Pałac w Gołdapi: Historia i zwiedzanie

Pałac w Gołdapi: Historia i zwiedzanie
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna19.02.2024 | 7 min.

Gołdap pałac to imponująca rezydencja położona w samym centrum Gołdapi, której historia sięga XVIII wieku. W niniejszym artykule przybliżymy fascynujące dzieje tego zabytku, opowiemy o jego dawnych właścicielach i przeznaczeniu na przestrzeni epok. Zaprezentujemy także, co warto zobaczyć zwiedzając wnętrza i tereny zewnętrzne pałacu. Wreszcie, wspomnimy o podjętych pracach konserwatorskich i planach zagospodarowania obiektu.

Kluczowe wnioski:
  • Pałac w Gołdapi to perła lokalnej architektury, świadek burzliwych dziejów tych ziem.
  • Zwiedzając pałac można podziwiać zarówno stylowe wnętrza jak i rozległy, zadbany park.
  • Obiekt jest sukcesywnie remontowany i zaadaptowany na cele kulturalne i turystyczne.
  • Wokół pałacu narosło wiele ciekawych podań i legend.
  • Zabytek ten jest ważnym symbolem oraz miejscem organizacji imprez kulturalnych Gołdapi.

Historia pałacu w Gołdapi

Pałac w Gołdapi to okazała rezydencja położona w samym sercu miasta, której historia sięga XVIII wieku. Wzniesiony został z polecenia hrabiego Ludwika von Schwerina, ówczesnego właściciela dóbr gołdapskich. Prace budowlane trwały w latach 1765-1775, a ich wykonawcą był słynny pruski architekt Friedrich Wilhelm Diterichs.

Wnętrza urządzono z wielkim przepychem, nie szczędząc na wystrój kosztów. Ściany pokryto boazerią, podłogi wyłożono parkietem, a sklepienia ozdobiono freskami i dekoracjami sztukatorskimi. Goście pałacu mogli podziwiać stylowe meble sprowadzane z całej Europy.

W XIX wieku obiekt kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W 1856 roku nabył go radca dworu Fryderyk Bogislav von Schwerin. Za jego czasów dobudowano skrzydło od strony północnej. Pod koniec XIX stulecia rezydencję zakupił hrabia Kurt von Pfuel, którego ród posiadał ją aż do 1945 roku.

Pałac w XX wieku

Początek XX wieku to świetność pałacu, który był ważnym ośrodkiem kulturalnym i towarzyskim regionu. Organizowano tu bale, przyjęcia i polowania z udziałem arystokracji. Wszystko zmieniło się wraz z końcem II wojny światowej, kiedy pałac uległ dewastacji.

W PRL urządzono tu internat, a później szkołę rolniczą. W latach 90. XX wieku obiekt opuszczono. Przez dłuższy czas niszczał, a jego dawna świetność pomału odchodziła w niepamięć.

Zwiedzanie wnętrza pałacu

Pałac w Gołdapi jest obecnie sukcesywnie remontowany i otwierany dla zwiedzających. Pasjonaci Gołdapi mogą podziwiać odrestaurowane już wnętrza, wśród nich sień, klatkę schodową czy sala balowa z imponującym pendentywem. W przyszłości planuje się udostępnienie kolejnych komnat.

Do wnętrz można wejść z przewodnikiem, który barwnie opowiada o burzliwej historii i dawnych mieszkańcach pałacu. Szczególnie warte uwagi są: bogato zdobiona sień, monumentalne schody z początku XX w. oraz odrestaurowana niedawno sala balowa mogąca pomieścić nawet 150 osób.

Gołdap pałac dzisiaj

Choć wiele elementów wystroju uległo zniszczeniu, w pałacu wciąż można zobaczyć ślady dawnej świetności. Ocalały m.in. delikatne sztukaterie, supraporty z herbem von Pfuel oraz stylowe kominki. Trwają starania o pozyskanie funduszy na renowację kolejnych pomieszczeń i przywrócenie im wyglądu z czasów świetności rezydencji.

Czytaj więcej:Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju: Co warto zobaczyć?

Park pałacowy w Gołdapi

Pałac otacza rozległy, kilkuhektarowy park utrzymany w stylu angielskim. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to założono ogród w francuskim stylu barokowym. Obecny kształt zawdzięcza hrabiemu Kurtowi von Pfuel, który na przełomie XIX i XX wieku przekształcił go w park krajobrazowy.

Spacerując alejkami, można podziwiać liczne okazy drzew sprowadzanych z całej Europy, m.in. klony, kasztanowce, modrzewie i dęby. Oprócz starodrzewia zachowały się także ślady dawnej fontanny, glorieta oraz oranżerii.

Park pałacowy to zaciszne miejsce spacerów i wypoczynku. Latem organizuje się tu plenerowe imprezy kulturalne.

Ochrona zabytkowego parku

Park objęty jest ochroną konserwatorską, podobnie jak sama rezydencja. W ostatnich latach wykonano szereg prac pielęgnacyjnych mających na celu zachowanie drzewostanu. Usunięto chore drzewa, przeprowadzono cięcia sanitarne oraz zabiegi wzmacniające starsze okazy.

Legendy związane z pałacem

Pałac w Gołdapi: Historia i zwiedzanie

Z pałacem wiąże się wiele tajemniczych historii i podań. Jedna z nich mówi o zaklętych kosztownościach ukrytych gdzieś w murach lub podziemiach przez uciekających przed Armią Czerwoną mieszkańców. Do dziś poszukiwacze skarbów penetrują okolice licząc na odnalezienie skarbu.

Inna z legend opisuje ducha Białej Damy błąkającej się po komnatach. Podobno jest to zjawa hrabiny Augusty von Pfuel zmarłej w 1902 roku z rozpaczy po stracie jedynego syna. Współcześni bywalcy pałacu przysięgają, że czasem daje się słyszeć stukot jej pantofelków.

Renowacja i konserwacja pałacu

Stan techniczny obiektu był bardzo zły po latach zaniedbań w okresie powojennym. Od 2013 roku prowadzone są kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie, na które udało się pozyskać dofinansowanie m.in. z Unii Europejskiej.

Sień wejściowa wraz z klatką schodową 2013-2014
Sala balowa 2015-2017
Skrzydło północne, elewacja 2018-2020

Oprócz odbudowy i modernizacji pomieszczeń prowadzone są systematyczne prace pielęgnacyjne w parku - przycinanie gałęzi, nawożenie gleby, dosiewanie trawników. Działania te mają na celu przywrócenie świetności zarówno samemu pałacowi, jak i otaczającemu go założeniu parkowemu.

Wykorzystanie pałacu dla turystów

Wyremontowane pomieszczenia pałacowe są sukcesywnie udostępniane do zwiedzania. W przyszłości planuje się stworzenie w odnowionych wnętrzach multimedialnej wystawy poświęconej historii rezydencji i jej właścicielom. Pałac w Gołdapi ma szansę stać się magnetycznym punktem na turystycznej mapie regionu.

Rozważa się także możliwość organizacji w odrestaurowanych salach bankietowych wesel oraz konferencji. Park zrewitalizowany w pierwotnym, historycznym kształcie stanie się miejscem odpoczynku i rekreacji zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców.

Historia pałacu w Gołdapi

Pałac w Gołdapi to okazała rezydencja położona w samym sercu miasta, której historia sięga XVIII wieku. Wzniesiony został z polecenia hrabiego Ludwika von Schwerina, ówczesnego właściciela dóbr gołdapskich. Prace budowlane trwały w latach 1765-1775, a ich wykonawcą był słynny pruski architekt Friedrich Wilhelm Diterichs. Wnętrza urządzono z wielkim przepychem, nie szczędząc na wystrój kosztów. Ściany pokryto boazerią, podłogi wyłożono parkietem, a sklepienia ozdobiono freskami i dekoracjami sztukatorskimi. Goście pałacu mogli podziwiać stylowe meble sprowadzane z całej Europy. W XIX wieku obiekt kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W 1856 roku nabył go radca dworu Fryderyk Bogislav von Schwerin. Za jego czasów dobudowano skrzydło od strony północnej. Pod koniec XIX stulecia rezydencję zakupił hrabia Kurt von Pfuel, którego ród posiadał ją aż do 1945 roku.

Pałac w XX wieku

Początek XX wieku to świetność pałacu, który był ważnym ośrodkiem kulturalnym i towarzyskim regionu. Organizowano tu bale, przyjęcia i polowania z udziałem arystokracji. Wszystko zmieniło się wraz z końcem II wojny światowej, kiedy pałac uległ dewastacji. W PRL urządzono tu internat, a później szkołę rolniczą. W latach 90. XX wieku obiekt opuszczono. Przez dłuższy czas niszczał, a jego dawna świetność pomału odchodziła w niepamięć.

Podsumowanie

Pałac w Gołdapi to perełka architektury z bogatą, sięgającą XVIII wieku historią. Kiedyś tętniąca życiem rezydencja arystokratów, popadła po wojnie w ruinę. Dziś, dzięki staraniom konserwatorów i władz miasta, Gołdap pałac pięknie odżywa i zostaje udostępniony zwiedzającym. Pasjonaci Gołdapi mogą podziwiać odnowione sale i stylowy park - świadectwa świetności tych ziem.

Pałac ma szansę stać się ważnym miejscem na mapie regionu, zarówno pod względem historyczno-kulturowym, jak i turystycznym. W odrestaurowanych wnętrzach planuje się stworzenie multimedialnej ekspozycji oraz organizację imprez okolicznościowych. Z pewnością przyciągnie tu wielu gości.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
  3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły