Co ważne w Lubuskim to nie tylko znane atrakcje turystyczne, ale też ukryte skarby, o których niewiele osób wie. W tym artykule zdradzimy Wam sekrety Lubuskiego i pokażemy miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć. Opowiemy o nieznanych zabytkach, wyjątkowych krajobrazach, ukrytych szlakach i trasach idealnych na wycieczki. Przekonacie się, że Lubuskie kryje w sobie wiele nieodkrytych dotąd perełek.
Kluczowe wnioski:- Lubuskie obfituje w mało znane, ale niezwykle ciekawe miejsca i zabytki
- W artykule polecamy wyjątkowe krajobrazy oraz sekretne szlaki i trasy
- Znajdziecie u nas informacje o ukrytych miejscach idealnych na grilla czy piknik
- Polecamy również malownicze trasy nordic walking i wodospady
- Lubuskie to prawdziwa kopalnia skarbów - odkryjcie je z nami!
Nieznane zabytki co ważne w Lubuskim
Lubuskie kryje w sobie wiele ciekawych zabytków, o których niewiele osób słyszało. Jednym z takich miejsc jest kościół św. Jadwigi w Szlichtyngowej - niezwykła budowla wzniesiona na planie ośmiokąta z przełomu XIII i XIV wieku. Wyróżnia się pięknymi gotyckimi freskami i emporą muzyczną z manierystyczną balustradą. Kościół stoi wśród pól, więc pejzaż wokół tylko potęguje wrażenie tajemniczości tego miejsca.
Kolejną świątynią, która zdecydowanie jest warta zobaczenia, jest kościół Wniebowzięcia NMP w Szlichtyngowej. Jego wnętrze zdobią manierystyczne polichromie z XVII wieku - sceny męczeństwa świętych, przedstawienia cnót i przypowieści. W prezbiterium i zakrystii zachowały się gotyckie sklepienia gwiaździste. To prawdziwa perełka sztuki sakralnej.
Ukrytym skarbem jest też Dawna Synagoga w Szlichtyngowej z XVIII wieku. Obecnie mieści się w niej izba regionalna, ale wciąż można podziwiać oryginalne detale architektoniczne. W dawnym babiniczu na piętrze urządzono ekspozycję poświęconą historii miejscowych Żydów.
Sanktuarium w Rokitnie
Osobliwym zabytkiem sakralnym jest też Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej z XVII wieku w Rokitnie. Świątynia powstała w miejscu, gdzie według legendy, na pniu zrąbanego dębu objawiła się figura Maryi. Przez wieki było to ważne miejsce pielgrzymek wiernych, a figura uchodziła za cudowną. Dziś to niewielkie, ale malownicze sanktuarium otoczone lipową aleją.
Jak widać, Lubuskie obfituje w zabytki, które mimo niesamowitych walorów artystycznych i historycznych, wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności. Koniecznie musicie je zobaczyć!
Wyjątkowe krajobrazy co ważne w Lubuskim
Choć Lubuskie kojarzy się głównie z rozległymi równinami, lasami i jeziorami, kryje w sobie również miejsca o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jednym z nich są tzw. Szwajcaria Żarska - pagórkowaty, poprzecinany licznymi dolinkami teren w okolicy Żar. Oszałamiające widoki roztaczają się m.in. ze Wzgórza Joanny (206 m n.p.m.) czy też z punktu widokowego na Górze Czcibora (226 m n.p.m.).
Innym ciekawym miejscem pod względem ukształtowania terenu jest rezerwat przyrody Jamy Średzkie koło Środy Śląskiej. Swoją nazwę zawdzięcza malowniczym jarom i wąwozom lessowym o wysokości dochodzącej do 25 m. Latem można tu podziwiać dzikie storczyki i inne chronione gatunki roślin.
Lubuskie to nie tylko niziny i jeziora. Odkryjcie z nami wyjątkowe krajobrazy, które zachwycą Was swoim pięknem i dzikością.
Puszcza Notecka - dzika, pierwotna przyroda
Na szczególną uwagę zasługuje również Puszcza Notecka, będąca częścią Puszczy Drawskiej - jeden z najbardziej dziewiczych obszarów leśnych w Polsce. Rozpościera się na północ od Gorzowa Wlkp. aż po Wałcz. Żyją tu m.in. żubry, rysie i wilki. Puszcza Notecka to raj dla amatorów survivalu, wędrówek pieszych i kajakowych - na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Jeszcze więcej dzikich ostępów leśnych kryje się w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym - blisko 7,5 tys. ha lasów, jezior, torfowisk i wydm śródlądowych. Do najciekawszych przyrodniczo fragmentów parku należą rezerwaty: Jezioro Janiszowice, Jezioro Glinik, Stare Łęgi koło Barlinka oraz Diabelskie Pustacie.
Jak widać, województwo lubuskie to nie tylko rozległe niziny - znajdziecie tu wiele miejsc o niezwykłych walorach krajobrazowych!
Czytaj więcej:Barania Góra zimą: Gdzie na zimowe wędrówki?
Sekretne trasy rowerowe co ważne w Lubuskim
Lubuskie to raj dla rowerzystów, ale mało kto wie, że kryje się tu wiele malowniczych, wręcz sekretnych tras i ścieżek rowerowych. Jedną z nich jest niebieski Szlak Bocianich Gniazd na Równinie Torzymskiej. Liczy sobie 21 km i wiedzie przez wsie, w których bociany od wieków mają swoje siedziby. Będziecie mijać liczne gniazda tych uroczych ptaków osadzone na słupach, drzewach i budynkach gospodarczych.
Inną ciekawą propozycją jest zielony Szlak Nadwarciański wiodący z Santoka do Drezdenka. Na trasie liczącej 130 km czekają Was ruiny zamków, młyny, stare kościoły, pałace, a także ciekawe zabytki techniki. Będziecie podziwiać odrestaurowane fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz malownicze brzegi Warty.
Park Krajobrazowy "Ujście Warty"
Osobliwą propozycją jest też trasa rowerowa prowadząca doliną Warty od Kostrzyna do ujścia rzeki do Odry. Możecie podziwiać tu ptactwo wodno-błotne rezerwatu "Ujście Warty", rozległe łąki, wikliny nadrzeczne oraz dawną twierdzę Kostrzyn. Po drodze czekają na Was liczne pomniki przyrody jak Dąb Króla czy 400-letni Dąb Napoleona.
Jak widzicie, oprócz popularnych w regionie tras rowerowych, istnieją też mniej uczęszczane, wręcz tajemnicze ścieżki i szlaki. Koniecznie muszą je odkryć prawdziwi pasjonaci dwóch kółek!
Ukryte miejsca na grilla co ważne w Lubuskim
Trudno o lepsze miejsce na wypoczynek "na łonie natury" niż Lubuskie. Znajdziecie tu wiele malowniczych zakątków z ławkami i wiatami będącymi idealną bazą wypadową na grilla czy piknik. Jednym z takich miejsc jest polana z wiatą w lesie koło miejscowości Białcz. Na gości czekają tu stoły, ławy, miejsce na ognisko i nawet boisko do siatkówki. W pobliżu płynie rzeczka Płonia i znajduje się źródełko wody pitnej "Pijalnia Białczańska".
Podobnym urokliwym punktem jest polana z wiatą "U Kamila" w miejscowości Lubrza. Można tu w fantastycznej scenerii zorganizować piknik lub grilla na 50-60 osób! Do dyspozycji są stoły, ławy, miejsce na ognisko. Okolica obfituje w jagody, grzyby i dzikie zwierzęta.
Polana "U Kamila", Lubrza | Polana w lesie, Białcz |
Stoły, ławy dla 50-60 osób | Stoły, ławy, boisko do siatkówki |
Dzikie zwierzęta i grzybobranie | Źródełko "Pijalnia Białczańska" |
Nad jeziorem Goszcza
Bardzo ciekawie prezentuje się również teren rekreacyjny nad jeziorem Goszcza w Smolarzach Bytnickich. To świetna baza wypadowa nad malowniczy akwen - do dyspozycji wiaty biesiadne, miejsce na ognisko, ławy, stoły. Można tu aktywnie wypocząć, popływać kajakiem lub żaglówką albo po prostu delektować się widokami w otoczeniu dzikiej przyrody.
Jak widać, lubuskie lasy i jeziora to idealne miejsce na grill czy piknik plenerowy. Odpocznijcie z nami z dala od miejskiego zgiełku!
Najlepsze trasy nordic walking co ważne w Lubuskim
Lubuskie to region, który wręcz stworzony jest do uprawiania nordic walking. Możecie tu znaleźć mnóstwo malowniczych tras biegnących przez lasy i wzdłuż jezior. Jedna z ciekawszych prowadzi szlakiem Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Liczy 9 km i poprowadzona jest po fałdach terenu - gwarantuje więc dobry trening. Na trasie rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę, a sama miejscowość Łuk Mużakowa to urocze jeziorko z kąpieliskiem.
Inną godną polecenia trasą jest Nordic Walking Park w Gubinie liczący blisko 7 km. To aż 17 profesjonalnie przygotowanych pętli oznaczonych w terenie. Możecie tu podziwiać Górę Czcibora, Polandię - dawną wioskę celników, a nawet fragment muru berlińskiego!
Szlak "Perły Czarnej Wody"
Na szczególną uwagę zasługuje również szlak "Perły Czarnej Wody" o długości 23 km biegnący pomiędzy jeziorami Niesłysz i Czarnym koło Cybinki. Poza wspaniałymi widokami na Pojezierze Dobiegniewskie, zobaczycie Pałac Buchwald nad jeziorem Niesłysz - jedną z najpiękniejszych rezydencji Lubuskiego.
Jak widać, województwo lubuskie obfituje w świetne szlaki nordic walking. Niezależnie od poziomu zaawansowania, każdy amator tej formy aktywności znajdzie tu coś dla siebie.
Wodospady i stawy co ważne w Lubuskim
Choć kojarzy się raczej z nizinami i jeziorami, Lubuskie może pochwalić się także ciekawymi wodospadami i malowniczymi stawami. Jednym z bardziej osobliwych jest Wodospad Szum zwany też Diabelskim Młynem. To największy wodospad na ziemiach polskich - woda spada tutaj z 7-metrowej wysokości tworząc wrażenie wręcz nierealnej kaskady.
Innym urokliwym miejscem jest rezerwat przyrody "Stawy Parowy", obejmujący kompleks stawów hodowlanych wraz z otaczającymi bagnami i lasami. Można tu zaobserwować wiele gatunków ptaków w tym łabędzie, perkozy czy kaczki. Uwagę przyciąga też strzeżony staw z rzadką paprocią salwinią pływającą.
Wodospad Szum - największa kaskada w Polsce, zwana Diabelskim Młynem. To 7-metrowy wodospad, który tworzy wrażenie niezwykłej, wręcz bajkowej kaskady. Można tu poczuć prawdziwą moc natury.
Innym urokliwym miejscem jest rezerwat przyrody "Stawy Parowy", obejmujący kompleks stawów hodowlanych wraz z otaczającymi bagnami i lasami. Można tu zaobserwować wiele gatunków ptaków w tym łabędzie, perkozy czy kaczki. Uwagę przyciąga też strzeżony staw z rzadką paprocią salwinią pływającą.
- Rezerwat "Stawy Parowy" - raj dla miłośników ptaków i roślinności bagiennej
- Malownicze stawy, bagna i lasy w jednym miejscu
Jak widać, Lubuskie to region pełen skarbów - również tych zupełnie niespodziewanych jak okazałe wodospady czy urocze zakątki z alejami stawów. Koniecznie trzeba je odwiedzić!
Podsumowanie
Jak widzieliście, Lubuskie to region pełen urokliwych zakątków, które zdecydowanie są warte zobaczenia. Poznaliście nieznane lubuskie zabytki, wyjątkowe krajobrazy oraz sekretne szlaki. Dowiedzieliście się również, gdzie warto wybrać się na grill czy wędrówkę z kijkami. Okazuje się, że oprócz znanych atrakcji, Lubuskie kryje wiele ciekawych miejsc, o których niewiele osób wie. Koniecznie musicie odwiedzić chociaż część z nich.
Mamy nadzieję, że artykuł „Sekrety Lubuskiego” pozwolił Wam lepiej poznać i zrozumieć to, co ważne w Lubuskim. Z pewnością zachęcił Was do tego, aby zgłębić tajemnice tego malowniczego regionu Polski. Być może uda Wam się nawet odkryć zupełnie nowe, fascynujące miejsca na jego mapie?