Południowa Polska: Atrakcje, które musisz zobaczyć

Południowa Polska: Atrakcje, które musisz zobaczyć
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna14.02.2024 | 6 min.

Atrakcje południowe Polski to bogactwo przyrodniczych i kulturowych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Malownicze górskie szlaki, zamki i twierdze Małopolski, jurajskie jaskinie i niezwykłe zabytki - to tylko niektóre perełki, którymi słynie ten region. Podróżując po południowej Polsce można podziwiać oszałamiające widoki, poznawać historię i kulturę, ale także odpocząć na łonie natury w uzdrowiskach i kurortach.

Kluczowe wnioski:
 • Południowa Polska oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych - zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i zabytków.
 • Warto zwiedzić m.in. zamki Małopolski, jurajskie jaskinie, górskie szlaki czy uzdrowiska.
 • Region ten słynie z malowniczych widoków i bogactwa przyrodniczo-kulturowego.
 • Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno amatorzy aktywnego wypoczynku, jak i spragnieni relaksu.
 • Jest to kierunek obowiązkowy dla wszystkich podróżników pragnących poznać Polskę.

Najpiękniejsze góry południowej Polski

Południowa Polska, a w szczególności takie pasma górskie jak Tatry, Pieniny czy Beskidy, słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Wysokie, skaliste szczyty pokryte śniegiem zachwycają niezależnie od pory roku.

W Tatrzańskim Parku Narodowym znajdziemy najwyższe góry w Polsce z ikonicznym szczytem Rysy (2499 m n.p.m.). Pieniński Park Narodowy rozsławiła z kolei Przełęcz Między Skałami ze skalnym wąwozem nad Dunajcem. Natomiast pasma Beskidów - od Żywieckiego po Bieszczady - to raj dla fanów górskich wędrówek.

Tatry - królowe polskich gór

atrakcje południowej Polski - Bez wątpienia Tatry są najbardziej rozpoznawalnym pasmem górskim w Polsce. Liczne szlaki, schroniska górskie i trudne do zdobycia szczyty przyciągają rzesze turystów i alpinistów.

Masyw Tatr Zachodnich zachwyca skocznią narciarską w Zakopanem oraz widokami ze szlaku na Giewont. W Tatrach Wysokich warto wybrać się na camping pod Morskie Oko lub wejść Orlą Percią na najwyższy polski szczyt Rysy.

Zamki i pałace Małopolski warte zobaczenia

południowa Polska atrakcje turystyczne - Małopolska, jako kolebka polskiej państwowości, obfituje w liczne zabytki architektury militarnej i rezydencjonalnej. Ruiny średniowiecznych warowni wznoszą się na skalistych wzgórzach, zaś odrestaurowane zamki ściągają rzesze turystów.

Niezwykle malowniczo prezentuje się zamek w Pieskowej Skale, usytuowany wysoko na skale nad Prądnikiem. Renesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim otacza rozległy park z alejami drzew. Z kolei warownia w Ojcowie ma labirynt lochów i podziemnych korytarzy do zwiedzania. Można też podziwiać arkadowe dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie czy odbudowanego Zamku w Malborku - największej średniowiecznej warowni w Europie.

Południowa Polska ma wyjątkowo dużo ciekawych atrakcji - zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii oraz zabytków.

Czytaj więcej:Atrakcje w Karpaczu: Co robić podczas wizyty?

Niesamowite jaskinie Jurajskich gór

Położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej Jura Krakowsko-Częstochowska kryje w swoich wnętrznościach wiele jaskiń i schronisk. Niektóre z nich są dostępne do zwiedzania, jednak należy pamiętać o wyposażeniu w odpowiedni sprzęt i przewodnika.

Największą atrakcją jest jaskinia Wierzchowska Górna, która ma aż 5 pięter połączonych systemem korytarzy i siecią jeziorek. Schronisko Wiślane ze słynnym Kominem Wiślanym to z kolei raj dla wspinaczy. Raj dla oka, ale też wyzwanie dla kondycji, stanowi zjazd do Podziemnego Miasta w Wapienniku - to blisko 100-metrowa trasa z ponad 800 schodami.

Najdłuższa jaskinia Jaskinia Wierzchowska Górna
Najgłębsza jaskinia Schronisko Wiślane

Szlaki turystyczne Beskidów - co warto zobaczyć

Południowa Polska: Atrakcje, które musisz zobaczyć

atrakcje turystyczne Polska południowa - Beskidy są prawdziwym rajem dla miłośników górskich wędrówek. Liczne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności poprowadzone są przez najpiękniejsze zakątki tych gór. Beskid Śląski, Mały i Żywiecki położone są w środkowej części, zaś na wschodzie rozciągają się Beskid Niski i Bieszczady.

W Beskidzie Śląskim polecamy wejście na górę Skrzyczne i szczyt Baraniej Góry z charakterystyczną budowlą schroniska. Symbolem Beskidu Małego jest góra Czantoria, z której roztaczają się zapierające dech malownicze widoki na pasmo Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Natomiast Bieszczady kryją prawdziwe perełki - Połoniny Wetlińską i Caryńską oraz jezioro Solińskie w otoczeniu lasów i łąk.

 • Szlak Orłowa - Rysianka w Beskidzie Śląskim
 • Szlak na Babiej Górze w Beskidzie Żywieckim

Kopalnie soli - podziemne atrakcje

atrakcje południowej Polski - Pod beskidzkimi górami od wieków wydobywana była sól. Dzisiaj wiele tamtejszych nieczynnych już kopalni soli oferuje możliwość zwiedzania. To niezwykła okazja, by zobaczyć wnętrze ziemi pełne labiryntów chodników, kaplic podziemnych i komnat z podświetlanymi solnymi rzeźbami.

Najsłynniejsza Kopalnia Soli w Wieliczce ma aż 9 poziomów do zwiedzania na głębokość 327 m. Natomiast Kopalnia Soli w Bochni oferuje zjazd zjeżdżalnią do podziemnej trasy turystycznej. Pod Wawelem kryje się nieczynna Kopalnia Soli w Grojcu, gdzie można podziwiać komorę z solnymi jeziorkami.

Uzdrowiska na południu - zdrowie i relaks

Południe Polski to także wyjątkowe miejsca, które sprzyjają regeneracji sił witalnych i poprawie zdrowia. Uzdrowiska górskie w otoczeniu lasów, łąk i czystego powietrza są wręcz stworzone do tego, by na nowo poczuć równowagę i spokój.

atrakcje turystyczne Polska południowa - Do najbardziej znanych uzdrowisk należą Szczawnica i Krynica w Beskidach oraz pięknie położona nad Dunajcem Muszyna. Można tam skorzystać z szerokiej oferty zabiegów z wykorzystaniem miejscowych źródeł mineralnych oraz wód leczniczych. To także doskonała baza wypadowa do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Południowa Polska jest niezwykle atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym. Oprócz malowniczych górskich krajobrazów Tatr, Pienin czy Beskidów, znaleźć tu można liczne atrakcje takie jak zamki i pałace Małopolski, podziemne trasy w jurajskich jaskiniach i nieczynnych kopalniach soli, a także uzdrowiska górskie.

WSPANIAŁE WIDOKI, CIEKAWE ZABYTKI I MOŻLIWOŚĆ REGENERACJI SIŁ – to tylko niektóre z licznych atutów południowej Polski. To region, który koniecznie trzeba odwiedzić, szukając niezapomnianych wrażeń i przygód na łonie natury lub śladami bogatej historii.

Najczęściej zadawane pytania

Południowa Polska słynie z malowniczych górskich krajobrazów (np. Tatry, Pieniny, Beskidy), licznych zamków i pałaców Małopolski, podziemnych tras turystycznych w jurajskich jaskiniach i nieczynnych kopalniach soli oraz uzdrowisk górskich.

Doskonałą bazą wypadową jest Kraków, który sam w sobie jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, a jednocześnie blisko stąd do Tatr, Pienin, zamków Małopolski czy uzdrowisk.

W Tatrach warto wybrać się na Morskie Oko lub pokonać Orlą Perć na Rysy. W Beskidach Śląskich atrakcyjny jest szlak na Babiej Górze i Baranią Górę. Świetne widoki rozciągają się też ze szczytu Skrzycznego.

Największą jurajską jaskinią jest Jaskinia Wierzchowska Górna z pięcioma piętrami połączonymi siecią korytarzy i jeziorek. Dużą atrakcją dla wspinaczy jest też Schronisko Wiślane z Kominem Wiślanym.

Obowiązkowymi punktami na mapie są Zamek na Wawelu w Krakowie, warownia w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale, a także odrestaurowany Zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy Zamek w Baranowie Sandomierskim.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Ciekawostki z Białowieży: Co warto wiedzieć?
 4. Babia Góra z dziećmi: Gdzie na rodzinne wyprawy?
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły