Gęsia Szyja zimą: Atrakcje i szlaki turystyczne

Gęsia Szyja zimą: Atrakcje i szlaki turystyczne
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna16 lutego 2024 | 8 min

Gęsia Szyja zima to idealny moment na odwiedzenie tego malowniczego regionu Polski. Zimowa aura dodaje uroku szlakom turystycznym, a śnieg umożliwia uprawianie sportów zimowych. Region oferuje szeroki wybór tras narciarskich i snowboardowych dla każdego poziomu zaawansowania. Można skorzystać z licznych wyciągów i wypożyczalni sprzętu. Po całym dniu na stoku, wygodne kwatery i hotele zapewnią ciepły nocleg. Niezapomniane widoki górskich szczytów wśród zaśnieżonych lasów sprawiają, że Gęsia Szyja to obowiązkowy punkt na zimowej liście.

Kluczowe wnioski:
  • Gęsia Szyja zimą oferuje liczne szlaki turystyczne i atrakcje.
  • Można uprawiać narciarstwo, snowboard i inne sporty zimowe.
  • Dostępne są wyciągi, wypożyczalnie sprzętu i noclegi.
  • Malownicze widoki górskich szczytów wśród zaśnieżonych lasów.
  • Idealne miejsce na zimowy urlop lub weekend.

Szlaki turystyczne Gęsiej Szyi

Gęsia Szyja to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, które zimą zamienia się w prawdziwą krainę śniegu i lodu. Nic więc dziwnego, że jest to idealne miejsce dla miłośników zimowych wędrówek. Można tu znaleźć wiele oznakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności.

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej malowniczych jest niebieski szlak z Rzyk do schroniska na Hali Miziowej. Prowadzi przez las, więc nawet zaśnieżone drzewa tworzą niesamowitą scenerię. Trasa liczy 6 km w jedną stronę i zajmuje około 2 godzin.

Bardziej wymagający jest czerwony szlak przez Halę Boraczą do Przełęczy Salmopolskiej. Na trasie tej wędrówki trzeba pokonać sporą różnicę wysokości, ale nagrodą są zapierające dech w piersiach widoki na tatrzańskie szczyty.

Inną propozycją jest żółty Szlak Papieski z Wisły przez Baranią Górę do sanktuarium na Górze Świętej Anny. To trasa historyczna, którą w 1997 roku wędrował Jan Paweł II.

Baza turystyczna i punkty noclegowe

Gęsia Szyja dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Przy głównych szlakach turystycznych można skorzystać z usług licznych schronisk górskich i hoteli, a w mniejszych miejscowościach znaleźć kwatery agroturystyczne. Daje to duży komfort zwiedzania tych terenów zimą, kiedy dzień jest krótszy i łatwiej o zaskoczenie przez zmrok.

Dobrym miejscem na bazę wypadową jest Ustroń - dość duża miejscowość uzdrowiskowa u podnóża Beskidów, z szerokim zapleczem noclegowym i gastronomicznym oraz dogodnym dojazdem. Stąd blisko na szlaki w Gęsiej Szyi i szczyty Baraniej Góry czy Równicy.

Zimowe atrakcje w Gęsiej Szyi

Zima w Gęsiej Szyi to prawdziwy raj dla amatorów sportów zimowych i mocnych wrażeń. Dla narciarzy przygotowano tu wiele tras zjazdowych z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, wyciągami i wypożyczalniami sprzętu.

Największy w tej części Beskidów ośrodek narciarski znajduje się przy Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Są tu trasy o łącznej długości ok. 4 km i różnym stopniu trudności. Jest wyciąg krzesełkowy, talerzykowy, orczyk oraz całe zaplecze szkółek i instruktorów narciarstwa.

Bardzo dobry ośrodek narciarski jest też zlokalizowany na stoku Równica w Ustroniu. Co roku przygotowuje się tam kilka tras zjazdowych, w tym oświetloną do zjazdów wieczornych.

Poza narciarstwem zjazdowym, Gęsia Szyja oferuje też doskonałe warunki do uprawniania narciarstwa biegowego, skituringu oraz snowboardingu freeride'owego poza wyznaczonymi trasami.

Zimowa aura, śnieg i lodowate powietrze sprawiają, że wszelka aktywność fizyczna jest tutaj podwójnie satysfakcjonująca. Zmęczenie rekompensują zaś zapierające dech widoki ośnieżonych górskich szczytów.

Czytaj więcej:Co zobaczyć w Augustowie? Najlepsze atrakcje

Narty i snowboard w Gęsiej Szyi

Pasmo Gęsiej Szyi to jeden z najlepszych regionów w polskich Beskidach do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardingu. Trasy są tu dobrze przygotowywane i utrzymywane, a baza hoteli i pensjonatów zapewnia wygodny nocleg.

Większość stoków posiada sztuczne naśnieżanie i oświetlenia, co pozwala na dłuższy sezon narciarski, nawet przy niesprzyjającej aurze i kaprysach pogody. Jest też sporo miejsca do jazdy poza wyznaczonymi trasami – zarówno na zorganizowane freeride, jak i zupełnie dzikie zjazdy w głąb lasu.

Gęsia Szyja oferuje trasy zjazdowe i snowparki dla osób początkujących jak i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów. W ośrodkach narciarskich zlokalizowanych przy hotelach w Wiśle i Ustroniu można skorzystać z pomocy instruktorów i szkółek.

Wypożyczenie sprzętu nie jest problemem – przy większych stokach działają wypożyczalnie nart, desek, butów, kasków i wszystkich akcesoriów potrzebnych do jazdy. Po całym dniu na stoku czeka relaks w hotelowym SPA i smaczne jedzenie w restauracjach.

Ośrodek narciarski Trasy
Ustroń - Równica 8 km, max nachylenie 57%
Wisła - Hotel Gołębiewski 4 km, max nachylenie 45%

Wędrówki po Gęsiej Szyi zimą

Gęsia Szyja zimą: Atrakcje i szlaki turystyczne

Zaśnieżona zima w Gęsiej Szyi tworzy bajkową scenerię, idealną do pieszych wędrówek. Chociaż temperatura powietrza spada poniżej zera, wędrowanie w tych warunkach jest dużą przyjemnością i pozwala zobaczyć góry w zupełnie innym wydaniu.

Szlaków do wyboru jest sporo. Łatwy niebieski prowadzi z centrum Wisły do popularnego ośrodka narciarskiego na stoku Stożka. Malowniczy widok rozciąga się z niego na okoliczne szczyty – Baranią Górę, Kiczorę i Czantorię Wielką.

Trochę trudniejszy technicznie jest żółty Szlak Zbójnicki wiodący przez Halę Boraczą. Prowadzi przez rezerwat przyrody i wymaga czasami przedzierania się przez zaspy.

Inną propozycją jest czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Równicę. Nagrodą za wysiłek będzie oszałamiający widok na panoramę Tatr i Kotliny Żywieckiej.

Ekwipunek do zimowych wędrówek

Przemierzając szlaki w Gęsiej Szyi zimą, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt turystyczny. Niezbędne będą buty trekkingowe na grubej podeszwie Vibram z podbitym kołnierzem, raki do śniegu, kijki trekkingowe oraz ciepłe ubrania: kurtka puchowa, sweter, czapka, rękawiczki.

Wskazany jest też plecak z prowiantami typu batony energetyczne, napoje izotoniczne oraz termos z gorącą herbatą. Przydadzą się również latarka, folia NRC, apteczka oraz powerbank do ładowania telefonu.

Noclegi i wyciągi narciarskie

Gęsia Szyja to świetna baza wypadowa zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i turystyki pieszej. Z myślą o nich powstało tu wiele obiektów noclegowych położonych w pobliżu stoków i szlaków.

Osoby, które przyjechały pojeździć na nartach, z pewnością docenią hotele w Wiśle i w Ustroniu usytuowane tuż przy trasach zjazdowych. Pozwala to bezpośrednio zejść na stok w nartach z samego budynku.

Na uwagę zasługują m.in. Hotel Gołębiewski i Hotel Stok w Wiśle oraz Hotel Ziemowit i Hotel Równica w Ustroniu. Wszystkie dysponują nowoczesną infrastrukturą narciarską i dobrym zapleczem SPA.

Z kolei turyści nastawieni na aktywne zwiedzanie i piesze wędrówki górskimi szlakami, mogą skorzystać z usług licznych pensjonatów i kwater agroturystycznych rozsianych po mniejszych miejscowościach Gęsiej Szyi. Najwięcej znajdziemy ich w Wiśle, Istebnej czy Koniakowie.

Baza noclegowa jest więc dość dobrze rozwinięta i przystosowana do potrzeb przyjezdnych na zimowy wypoczynek. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Parki narodowe Gęsiej Szyi zimą

Znaczną część Gęsiej Szyi pokrywają rozległe obszary leśne. Niektóre z nich objęto ochroną w postaci parków narodowych, dostępnych również turystycznie zimą.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje pasmo Baraniej Góry oraz północne stoki Czantorii i Skrzycznego. Można tu podziwiać unikalną florę i faunę, a także odwiedzić rezerwaty przyrody „Czantoria” i „Stok Szyndzielni” z punktem widokowym na Skrzyczne.

Park Krajobrazowy Beskidu Małego chroni bioróżnorodność okolic Wisły, Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Wędrując oznakowanymi szlakami (np. niebieskim, czerwonym lub zielonym) można zobaczyć tu ciekawe formacje skalne i wodospady na potokach.

  • Parki narodowe Gęsiej Szyi warto odwiedzić także zimą.
  • Stwarzają one okazję do obcowania z dziką przyrodą oraz podziwiania zimowych widoków w górach.

Choć zimą parki te wyglądają nieco odmiennie niż latem, z pewnością warto je odwiedzić. Bajeczne widoki zaśnieżonych drzew, strumyków i wodospadów na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Podsumowanie

Gęsia Szyja zimą to prawdziwy raj dla miłośników górskiej turystyki. Można tu uprawiać narciarstwo, snowboarding, skituring, a także podziwiać zapierające dech widoki podczas pieszych wędrówek po górskich szlakach. Region dysponuje dobrą bazą hoteli, pensjonatów i schronisk usytuowanych w pobliżu stoków i atrakcji turystycznych.

Zimowa aura dodaje uroku temu malowniczemu zakątkowi Beskidów Zachodnich. Nic więc dziwnego, że Gęsia Szyja zimą przyciąga wielu turystów spragnionych aktywnego wypoczynku na śniegu. To idealne miejsce zarówno dla amatorów sportów, jak i podziwiania dzikiej, górskiej przyrody.

Najczęstsze pytania

Polecamy niebieski szlak z Rzyk do schroniska na Hali Miziowej, czerwony przez Halę Boraczą do Przełęczy Salmopolskiej oraz żółty Szlak Papieski z Wisły do sanktuarium na Górze Świętej Anny. Wszystkie wiodą przez malownicze, zaśnieżone lasy i polany.

Największe ośrodki narciarskie znajdują się przy Hotelu Gołębiewski w Wiśle oraz na stoku Równica w Ustroniu. Jest tam pełna infrastruktura z wyciągami, trasami, szkółkami i wypożyczalniami sprzętu.

Polecane hotele usytuowane przy stokach to m.in. Hotel Gołębiewski i Hotel Stok w Wiśle oraz Hotel Ziemowit i Hotel Równica w Ustroniu. Dobre noclegi dla turystów pieszych znajdziemy też w pensjonatach Wisły, Istebnej czy Koniakowa.

Tak, parki te można zwiedzać również zimą. Szczególnie polecamy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Park Krajobrazowy Beskidu Małego z ciekawymi szlakami turystycznymi.

Niezbędne będą dobre buty trekkingowe, raki, kijki, ciepła odzież (kurtka puchowa, sweter, czapka, rękawiczki) oraz plecak z prowiantami i termos z gorącą herbatą. Przydadzą się też np. latarka i powerbank.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
  3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły