniu, poznań gdzie iść z spacerowicza

Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania, tutaj bowiem założono osadę, z której wyrosło dzisiejsze miasto. Na wyspie znajduje się wiele cennych zabytków sakralnych, w tym najcenniejszy - bazylika archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z Złotą Kaplicą.

Spacerując po Ostrowie możecie podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny z ciasnymi uliczkami oraz imponującą panoramę na katedrę i wieże kościoła Najświętszej Marii Panny. Ostrów Tumski połączony jest z Miastem Mostem Tumskim - kolejną atrakcją miasta.

Wejście na wieżę katedry

Możliwe jest również wejście na taras widokowy na szczycie jednej z wież katedralnych i podziwianie rozpościerającej się stąd panoramy. Wstęp kosztuje 4 zł, ale widok zapiera dech w piersiach! Można dostrzec nie tylko zabudowania samego Ostrowa Tumskiego, ale także panoramę Starego Miasta i dodatkowo Poznań nowy z charakterystycznymi wieżowcami.

Z tarasu można również przyjrzeć się konstrukcji gotyckiej wieży katedry, doceniając z bliska kunszt średniowiecznych budowniczych. Ze szczytu raz na godzinę słychać także grany z wieży hejnał.

Czytaj więcej:Lądek Zdrój: Przewodnik po atrakcjach

Gdzie w Poznaniu zwiedzać Zamek Przemysła

Kolejną atrakcją Poznania, którą warto odwiedzić, jest położony na wzgórzu Zamek Przemysła - dawna siedziba polskich władców. Jego budowa została rozpoczęta przez Przemysła II w XIII wieku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Narodowe, które gromadzi cenne zbiory malarstwa, rzemiosła artystycznego oraz sztuki orientalnej.

Zwiedzanie komnat i sal Zamku Przemysła pozwoli poczuć klimat minionych epok. Z tarasów rozpościera się malowniczy widok na miasto.

Warto zwiedzić ekspozycję stałą prezentującą wnętrza mieszkalne zamku z okresu renesansu. W zachowanych komnatach i salach można zobaczyć bogate dekoracje ścienne, plafony z Lustro Wenus z VI w. p.n.e. Z tarasów zamkowych roztacza się piękny widok na Stare Miasto i Ostrow Tumski.

Brama Poznania ICHOT

Na terenie Zamku Przemysła funkcjonuje również nowoczesne centrum interaktywne Brama Poznania ICHOT, gdzie przy pomocy multimedialnych i interaktywnych eksponatów można poznać historię i kulturę miasta. Centrum dysponuje także planetarium oraz obserwatorium astronomicznym.

Gdzie w Poznaniu pospacerować po Cytadeli

Atrakcje w Poznaniu: Co zobaczyć będąc w mieście?

Na północny-zachód od Starego Miasta rozciąga się rozległy teren Cytadeli - dawnej twierdzy zbudowanej przez Prusaków w XIX wieku. Dziś pełni funkcję rozległego parku miejskiego, gdzie można przyjemnie spędzić czas na spacerach i wypoczynku na łonie natury.

Wokół głównej alei spacerowej rozlokowane są liczne obiekty historyczne z czasów militarnych Cytadeli, w tym koszary, bramy, mury, arsenał. W centralnej części znajduje się Muzeum Uzbrojenia z bogatymi zbiorami broni artyleryjskiej i pancernej.

Cytadela Park Święty Marcin
- dawna twierdza pruska - park miejski założony w 1855 r.
- liczne obiekty militarne - pomnik św. Marcina na koniu
- Muzeum Uzbrojenia - stawy, fontanny i rzeźby

Cytadela to doskonałe miejsce spacerowe dla całych rodzin. Dla dzieci przygotowano place zabaw, możliwe są przejażdżki bryczką lub rowerem. Latem w amfiteatrze odbywają się koncerty i festiwale.

Gdzie w Poznaniu posmakować rogali świętomarcińskich

Rogal świętomarciński to słodki symbol Poznania, którego musisz skosztować będąc w mieście. Podłużne rożki w kształcie podkowy pieczone są z ciasta drożdżowego z mieszanką białego maku, rodzynek, orzechów, bakalii i aromatycznych przypraw.

Najlepsze miejsca, gdzie można spróbować prawdziwych różnokształtnych rogali to tradycyjne cukiernie: Pellowski, Mazurek i Młyn i inne zlokalizowane w okolicach Starego Rynku. Można je zjeść na miejscu, zabrać ze sobą lub kupić jako regionalny prezent.

 • Rogale świętomarcińskie piecze się 11 listopada z okazji imienin św. Marcina.
 • Mają charakterystyczny kształt podkowy symbolizujący podkowę końską.

Oprócz smaku, wypieki te są także pięknie dekorowane lukrem, orzechami lub bakaliami. Ich zakup to obowiązkowy punkt programu dla każdego odwiedzającego Poznań!

Gdzie w Poznaniu posłuchać hejnału

co można zrobić w poznaniu lotniczym, co można zrobić z dziećmi w poznaniu, gdzie w poznaniu, poznań gdzie iść z spacerowicza

Hejnał miasta Poznania rozbrzmiewa codziennie kilka razy w ciągu dnia z wieży ratusza na Starym Rynku oraz z wież katedry na Ostrowie Tumskim. Melodię hejnału poznańskiego skomponował Edmund Kilos.

Najlepiej odwiedzić Stare Miasto około południa, aby na własne uszy posłuchać hejnału płynącego z góry i rozchodzącego się echem nad Rynkiem. Będzie to niezapomniane przeżycie podczas zwiedzania Poznania! Można również wspiąć się na wieżę ratusza lub katedry, aby zobaczyć trębacza grającego hejnał.

Podsumowanie

co można zrobić w poznaniu lotniczym, co można zrobić z dziećmi w poznaniu, gdzie w poznaniu, poznań gdzie iść z spacerowicza Poznań ma wiele atrakcji do zaoferowania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto zobaczyć Stary Rynek, Ostrów Tumski z katedrą, legendarny Zamek Przemysła czy rozległą Cytadelę. Miasto zachwyca także zabytkową architekturą i malowniczymi uliczkami. Koniecznie trzeba też skosztować słynnych rogali świętomarcińskich.

Z pewnością każdy znajdzie w Poznaniu coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii i zabytków, fani nowoczesności, jak i rodziny z dziećmi. To świetna baza wypadowa do dalszego zwiedzania Wielkopolski.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły