Atrakcje Małopolski dostępne dla każdego: Gdzie z dziećmi?

Atrakcje Małopolski dostępne dla każdego: Gdzie z dziećmi?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna13.02.2024 | 8 min.

Atrakcje dla dzieci Małopolska to szeroki wachlarz miejsc i aktywności, które sprawią frajdę zarówno najmłodszym, jak i ich opiekunom. Niezależnie od pogody i pory roku, w Małopolsce znajdziecie setki interesujących atrakcji zwiedzania, zabawy i nauki dostosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi.

Kluczowe wnioski:
 • Małopolska oferuje ogrom możliwości spędzenia czasu z dziećmi, od zamków po górskie wędrówki.
 • W Krakowie i okolicznych miejscowościach znajduje się wiele parków rozrywki i edukacji skierowanych do rodzin.
 • W regionie funkcjonuje szereg ogrodów zoologicznych i gospodarstw edukacyjnych, gdzie dzieci mogą obcować ze zwierzętami.
 • Liczne muzea, skanseny i wystawy oferują interaktywne zwiedzanie i warsztaty dopasowane do zainteresowań najmłodszych.
 • Beskidy, Pieniny i inne pasma górskie kryją wiele szlaków i tras, które można pokonać z dziećmi.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach

Kraków i okolice to doskonałe miejsce na wyprawę z dziećmi. Oprócz licznych atrakcji turystycznych dla dzieci Małopolska oferuje również mnóstwo rozrywek edukacyjnych, które zainteresują i zafascynują najmłodszych. W samym sercu Krakowa znajdują się interaktywne muzea, zabawne teatrzyki oraz tajemnicze zaułki do zwiedzania. Tuż za miastem rozciągają się rozległe parki rozrywki i edukacji, w których na pewno nie będziecie się nudzić.

Edukacyjne muzea i wystawy

W Krakowie nie brakuje małopolskich atrakcji dla dzieci, które łączą zabawę z nauką. W Centrum Nauki Kopernik powstaje na Waszych oczach tęcza, a w Muzeum Inżynierii Miejskiej możecie zajrzeć do wnętrza wodociągów i kanalizacji. Galeria Zabawek "Dzieciństwo PRL" cofnie Was do czasów Waszych dziadków, a w Fabryce Emalia Oskara Schindlera zobaczycie, jak powstawała słynna lista.

Dla małych aktorów świetnym pomysłem będą warsztaty w Teatrze Groteska lub przedstawienie interaktywne w Teatrze KTO. A po męczącym zwiedzaniu Krakowa możecie odpocząć w jednym z tutejszych parków – Polecamy Park Jordana z placem zabaw i fontannami.

Zamki i twierdze Małopolski z atrakcjami dla najmłodszych

Małopolska słynie nie tylko ze swojej stolicy, ale także malowniczych atrakcji dla dzieci Małopolska rozsianych po całym regionie. Liczne góry i wzgórza, na których wznoszą się potężne mury warowni i baszt, kryją prawdziwe skarby dla najmłodszych podróżników. Zwiedzanie tych miejsc na pewno na długo zapadnie w pamięć.

Zamek w Pieskowej Skale i Ogrodzieniec

Wśród skalnych formacji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, niczym orle gniazda umieszczone na szczytach wapiennych skał, leżą zamki w Pieskowej Skale i Ogrodzieńcu. Obie budowle zachwycają nie tylko historią, ale także fantastycznym położeniem i wyjątkowym klimatem. Dzieciom na pewno spodobają się tu liczne atrakcje: strzelanie z łuku, pokazy rycerskie czy poszukiwanie skarbów z detektorem metali.

Zamek w Korzkwi

Z kolei Zamek w Korzkwi, położony nad Wisłą, powita Was średniowiecznymi grami i zabawami. Będziecie mogli wziąć udział w bitwie na poduszkach, rzucie toporem do tarczy czy strzelaniu z kuszy. Mnóstwo wrażeń gwarantowane!

Czytaj więcej:Gdzie spokojny obiad w Karpaczu: Najlepsze restauracje

Parki rozrywki i edukacji przyjazne całym rodzinom

Kiedy jednego dnia zwiedzicie już wszystkie krakowskie muzea i atrakcje, możecie wybrać się poza miasto. Tuż za nim znajdują się bowiem rozległe parki rozrywki i edukacji, które zapewnią Wam całe dnie dobrej zabawy. Te miejsca słyną z doskonałej infrastruktury i profesjonalnej obsługi, dostosowanej także do potrzeb najmłodszych gości.

Park Edukacji i Rozrywki Energylandia

Numer 1 na liście jest oczywiście Energylandia. Ten ogromny, nowoczesny park rozrywki pod Zatorami oferuje kilkadziesiąt ekscytujących karuzeli i rollercoasterów. Ale znajdziecie tu też strefę dla najmłodszych: bajkowy zamek Smoczy Gród, statek piracki czy wioskę indiańską. Dzieciaki będą zachwycone!

Nasze maluchy szalały na karuzelach i zjeżdżalniach do upadłego. Energylandia to świetna propozycja na całodniową wyprawę dla całej rodziny.

Inne parki rozrywki w Małopolsce

Poza Energylandią warto wybrać się też do pobliskiego Parku Rozrywki Rabkoland czy oddalonego o ok. 100 km Parku Edukacji i Rozrywki Iwanowice. Atrakcje dla dzieci znajdziecie również w Aquaparku Zakopane, Legendii – Śląskim Wesołym Miasteczku i Inwałdzie Parku. Każde z tych miejsc gwarantuje świetną zabawę dla całej rodziny!

Wycieczki po Beskidach i Pieninach na wózkach i pieszo

Atrakcje Małopolski dostępne dla każdego: Gdzie z dziećmi?

Choć górskie szlaki mogą wydawać się z pozoru mało przyjazne dla rodzin z dziećmi, Małopolska oferuje wiele ciekawych atrakcji dla dzieci także w wyższych partiach Beskidów czy Pienin. Możecie tu znaleźć szlaki o różnym stopniu trudności – od krótkich spacerów po wymagające wędrówki. Niezależnie od Waszego wyboru, gwarantujemy niezapomniane widoki!

Spacery z wózkami

Rodzice małych dzieci na pewno docenią wygodne i bezpieczne ścieżki spacerowe w dolinach górskich potoków. W Małopolsce znajdziecie ich bardzo dużo, np. dolinę potoku Kamionka w Gorcach czy Chochołowską Dolinę w Tatrach. Te trasy doskonale nadają się także do wypraw z wózkami.

Trasy trekkingowe

Starsze pociechy już chętnie pokonają dłuższe odcinki górskich szlaków. Polecamy wam trasę na Turbacz i Gorczański Wierch w Gorcach, drogę na Romankę w Pieninach czy szlak na Kalwarię Zebrzydowską. Na pewno wszystkie dzieciaki staną na wysokości zadania ;)

Góry / Pasawo Propozycje tras z dziećmi
Beskid Wyspowy Ścieżka "Na Szczyt" na Śnieżnicę
Gorce Dolina Kamionki, Turbacz i Gorczański Wierch
Pieniny Wąwóz Homole, droga na Romankę
Tatry Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska

Zoo, ogrody zoologiczne i farmy dla dzieci w Małopolsce

Jeśli Wasze dzieci kochają zwierzęta, koniecznie musimy polecić Wam małopolskie atrakcje dla dzieci w postaci licznych ogrodów zoologicznych, gospodarstw edukacyjnych i mini-zoo rozsianych po całym regionie. To doskonała okazja, by z bliska przyjrzeć się dzikim i domowym zwierzętom w ich naturalnym środowisku.

Ogród Zoologiczny w Chorzowie

W Chorzowie możecie podziwiać lamy, wielbłądy, nosorożce i setki innych zwierząt. Dzieci na pewno ucieszą również liczne atrakcje, m.in. wioska afrykańska, plac zabaw, kino 5D czy wystawa motyli. Bilet rodzinny to świetna okazja na niedrogą wyprawę.

Zagrody edukacyjne i mini-zoo

Mniejsze, kameralne miejsca, w których Wasze dzieci poznają życie zwierząt z bliska, to np. Farma Iluzji – Zagroda Edukacyjna AS czy Ranch u Kasi i Grzesia. Możecie tu nakarmić i pogłaskać kozy, owieczki, kucyki i osiołki. Wspaniała przygoda dla całej rodzinki!

 • Farma Iluzji – zagroda edukacyjna koło Skawiny
 • Ranch u Kasi i Grzesia – gospodarstwo agroturystyczne w Gorcach
 • Arka Noego – mini-zoo w Ujanowicach k. Limanowej
 • Jurapark w Krasiejowie – park ze zwierzętami z epoki jurajskiej
 • Psim Zakątku w Porębie Wielkiej – azyl i schronisko dla psów

Muzea, skanseny i wystawy dla zainteresowania dzieci

Wśród atrakcji dla dzieci Małopolska ma do zaoferowania także bogatą ofertę muzeów, skansenów i interaktywnych wystaw, które w ciekawy i angażujący sposób przekazują wiedzę. Dzięki aktywnemu zwiedzaniu i licznym warsztatom, nauka staje się prawdziwą przyjemnością.

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny

Ten piękny skansen nad Wisłą to żywe muzeum budownictwa drewnianego i architektury Małopolski. Oprócz zwiedzania oryginalnych chałup i zagród możecie tu wziąć udział w warsztatach garncarskich, kowalskich, pieczenia chleba i robienia masła. Świetna lekcja tradycji!

Centrum Nauki Leonardo da Vinci

W Podzamczu koło Oświęcimia działa interaktywne centrum nauki, które zachwyci Waszych młodych odkrywców. Znajdziecie tu sala z łamigłówkami i konstrukcjami mobilnymi, symulator lotu czy specjalne stanowiska multimedialne. Edukacja w najlepszym wydaniu!

Poza wymienionymi atrakcjami, warto odwiedzić też Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Podsumowanie

Małopolska to kopalnia atrakcji turystycznych dla dzieci - zarówno w samym Krakowie, jak i rozsianych po całym regionie. Można tu znaleźć setki miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi: od interaktywnych muzeów przez górskie wędrówki po farmy edukacyjne. Niezależnie od pogody i pory roku, w Małopolsce na pewno się nie będziecie nudzić.

Małopolskie atrakcje dla dzieci łączą w sobie zabawę, odpoczynek i edukację. Dzięki nim poznacie tradycje, kulturę i bogactwo przyrodnicze tego regionu. A przede wszystkim spędzicie razem czas pełen niezapomnianych wrażeń. Serdecznie polecamy Małopolskę na rodzinny urlop!

Najczęstsze pytania

W Krakowie koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera oraz interaktywne teatry - Groteska i KTO. Świetnym miejscem na odpoczynek jest też Park Jordana.

Z dziećmi warto wybrać się do zamków w Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu i Korzkwi. Organizowane są tu dla nich specjalne atrakcje: strzelanie z łuku, pokazy, poszukiwanie skarbów czy bitwy na poduszki.

Zdecydowanie polecam Energylandię - to najobszerniejszy park rozrywki w Polsce z mnóstwem atrakcji także dla najmłodszych. Świetną zabawę zapewnią też parki Rabkoland, Iwanowice czy Legendia.

Z małymi dziećmi polecam przede wszystkim doliny górskich potoków np. Kamionkę w Gorcach czy Chochołowską w Tatrach. Starsze dzieci już pokonają dłuższe trasy np. na Turbacz, do Morskiego Oka czy na Kalwarię Zebrzydowską.

Polecamy przede wszystkim wizytę w dużych ogrodach zoologicznych np. w Chorzowie oraz mniejsze farmy edukacyjne, gdzie można nakarmić i dotknąć zwierząt - Ranch U Kasi i Grzesia czy Zagrodę Edukacyjną AS.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły