Co zobaczyć w Augustowie? Najlepsze atrakcje

Co zobaczyć w Augustowie? Najlepsze atrakcje
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna10.02.2024 | 4 min.

Augustowie zobaczą wiele ciekawych miejsc i atrakcji. To malownicze miasto położone nad jeziorami, słynie z pięknej przyrody, zabytków i bogatej historii. Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych Augustowa wymienić należy rejsy statkami po Kanale Augustowskim, ruiny Zamku Biskupów Augustowskich, Aleję Zdrojową z pomnikiem zakochanych oraz liczne muzea i galerie.

Kluczowe wnioski:

 • Augustów to doskonałe miejsce na wypoczynek nad malowniczymi jeziorami
 • Nie można ominąć rejsu statkiem po Kanale Augustowskim z XIX wieku
 • Zamek Biskupów to interesujące ruiny warowni z czasów średniowiecza
 • Urokliwa Aleja Zdrojowa zachęca do romantycznych spacerów
 • W mieście znajduje się wiele ciekawych muzeów i galerii sztuki

Atrakcje Augustowa nad jeziorem

Augustów co zobaczyć - z pewnością warto wybrać się nad jeziora, które otaczają miasto. Malownicze krajobrazy, świeże powietrze i błękitna toń wód tworzą niepowtarzalny klimat. Idealnym miejscem na spacer i podziwianie pięknych widoków jest nadbrzeże jeziora Necko.

Można również co warto zobaczyć w Augustowie - wynająć rower lub kajak i popływać wśród zatok i wysp. Będzie to niezapomniane przeżycie!

Rekreacja nad wodą

Jeziora augustowskie to raj dla amatorów żeglarstwa, kajakarstwa i wędkarstwa. Można co można zobaczyć w Augustowie - skorzystać z oferty licznych wypożyczalni sprzętu wodnego lub wędkarskiego i samemu popływać po akwenach.

Dla mniej wprawionych organizowane są rejsy statkami i spływy kajakowe z instruktorem. To co warto zobaczyć w Augustowie i okolicach, aby poznać uroki tego regionu od strony wody.

Zwiedzanie Zamku Biskupów Augustowskich

Najcenniejszym zabytkiem Augustowa są ruiny średniowiecznego Zamku Biskupów Augustowskich. Zamek zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy biskupów wileńskich.

Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych i budynków mieszkalnych. Jest to mimo to bardzo malownicze co warto zobaczyć w Augustowie. Z tarasu widokowego rozciąga się przepiękny widok na jezioro Białe.

Historia warowni

Wzgórze zamkowe to dawna wyspa na jeziorze, połączona następnie groblą z lądem. Obiekt pełnił niegdyś funkcje obronne, a później rezydencjonalne. W XVII wieku porzucony, popadł w ruinę.

Dziś to icona Augustowa i jedna z największych atrakcji miasta. Każdy zwiedzający co można zobaczyć w Augustowie, powinien odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Czytaj więcej:Atrakcje Karpacza nocą: Gdzie warto się wybrać po zmroku?

Rejs statkiem po Kanale Augustowskim

Kolejna niezwykła atrakcja Augustowa co zobaczyć to rejs statkiem po Kanale Augustowskim. To cywilna inwestycja hydrotechniczna z pierwszej połowy XIX wieku.

Podczas rejsu podziwiać można malownicze krajobrazy, dziką przyrodę oraz liczne şluzy. To niezapomniane przeżycie!

Rejs po Kanale Augustowskim pozwala zobaczyć piękno tej ziemi z zupełnie innej perspektywy i na długo pozostaje w pamięci - warto to zobaczyć.

Trasa Kanału Augustowskiego

Budowa Kanału Augustowskiego trwała 12 lat. Połączył on dorzecze Niemna z Wisłą na odcinku blisko 102 km. Przepływa przez liczne jeziora i mija 18 śluz.

Jest to wyjątkowa atrakcja na skalę europejską. Rejsy statkiem po Kanale to co można zobaczyć w Augustowie koniecznie!

Wędkowanie i kajakarstwo na jeziorach

Co zobaczyć w Augustowie? Najlepsze atrakcje

Okolice Augustowa co warto zobaczyć to przede wszystkim jeziora, które można podziwiać z pokładu kajaka lub łowiąc ryby z wędką. To popularne zajęcia wśród turystów.

Akweny augustowskie słyną z czystej wody i siedlisk wielu gatunków ryb, m.in. szczupaka, okonia, leszcza, klenia czy płoci.

Jezioro Białe 38.5 m głębokości
Jezioro Necko 30.5 m głębokości
Jezioro Studzieniczne 22 m głębokości

Wypożyczalnie sprzętu

W Augustowie działają liczne wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych, łódek i pontonów. Można tam również wykupić wędkarskie zezwolenia.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury z pewnością nie będą się tu nudzić. To zdecydowanie atrakcje Augustowa co zobaczyć.

Spacer Aleją Zdrojową z pomnikiem zakochanych

Uroczym miejscem w Augustowie jest Aleja Zdrojowa ze słynnym pomnikiem zakochanych. Jest to ulubione miejsce spacerów zakochanych par i tych poszukujących romantycznej atmosfery.

Wzdłuż alei rośnie wiele starych, okazałych drzew. Można usiąść na jednej z drewnianych ławeczek i delektować się widokami.

Pomnik zakochanych

Co można zobaczyć w Augustowie - na pewno warto zatrzymać się przy rzeźbie "Poeta i Luba" - tak nazywany jest pomnik zakochanych autorstwa Józefa Gosławskiego.

Zwyczajem zakochanych par jest dotknięcie kolana kobiety siedzącej na ławce obok poety. Ma to zapewnić spełnienie marzeń i przynieść szczęście.

Wizyta w Muzeum Kanału Augustowskiego

Muzeum Kanału Augustowskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnej elektrowni wodnej przy samym kanale. Jest to jedno z ciekawszych miejsc, co warto zobaczyć w Augustowie.

Augustów co zobaczyć - w muzeum zgromadzone są liczne eksponaty, plany, zdjęcia i dokumenty dotyczące historii budowy Kanału Augustowskiego.

 • Można zobaczyć makietę kanału i fragmenty śluzy
 • Wystawa przybliża trudy pracy przy budowie tej XIX-wiecznej inwestycji hydrotechnicznej

To interesujące miejsce pozwalające poznać dzieje tej wyjątkowej atrakcji turystycznej Augustowa.

Podsumowanie

Augustów to miasto o wyjątkowych walorach turystycznych. Otoczony malowniczymi jeziorami kryje wiele atrakcji wartych zobaczenia. Co można zobaczyć w Augustowie? To przede wszystkim rejsy statkami po Kanale Augustowskim, ruiny zamku i Aleja Zdrojowa z pomnikiem zakochanych. Okolica sprzyja aktywnemu wypoczynkowi - żeglarstwu, kajakarstwu i wędkarstwu.

Co warto zobaczyć w Augustowie i okolicach? Z pewnością Kanał Augustowski i jeziora, na których można popływać kajakiem lub łowić ryby. Niezapomniane przeżycia zapewni rejs statkiem szlakiem XIX-wiecznej inwestycji hydrotechnicznej. To tylko niektóre z licznych atrakcji Augustowa co zobaczyć.

Najczęściej zadawane pytania

W Augustowie znajdują się takie atrakcje jak ruiny Zamku Biskupów Augustowskich, rejsy statkami po Kanale Augustowskim wpisanym na listę UNESCO, Aleja Zdrojowa z pomnikiem zakochanych, liczne muzea i galerie sztuki, amfiteatr nad jeziorem Necko.

Kanał Augustowski powstał w latach 1824-1839 w celu połączenia dorzeczy Wisły i Niemna. Budowa tej XIX-wiecznej inwestycji hydrotechnicznej umożliwiła transport towarów z północy na południe ówczesnego Cesarstwa Rosyjskiego.

Jeziora w okolicach Augustowa sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Można tu uprawiać kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, wędkarstwo oraz pływanie katamaranami i rowerami wodnymi. Wypożyczenie sprzętu wodnego jest możliwe w kilku miejscach w mieście.

W Augustowie znajduje się wiele klimatycznych restauracji i kawiarni serwujących dania kuchni polskiej i litewskiej. Szczególnie warte polecenia są te położone nad samym brzegiem jeziora, np. RISTO, która słynie z dobrej kuchni i pięknych widoków.

Do Augustowa można dojechać autobusami PKS z wielu miast Polski, m.in z Warszawy, Olsztyna czy Białegostoku. Miasto położone jest przy drodze krajowej nr 8 na północnym Podlasiu, ok. 100 km od granicy z Litwą.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Ciekawostki z Białowieży: Co warto wiedzieć?
 4. Babia Góra z dziećmi: Gdzie na rodzinne wyprawy?
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły