Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju: Co warto zobaczyć?

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju: Co warto zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna14 lutego 2024 | 6 min

Dom zdrojowy jedlina to wyjątkowy zabytek znajdujący się w malowniczym uzdrowisku Jedlina-Zdrój. Jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to miejscowość zyskała miano uzdrowiska, a przybywający tu kuracjusze potrzebowali odpowiedniego zaplecza. Piękna, zabytkowa architektura w stylu szwajcarskim, okazały park zdrojowy i ciekawe wnętrza warto zobaczyć odwiedzając to niezwykłe miejsce. Dom Zdrojowy pełni dziś rolę centrum kulturalnego i turystycznego Jedliny-Zdroju.

Kluczowe wnioski:

 • Dom Zdrojowy to zabytek w stylu szwajcarskim z przełomu XIX i XX wieku
 • W Domu Zdrojowym i przy nim znajduje się park zdrojowy - idealne miejsce na spacer
 • We wnętrzach budynku można podziwiać stylowe meble i elementy wystroju z epoki
 • Dom Zdrojowy pełni rolę centrum kultury i turystyki - odbywają się tu koncerty i wydarzenia
 • Z pewnością warto odwiedzić to niezwykłe miejsce łączące historię, kulturę i walory przyrodnicze

Historia Domu Zdrojowego w Jedlinie

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju to wyjątkowy zabytek, którego historia sięga XIX wieku. Wtedy to miejscowość Jedlina-Zdrój, wcześniej znana jako Jedlinka, zyskała miano uzdrowiska ze względu na odkryte tu źródła wód mineralnych. Rozpoczął się wówczas intensywny rozwój miejscowości jako kurortu - powstawały obiekty zdrojowe, pensjonaty, a także park zdrojowy.

Budowa okazałego Domu Zdrojowego rozpoczęła się w 1898 roku z inicjatywy miejscowych właścicieli ziemskich. Zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Paula Kieschke w modnym wówczas stylu szwajcarskim. Wnętrza Domu Zdrojowego ozdobiła sztukateria wykonana przez wiedeńskich rzemieślników. Uroczyste otwarcie Domu Zdrojowego miało miejsce w 1901 roku.

W kolejnych dekadach obiekt pełnił funkcję centrum kulturalno-rekreacyjnego dla kuracjuszy. Na początku XXI wieku przeszedł generalny remont i przywrócono jego świetność sprzed lat. Obecnie w Domu Zdrojowym organizowane są koncerty, wystawy oraz różne imprezy kulturalne dla mieszkańców regionu oraz turystów.

Rozkwit Jedliny-Zdroju na przełomie XIX i XX wieku

dom zdrojowy jedlina powstał w okresie intensywnego rozwoju Jedliny-Zdroju jako uzdrowiska. Oprócz niego w miejscowości zbudowano wówczas także inne obiekty zdrojowe, hotele, pensjonaty oraz rozbudowano park.

Przełom XIX i XX wieku to złoty okres w historii kurortu, który przyciągał wielu gości z całej Europy. Dom zdrojowy w jedlinie zdroju pełnił wówczas funkcję centrum życia towarzyskiego i kulturalnego.

Zabytkowa architektura Domu Zdrojowego

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju to obiekt wzniesiony w modnym pod koniec XIX wieku stylu szwajcarskim, charakteryzującym się drewnianą konstrukcją szkieletową, bogato zdobionymi okiennicami i balkonami oraz wysokimi, stromymi dachami krytymi gontem. Ten rodzaj architektury był chętnie wykorzystywany przy budowie pensjonatów oraz obiektów uzdrowiskowych.

Dom Zdrojowy zachwyca niespotykaną wręcz dbałością o detale architektoniczne. Zdobią go misternie rzeźbione balustrady i lukarny z ozdobnymi wykrojami. We wnętrzach zachowały się obicia ścian, kominki i stylowe meble z epoki. Największą ozdobą są jednak sztukaterie autorstwa wiedeńskich artystów.

Dzięki utrzymaniu oryginalnej formy architektonicznej jest on dzisiaj jednym z najlepiej zachowanych obiektów w stylu szwajcarskim na Dolnym Śląsku i z pewnością zasługuje na miano wyjątkowego zabytku.

Zabytkowy Dom Zdrojowy to perła architektury uzdrowiskowej z przełomu XIX i XX wieku, która zdecydowanie zasługuje na uwagę i wizytę.

Rok rozpoczęcia budowy Domu Zdrojowego 1898
Rok otwarcia Domu Zdrojowego 1901
Styl, w którym został wzniesiony obiekt Styl szwajcarski

Czytaj więcej:Dwory i pałace na Małopolsce: Przewodnik historyczny

Park Zdrojowy przy Domu Zdrojowym w Jedlinie

Dom zdrojowy jedlina usytuowany jest przy rozległym, kilkuhektarowym parku zdrojowym założonym u schyłku XIX wieku. Rosną w nim m.in. platany klonolistne, klony zwyczajne i srebrzyste, lipy drobnolistne, wiązy szypułkowe i jesiony wyniosłe. Wśród starych drzew znajdują się liczne alejki spacerowe.

Park stanowi zaciszne miejsce wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Jest tu kort tenisowy, kącik zabaw dla dzieci, a także estrada, na której odbywają się koncerty i przedstawienia plenerowe. Nie brakuje także ławek i miejsc piknikowych.

Trudno wyobrazić sobie lepszą oprawę dla Domu Zdrojowego niż rozległy, zadbany park pełen zieleni. To właśnie tu tradycyjnie przechadzali się kuracjusze przybywający do uzdrowiska w XIX wieku. I choć minęło już ponad 100 lat, to spacer alejkami w cieniu starych drzew nadal pozostaje jedną z największych atrakcji Jedliny-Zdroju.

dom zdrojowy jedlina zdrój - kulturalne centrum Jedliny

Choć główną rolą parku jest rekreacja i wypoczynek, to pełni on także istotną funkcję kulturalną. W cieniu stuletnich drzew odbywają się coroczne koncerty, festiwale i przeglądy artystyczne.

Najważniejszym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych Jedliny-Zdroju pozostaje jednak zabytkowy dom zdrojowy w jedlinie zdroju, w którego murach gościły takie sławy jak Ignacy Jan Paderewski. To właśnie tu odbywają się najważniejsze koncerty i wystawy z udziałem artystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Wnętrza Domu Zdrojowego - co zobaczyć

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju: Co warto zobaczyć?
 • Zdobione sufity i ściany wykonane w technice sztukaterii przez rzemieślników z Wiednia
 • Stylowe meble z epoki - fotele, stoliki i komody z przełomu XIX i XX wieku
 • Obrazy ukazujące dawny wygląd uzdrowiska Jedlina-Zdrój
 • Wykonane z marmuru kominki z bogatymi zdobieniami w salach balowych i restauracyjnych
 • Misternie kute balustrady schodów prowadzących na piętro budynku

Wnętrza Domu Zdrojowego w Jedlinie-Zdroju robią niesamowite wrażenie, przenosząc odwiedzających w minioną epokę. Dzięki pracom renowacyjnym i konserwatorskim przeprowadzonym na początku XXI wieku udało się zachować wystrój wnętrz nawiązujący do czasów świetności uzdrowiska na przełomie XIX i XX wieku.

Spacerując po salach Domu Zdrojowego można poczuć niepowtarzalny klimat tamtych lat. Przestronne, jasne pomieszczenia zdobią misternie rzeźbione sztukaterie, a ich wyposażenie stanowią oryginalne, zabytkowe meble. Na uwagę zasługują także portrety prominentnych postaci związanych z historią uzdrowiska.

Z pewnością wizyta w wnętrzach tego ponad stuletniego obiektu pozwoli poczuć ducha minionych czasów i wyobrazić sobie życie dawnych gości kurortu.

Dom Zdrojowy - miejsce koncertów i wydarzeń

Dziś Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju, oprócz wartości zabytkowej i architektonicznej, pełni ważną funkcję centrum życia kulturalnego miejscowości. Organizowane są tu liczne imprezy i wydarzenia artystyczne przyciągające turystów i gości.

W murach Domu Zdrojowego odbywają się koncerty muzyki poważnej w wykonaniu znanych artystów, wieczory autorskie i spotkania z podróżnikami, a także wystawy malarstwa oraz rękodzieła artystycznego. Nie brakuje również imprez tanecznych, przedstawień teatralnych oraz seansów filmowych.

Dzięki aktywnej działalności kulturalnej Dom Zdrojowy tętni życiem, kontynuując swoją rolę serca uzdrowiska, którą odgrywał już na przełomie XIX i XX wieku. To dzięki licznym wydarzeniom można w pełni poczuć niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca.

Koncerty muzyki poważnej maj - czerwiec
Festiwal Teatralny lipiec
Spotkania autorskie i prelekcje cały rok

Atrakcje turystyczne w pobliżu Domu Zdrojowego

Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju to nie tylko atrakcja sama w sobie. Stanowi on także doskonały punkt wypadowy do zwiedzania licznych atrakcji znajdujących się w okolicy.

W odległości zaledwie kilku kilometrów znajdują się malownicze ruiny średniowiecznego zamku Gryf położonego na wzgórzu nad rzeką Bóbr. To idealne miejsce na całodniową wycieczkę pieszą lub rowerową.

Inną interesującą atrakcją Jedliny-Zdroju i okolic są XIX-wieczne fortyfikacje - schrony bojowe i stanowiska artyleryjskie. Zostały one wybudowane przez Prusy, a następnie wykorzystywane podczas II wojny światowej. Miłośnicy militariów z pewnością będą zachwyceni tym miejscem.

Wreszcie warto wybrać się także do położonej niedaleko Łagowej ze stacją termalną i licznymi szlakami turystycznymi w Górach Złotych. Z pewnością atrakcji w okolicy Domu Zdrojowego nie brakuje!

Podsumowanie

Dom Zdrojowy w malowniczo położonej miejscowości Jedlina-Zdrój to prawdziwa perła architektury z przełomu XIX i XX wieku. Zbudowany w modnym wówczas stylu szwajcarskim pozostaje jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Oprócz walorów architektonicznych, z pewnością warto zobaczyć stylowe wnętrza Domu Zdrojowego oraz przylegający do niego rozległy park zdrojowy z alejkami i starodrzewiem. Dom Zdrojowy pełni dziś rolę centrum kulturalnego - organizowane są tu liczne imprezy i wydarzenia artystyczne.

dom zdrojowy jedlina wraz z otaczającym go parkiem tworzą wyjątkowy zespół, będący świadectwem świetności dawnego kurortu. Zabytkowe wnętrza pozwolą poczuć klimat tamtych czasów. To miejsce warte odwiedzenia i poznania jego historii sięgającej XIX wieku, kiedy to rozpoczął się intensywny rozkwit uzdrowiska Jedlina-Zdrój.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły