Odkryj Lubuskie: Najciekawsze miejsca do zobaczenia

Odkryj Lubuskie: Najciekawsze miejsca do zobaczenia
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna22.02.2024 | 5 min.

Co warto zobaczyć w Lubuskim? To pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących wypoczynek w tym malowniczym regionie Polski. Lubuskie może pochwalić się niezwykle bogatą ofertą turystyczną - od unikalnych zabytków i fascynujących muzeów, przez urokliwe miasteczka, aż po niezwykłe atrakcje na łonie natury. W lubuskim znajdziemy zarówno miejsca kultu, gwarne kurorty nad jeziorami, jak i dzikie ostępy leśne - każdy turysta odnajdzie tu coś dla siebie.

Kluczowe wnioski:
 • Lubuskie to kraina jezior i lasów, raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.
 • W regionie znajduje się wiele cennych zabytków, w tym XIII-wieczna Katedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.
 • Niezwykłą atrakcją jest Twierdza Kostrzyn - największa nowożytna twierdza w Polsce.
 • Park Mużakowski w Łęknicy uznawany jest za jeden z najpiękniejszych parków w Europie.
 • Miłośnicy wina powinni odwiedzić liczne winnice lubuskiego szlaku wina i miodu.

Najlepsze atrakcje turystyczne Lubuskiego

Lubuskie to region pełen urokliwych zakątków i niezwykłych atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy zabytków i kultury, jak i fani aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc, ale na pewno warto zobaczyć perły architektury sakralnej, takie jak bazylika katedralna św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. To najcenniejszy zabytek w regionie, pochodzący z XIII wieku.

Zabytki Zielonej Góry

Oprócz wspaniałej katedry, stolica województwa oferuje wiele innych atrakcji. W centrum znajduje się renesansowy ratusz, a na deptaku przy ulicy Bohaterów Westerplatte można podziwiać odrestaurowane, kolorowe kamieniczki.

Z kolei niedaleko Winnego Grodu zlokalizowany jest skansen budownictwa ludowego z charakterystycznymi chatami z muru pruskiego. To nie lada gratka dla miłośników etnografii i historii regionu.

Zabytkowe kościoły i pałace Lubuskiego warte zobaczenia

Oprócz wspomnianej już katedry w Zielonej Górze, Lubuskie może pochwalić się wieloma innymi cennymi obiektami sakralnymi. W Żaganiu koniecznie trzeba zobaczyć gotycki kościół św. Piotra i Pawła z unikatową amboną.

Z kolei Sulechów zachwyca Arkadią - największym parkiem w stylu angielskim w Polsce z wspaniałym pałacem, należącym niegdyś do jednego z najbogatszych rodów arystokratycznych.

Lubuskie skrywa wiele zabytkowych kościołów, pałaców i dworów, które opowiadają fascynującą historię tego regionu.

Czytaj więcej:Kazimierz Dolny i okolice: Odkryj z nami

Parki krajobrazowe Lubuskiego - niezwykłe miejsca dla turystów

Lubuskie słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów i dzikiej przyrody. Nic więc dziwnego, że utworzono tu aż 5 parków krajobrazowych. Największą popularnością cieszą się: Park Krajobrazowy Ujście Warty oraz Szwajcaria Żagańska.

Szwajcaria Żagańska

Jest to najbardziej urokliwy fragment Borów Dolnośląskich ze wspaniałymi punktami widokowymi oraz rezerwatami przyrody. Turyści pokochali te tereny za malownicze wzniesienia, głębokie doliny i przełomy rzek.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu setki kilometrów szlaków turystycznych i rowerowych. Można tu zarówno pojeździć na nartach, jak i popływać kajakiem!

Park Krajobrazowy Ujście Warty 91 tys. ha
Szwajcaria Żagańska 25 tys. ha

Zalew Sławskiński - idealne miejsce na wypoczynek nad wodą

Odkryj Lubuskie: Najciekawsze miejsca do zobaczenia

Ten zbiornik retencyjny powstały na Odrze jest ostoją wypoczynku dla mieszkańców Lubuskiego. Przyciąga plażami i infrastrukturą turystyczną nad brzegami Jeziora Sławskiego.

Wokół rozpościera się malowniczy krajobraz Borów Dolnośląskich. Nad zalewem znajdują się ośrodki wypoczynkowe, pole namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

 • Idealne miejsce na wakacje z dziećmi - piaszczyste plaże z pomostami, sprzęt wodny
 • Świetna baza wypadowa do okolicznych atrakcji turystycznych

Kraina wielkich jezior - raj dla miłośników sportów wodnych

Największy potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji mają Pojezierze Lubuskie i Myśliborskie. Te dwie krainy geograficzne obfitują w jeziora różnej wielkości i o zróżnicowanych walorach.

Sztandarowymi akwenami są tu Jezioro Niesłysz oraz Jezioro Lubniewsko. Oba świetnie nadają się do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa oraz wędkarstwa.

Twierdza Kostrzyn - symbol historii regionu i atrakcja turystyczna

To bezapelacyjnie jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Polsce. Twierdza Kostrzyn powstała w XVIII wieku i jest największą nowożytną twierdzą w naszym kraju.

Dziś pełni funkcje muzealne i konferencyjne, ale największą atrakcją jest zwiedzanie rozległych podziemi z ponad 100 pomieszczeniami. Organizowane są tu także inscenizacje historyczne i pokazy walk rycerskich.

Podsumowanie

Lubuskie to region, który zadowoli gusta każdego turysty. Znajdziemy tu zabytki, takie jak bazylika katedralna św. Jadwigi w Zielonej Górze, czy średniowieczny kościół św. Piotra i Pawła w Żaganiu. Miłośnicy przyrody docenią parki krajobrazowe - Szwajcarię Żagańską i okolice Ujścia Warty. Nad Jeziorem Sławskim rozciągają się piękne plaże i ośrodki wypoczynkowe, a pojezierza Lubuskie i Myśliborskie to raj dla amatorów sportów wodnych. Twierdza Kostrzyn i podziemne labirynty to atrakcja na skalę europejską. Co warto zobaczyć w Lubuskim? Praktycznie wszystko!

Lubuskie ma do zaoferowania szereg ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Od zabytków, przez muzea, po aktywny wypoczynek nad jeziorami czy na szlakach parków krajobrazowych. To region przyjazny zarówno dla miłośników kultury, jak i amatorów dzikiej przyrody. Wbrew pozorom, w Lubuskim jest co robić i z całą pewnością "co warto zobaczyć" podczas urlopu!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły