Lądek Zdrój: Przewodnik po atrakcjach

Lądek Zdrój: Przewodnik po atrakcjach
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna10.02.2024 | 8 min.

Atrakcje Lądek Zdrój to idealny sposób na spędzenie urlopu w samym sercu Sudetów. Miasteczko uzdrowiskowe pełne zabytków i obiektów leczniczych kryje w sobie wiele kulturowych i przyrodniczych atrakcji. W tym przewodniku znajdziesz opis najważniejszych i najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć i które sprawią, że Twoja wycieczka do Lądka Zdroju na długo pozostanie w pamięci.

Kluczowe wnioski:
 • Lądek Zdrój to doskonały kierunek na weekendowy wypad ze względu na liczne atrakcje.
 • W Lądku Zdroju można skorzystać z leczniczych wód termalnych i zabytkowych obiektów.
 • Okolice miasta obfitują w malownicze szlaki turystyczne i trasy rowerowe.
 • W Lądku Zdroju znajduje się wiele ciekawych muzeów i galerii sztuki warte odwiedzenia.
 • W mieście odbywa się wiele interesujących festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Atrakcje termalne Lądek Zdrój

Lądek Zdrój słynie przede wszystkim ze swoich wód termalnych, które od wieków przyciągają kuracjuszy i turystów. Wody siarczkowo-fluorowo-wodorowęglanowo-sodowe wydobywane w Lądku mają właściwości lecznicze dla układu krążenia, chorób reumatycznych i osteoporozy. Można z nich korzystać w obiektach sanatoryjnych, basenach oraz pijalniach wód mineralnych.

Największym uzdrowiskiem w mieście jest sanatorium Lądek-Długopole. Znajdują się w nim baseny z wodami termalnymi, gabinety zabiegowe, pijalnia wód oraz park zdrojowy z fontannami, ścieżkami spacerowymi i molo nad stawem Zamkowym. Sanatorium specjalizuje się w leczeniu chorób reumatologicznych, układu oddechowego i krążenia.

Kolejnym obiektem wykorzystującym miejscowe wody mineralne jest basen Termy Lądek. Można w nim skorzystać z basenów wewnętrznych i zewnętrznych, jaskini solnej oraz strefy saun. Termy Lądek to idealne miejsce na relaks i poprawę zdrowia dla całej rodziny.

Inne atrakcje termalne

Oprócz sanatorium i term, w Lądku Zdroju znajdują się również mniejsze obiekty wykorzystujące lokalne wody mineralne, m.in. basen sportowy, kąpieliska kryte i otwarte oraz gabinety balneoterapii. Warto również odwiedzić XIX-wieczną Zdrojową Pijalnię Wód Mineralnych, w której można skosztować uzdrawiających wód prosto ze źródła.

Lądek Zdrój to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z dobroczynnych właściwości miejscowych wód leczniczych. Różnorodność zabiegów, basenów i atrakcji termalnych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zabytkowe kościoły i pałace Lądka Zdroju

Lądek Zdrój może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami architektury sakralnej i świeckiej. Zwiedzanie tych obiektów to obowiązkowy punkt programu dla każdego odwiedzającego to urocze uzdrowisko.

Do najcenniejszych zabytków należy gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP z XIV-XV w., który wyróżnia się charakterystycznymi dwiema wieżami. We wnętrzu zobaczymy m.in. późnogotycki tryptyk ołtarzowy oraz barokową ambonę w kształcie łodzi Piotrowej.

Kolejnym ciekawym obiektem sakralnym jest późnobarokowy Kościół św. Piotra i Pawła z przełomu XVII i XVIII w. Świątynia zachwyca swoim bogato zdobionym wnętrzem z ołtarzami, obrazami i rzeźbami świętych.

Pałace i zamki

Z czasów świetności Lądka jako letniej rezydencji biskupów wrocławskich pochodzi wzniesiony w stylu barokowym Pałac Biskupi z XVII w. Obecnie mieści się w nim hotel i restauracja. Niedaleko znajduje się również Pałac Schaffgotschów z XIX w. otoczony malowniczym parkiem.

Miłośnikom historii polecamy także spacery po ruinach średniowiecznego Zamku Karpień wznoszącego się na skale nad miastem. Rozległy widok z ruin zamkowych zapiera dech w piersiach.

Lądek Zdrój to prawdziwa skarbnica zabytków, które opowiadają o burzliwej przeszłości tego urokliwego uzdrowiska.

Czytaj więcej:Przygody w Lądku Zdroju: Co zwiedzić?

Szklaki turystyczne wokół Lądka Zdroju

Malownicze położenie Lądka Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Gór Złotych i Bialskich, sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Okolice miasta przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności.

Jedną z największych atrakcji jest spacer ścieżką spacerową biegnącą Wodospadem Wilczki - najwyższym wodospadem w Sudetach. Inne popularne szlaki piesze w okolicy to np. szlak na szczyt Skalniaka (945 m n.p.m.) czy ścieżki prowadzące dośród malowniczych skałek i piaskowcowych formacji w rezerwacie przyrody Biała Woda.

Trasy rowerowe

Miłośnicy dwóch kółek również znajdą tu coś dla siebie. Jedną z ciekawszych tras jest pętla rowerowa prowadząca przez Przełom Bardzkich z możliwością podziwiania fantazyjnych formacji skalnych. Inne atrakcyjne trasy wiodą np. do zamku w Karłowie, wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej czy przez urokliwe lasy i góry aż po czeską stronę.

Różnorodność szlaków turystycznych sprawia, że Lądek Zdrój to świetry punkt wypadowy na wędrówki i rowerowe eskapady w malowniczych okolicach.

Najciekawsze szlaki piesze w okolicy Lądka Zdroju Szlak na Skalniak, Biała Woda, Wodospad Wilczka
Polecane trasy rowerowe Przełom Bardzki, okolice zamku Karłów, dolina rzeki Białej Lądeckiej

Muzea i galerie w Lądku Zdroju

Lądek Zdrój: Przewodnik po atrakcjach

Lądek Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale także ośrodek kultury i sztuki. W mieście działa kilka interesujących placówek muzealnych i galerii, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę o historii i tradycji tego regionu.

Największą atrakcją jest Muzeum Ziemi Lądeckiej, mieszczące się w zabytkowym Pałacu Odrowążów. Oglądając liczne eksponaty i wystawy stałe poznamy dzieje Lądka Zdroju i okolic od czasów średniowiecza po współczesność. Cenne zbiory obejmują m.in. druki, rękopisy, militaria i sztukę ludową.

Miłośnikom sztuki polecamy również Galerię Bracką, prezentującą obrazy artystów związanych z Lądkiem Zdrojem. Co roku odbywają się tu ciekawe wystawy czasowe i spotkania ze współczesnymi twórcami.

Warto zajrzeć także do Izby Tradycji Tkackich, gdzie w starym warsztacie urządzono ekspozycję dokumentującą dawne tradycje tkackie regionu.

Parki i ogrody miejskie Lądek Zdrój

Spacerując po Lądku Zdroju warto zahaczyć o liczne parki i zieleńce, które stanowią enklawy zieleni wśród zabudowy uzdrowiskowej. Niektóre z nich mają swój niepowtarzalny, historyczny charakter.

Sercem kurortu jest Park Zdrojowy im. Jana Pawła II otaczający sanatorium Lądek-Długopole. W jego centrum znajduje się muszla koncertowa, a alejkami spacerowymi można dojść do pijalni wód i tężni solankowej.

Kolejnym urokliwym zakątkiem jest Park Norweski ze stawem i strumykiem w otoczeniu drzew iglastych. W pobliżu można również odpocząć w cieniu starych drzew w Parku Piastowskim lub nieco oddalonym Parku Pałacowym.

Spacery po zielonych parkach i ogrodach to idealny relaks po całym dniu zwiedzania i korzystania z lądeckich atrakcji.

 • Park Zdrojowy to centrum uzdrowiska z pijalnią wód i muszlą koncertową.
 • Park Norweski urzeka stawem, strumykiem i drzewami iglastymi.

Wydarzenia kulturalne i festiwale w Lądku

Poza walorami zdrojowymi i krajobrazowymi Lądek Zdrój przyciąga turystów także bogatym kalendarzem imprez kulturalnych. W ciągu roku odbywa się tu wiele ciekawych festiwali i wydarzeń artystycznych.

Jedną z najbardziej znanych imprez jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, podczas którego można obejrzeć filmy o tematyce przyrodniczej z całego świata. Lądecką publiczność przyciągają również coroczne Spotkania z Filmem Górskim.

Fani muzyki poważnej koniecznie muszą zawitać na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, kiedy to najlepsi organiści dają koncerty w miejscowych kościołach. Lato upływa w Lądku przy dźwiękach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, prezentującego taniec i muzykę ludową z różnych stron świata.

Różnorodność festiwali i wydarzeń kulturalnych sprawia, że w Lądku Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie i nikt nie będzie się tu nudził.

Podsumowanie

Atrakcje Lądek Zdrój to szeroka gama interesujących miejsc i aktywności, które sprawią, że pobyt w tym urokliwym uzdrowisku na długo pozostanie w pamięci. Korzystanie z dobroczynnych wód termalnych, zwiedzanie zabytków, wycieczki górskimi szlakami czy uczestnictwo w festiwalach to tylko niektóre z licznych możliwości, jakie oferuje Lądek Zdrój.

Niezależnie od tego, czy preferujemy wypoczynek aktywny, czy bardziej leniwy, w Lądku Zdroju z pewnością odnajdziemy coś dla siebie. Mnogość atrakcji w mieście i okolicy sprawia, że jest on doskonałym miejscem zarówno na krótką wycieczkę, jak i dłuższy pobyt wypełniony zwiedzaniem i odkrywaniem uroków tego malowniczego zakątka Sudetów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły