Zimowe atrakcje w Poznaniu: Co warto robić zimą?

Zimowe atrakcje w Poznaniu: Co warto robić zimą?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna15.02.2024 | 6 min.

Co warto spędzić w Poznaniu zimą? Choć zima kojarzy się z mrozem i śniegiem, w stolicy Wielkopolski znajdziemy wiele atrakcji, które pozwolą aktywnie i przyjemnie spędzić czas. W artykule przedstawiam najciekawsze pomysły na zimową przygodę w Poznaniu - od spacerów po zabytkach, przez rejsy statkami po Warcie, aż po zabawę na lodowisku.

Kluczowe wnioski:
 • W zimowej aurze warto zwiedzić Ogród Botaniczny UAM i podziwiać piękne okazy roślin.
 • Obowiązkowym punktem jest spacer po starym rynku i wejście na wieżę katedry św. Apostołów Piotra i Pawła.
 • Z Cytadeli można podziwiać panoramę zaśnieżonego miasta i zrobić niezapomniane zdjęcia.
 • W Zamku Cesarskim odbywają się ciekawe wystawy i wydarzenia kulturalne.
 • Rejs statkiem po Warcie to romantyczna przejażdżka wśród zimowego krajobrazu.

Odwiedź ogród botaniczny

Zimą ogród botaniczny prezentuje się zupełnie inaczej niż latem. Choć większość roślin jest uśpiona, wciąż znajdziemy tu wiele ciekawych okazów. Szczególnie warte uwagi są iglaste drzewa i krzewy pokryte śniegiem. Wyglądają naprawdę magicznie! Poza tym w szklarniach kwitną egzotyczne rośliny, które przeniosą nas myślami w cieplejsze rejony. Spacer alejkami ogrodu botanicznego to dobry pomysł na spędzenie kilku godzin na łonie natury.

Najciekawsze rośliny zimą

Co robić w poznaniu zimą - z pewnością warto wybrać się do ogrodu botanicznego! Oprócz drzew iglastych i zimozielonych krzewów, możemy tam podziwiać również wiele egzotycznych roślin. W szklarniach znajdują się m.in. storczyki, palmowate, paprocie i begonie. Kolorowe kwiaty i bujna zieleń na pewno poprawią nam humor w mroźny dzień!

Poza tym w ogrodzie spotkamy ptaki, które zimują w Polsce. Sikorki, dzwońce, kwiczoły i inne gatunki chętnie odwiedzają karmniki rozstawione na terenie ogrodu. Możemy im poczęstować ziarnem słonecznika albo nasionami i przy okazji podziwiać pióropusze naszych skrzydlatych sąsiadów.

Wycieczka po Starym Rynku i farze poznańskiej

Stary Rynek to serce Poznania, które tętni życiem także zimą. Warto wybrać się tam na spacer i podziwiać zasypane śniegiem kamienice. Szczególnie urokliwy jest Ratusz z charakterystycznymi koziołkami na wieży. Zwieńczeniem wycieczki będzie wejście na taras widokowy bazyliki archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła. Z wysokości prawie 90 metrów rozpościera się fantastyczny poznań co zrobić w ogóle - na pewno trzeba zobaczyć panoramę miasta zaśnieżonego Poznania.

Widok z wieży fary poznańskiej zapiera dech w piersiach. U stóp widać bajkowe dachy Starego Rynku i innych zabytkowych budynków.

Inne atrakcje w okolicy

Oprócz Ratusza i katedry, w pobliżu znajduje się wiele ciekawych obiektów. Warto zajrzeć m.in. do urokliwej Apteki Złotego Lwa, gdzie wciąż warzą się tradycyjne specjały. Po takim spacerze dobrze zregenerować siły ciepłym posiłkiem w jednej z licznych restauracji lub kawiarni w Rynku.

Czytaj więcej:Atrakcje w opolskim: Gdzie się wybrać?

Spacer po Cytadeli i oglądanie panoramy

Cytadela to XIX-wieczna twierdza militarna, która dziś pełni funkcje rekreacyjne. To świetne miejsce na spacer w aurze zimowej. Można podziwiać białe zaśnieżone mury i nasypać bałwana na jednym z małych dziedzińców. Z punktów i tarasów widokowych Cytadeli rozpościera się przepiękna panorama zimowego Poznania.

Godziny otwarcia Cytadeli zimą 9:00-16:00
Bilety Normalny 10 zł, ulgowy 5 zł

Cytadela to doskonałe miejsce na popołudniowy spacer zimą. Można tu mile spędzić czas na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Po spacerze warto zatrzymać się w jednej z restauracji na terenie Cytadeli i zjeść ciepły posiłek przy kominku.

Zwiedzanie Zamku Cesarskiego

Zimowe atrakcje w Poznaniu: Co warto robić zimą?

Poznań co zrobić w ogóle? Jeśli chcemy połączyć aktywność na świeżym powietrzu ze zwiedzaniem, dobrym pomysłem będzie wizyta w Zamku Cesarskim. Można tam obejrzeć ciekawe ekspozycje muzealne, a przy okazji zobaczyć pięknie zaśnieżony park i ogród zimowy. Najmłodsi goście na pewno ucieszą się z możliwości pobawienia się na placu zabaw.

Zamek Cesarski był niegdyś rezydencją pruskich władców. Dziś mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych, gdzie prezentowane są wyroby rzemiosła artystycznego i wzornictwa. Oprócz stałych ekspozycji, organizowane są także ciekawe wystawy czasowe i inne wydarzenia kulturalne. Zwiedzanie zamku to świetna okazja do poszerzenia wiedzy i kontaktu ze sztuką.

Rejs statkiem po Warcie

Rejs statkiem to jedna z najbardziej romantycznych atrakcji, jakie można znaleźć co robić w poznaniu zimą. Płynąc wolno wśród zasypanych śniegiem nabrzeży Warty, możemy podziwiać piękno zimowego Poznania z zupełnie innej perspektywy. Statki zabierają pasażerów w rejsy trwające około godziny. Na pokładzie panuje przytulna, świąteczna atmosfera.

 • Rejsy odbywają się w weekendy oraz w trakcie ferii zimowych i wakacji.
 • Bilety kosztują ok. 20-30 zł od osoby.

Rejs statkiem to świetna okazja, by miło i aktywnie spędzić czas w mroźny, zimowy dzień. Pływając wśród mostów i nadbrzeżnych kamienic, możemy podziwiać uroki Poznania od strony rzeki.

Inne atrakcje nad Wartą

Oprócz rejsów, nad Wartą zimą warto także pojeździć na łyżwach. W okresie ferii zimowych na nabrzeżach montowane jest duże lodowisko. Można tam aktywnie spędzić czas, korzystając z wypożyczalni łyżew. To świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Zabawa na lodowisku Malta

Jedną z najpopularniejszych rozrywek zimą w Poznaniu jest jazda na lodowisku. Największy obiekt tego typu znajduje się na Malcie, w sąsiedztwie toru regatowego. Codziennie przychodzą tam tłumy amatorów jazdy figurowej oraz rodziny z dziećmi.

Lodowisko na Malcie jest czynne przez cały sezon zimowy. Dostępna jest wypożyczalnia łyżew, a także szkółka jazdy prowadzona przez instruktorów. Można skorzystać z zajęć indywidualnych lub grupowych. To świetna okazja do nauki jazdy na lodzie w bezpiecznych warunkach.

Podsumowanie

Co robić w poznaniu zimą? Jak pokazuje powyższy artykuł, w mroźne dni warto wybrać się na spacer po urokliwych zakamarkach miasta lub aktywnie spędzić czas na lodowisku czy podczas rejsu. Możliwości jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Poznań co zrobić w ogóle zimą? Z pewnością obowiązkowymi punktami są Stary Rynek z koziołkami i panorama miasta z wieży katedralnej. Warto też zajrzeć do ogrodu botanicznego i Zamku Cesarskiego. Miłośnicy historii docenią spacer po Cytadeli, a fani aktywnego wypoczynku świetnie bawią się na lodowiskach.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły