Gdańsk w jeden dzień: Co koniecznie zobaczyć?

Gdańsk w jeden dzień: Co koniecznie zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna22.02.2024 | 7 min.

gdańsk w jeden dzień to idealna opcja dla tych, którzy chcą poznać najważniejsze zabytki i atrakcje tego pięknego miasta, ale nie dysponują zbyt dużą ilością czasu. W ciągu zaledwie jednego dnia jesteśmy w stanie zobaczyć kluczowe miejsca, takie jak Bazylika Mariacka, Żuraw, fontanna Neptuna czy ulica Długa. Można również odbyć rejs statkiem po Motławie lub zwiedzić interaktywne Muzeum II Wojny Światowej. Poniżej znajdziecie 5 kluczowych wniosków z wycieczki po Gdańsku w jeden dzień.

Kluczowe wnioski:
 • Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się w okolicach Długiego Targu oraz ulicy Długiej.
 • Bazylika Mariacka wraz z Wielkim Zielonym Mostem tworzą rozpoznawalny widok Starego Miasta.
 • Statek wycieczkowy po Motławie to świetny sposób na podziwianie Gdańska z innej perspektywy.
 • Muzeum II Wojny Światowej to nowoczesna placówka, która łączy historię z interaktywną rozrywką.
 • Nawet w pośpiechu warto znaleźć chwilę by posiedzieć w jednej z urokliwych restauracji na Długim Targu.

Najważniejsze atrakcje gdańsk w jeden dzień

Gdańsk to piękne miasto z bogatą historią i wieloma ciekawymi zabytkami. Choć zwiedzanie go w całości zajęłoby co najmniej kilka dni, to jednak nawet przy krótkim pobycie można zobaczyć wiele najważniejszych atrakcji. Oto nasz przewodnik po tym, co w Gdańsku koniecznie trzeba zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Stare Miasto

Sercem Gdańska jest malownicze Stare Miasto z licznymi zabytkami, muzeami i urokliwymi uliczkami. Warto zacząć spacer od Długiego Targu z fontanną Neptuna oraz wspaniałymi, bogato zdobionymi kamienicami. Stąd ulicą Długą dotrzemy do Bramy Złotej i Żurawia Gdańskiego. Z pobliskiego wzgórza rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Motławę z charakterystycznymi żurawiami portowymi.

Kolejny punkt zwiedzania to gotycka Bazylika Mariacka z największymi ceglanymi organami na świecie. Tuż obok mieści się Ratusz Głównego Miasta z przepiękną Salą Czerwoną. Spacerując dalej podziwiać można Długi Targ, a na koniec Westerplatte - miejsce rozpoczęcia II wojny światowej.

Gdańsk w jeden dzień - trasa spacerowa

Aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Gdańsku w ciągu jednego dnia, warto wybrać spacer głównymi traktami Starego Miasta. Rozpoczynamy od Bramy Wyżynnej, skąd przechodzimy ulicą Długą pod Fontannę Neptuna. Stamtąd udajemy się na Targ Węglowy z Żurawiem Gdańskim, a następnie podziwiamy panoramę Motławy z wzgórza na Świętojańską. Kontynuujemy spacer ulicami Piwną i Ogarna, by dotrzeć na Długi Targ, a później do Bazyliki Mariackiej. Cała trasa zajmuje około 2-3 godzin spaceru w spokojnym tempie.

Główna Droga Królewska gdańsk w jeden dzień

Główna Droga Królewska to reprezentacyjny trakt przecinający gdańskie Stare Miasto, którym w przeszłości przemierzali je władcy. Rozciąga się od Bramy Wyżynnej poprzez ulicę Długą, Długi Targ, ulicę Tkacką po Bramę Złotą. To najbardziej urokliwa trasa spacerowa w Gdańsku, wiodąca obok najważniejszych zabytków.

Zaczynając od północnego krańca mijamy średniowieczne mury obronne z XIV wieku, Fontannę Neptuna, ratusz głównego miasta, bazylikę Mariacką, Żuraw Gdański czy wzniesioną w 1612 roku bramę Złotą. Po drodze można podziwiać bogato zdobione elewacje kamieniczek, przystanąć w jednej z uroczych kafejek lub restauracji, a także zakupić lokalne pamiątki na targu Dominikańskim.

Mapa jednodniowej trasy

1. Brama Wyżynna 2. Fontanna Neptuna
3. Ratusz Głównego Miasta 4. Bazylika Mariacka
5. Żuraw Gdański 6. Brama Złota

Cały spacer zajmuje około 2-3 godzin w spokojnym tempie. Dzięki takiej trasie jesteśmy w stanie zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska w ciągu jednego dnia.

Czytaj więcej:Plaża przy Jeziorze Czorsztyńskim: Atrakcje i wypoczynek

Wizyta w Bazylice Mariackiej gdańsk w jeden dzień

Bazylika Mariacka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska i absolutny must see podczas jednodniowej wizyty. Świątynia zachwyca swoim bogatym wyposażeniem wnętrza, a także największymi ceglanymi organami na świecie. Codziennie organizowane są tu bezpłatne koncerty organowe, na których możemy posłuchać utworów Bacha, Mozarta i wielu innych kompozytorów.

W bazylice koniecznie trzeba zobaczyć XVI-wieczny zegar astronomiczny, ołtarz główny Świętej Trójcy z 1466 roku, kaplicę Jana Olbrachta czy grób astronoma Jana Heweliusza. Można tu także wspomóc się z przewodnikiem i wejście na górną kondygnację wieży, z której roztacza się spektakularny widok na panoramę miasta.

Bazylika Mariacka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska i absolutny must see podczas jednodniowej wizyty.

Rejs statkiem po Motławie gdańsk w jeden dzień

Gdańsk w jeden dzień: Co koniecznie zobaczyć?

Rejs turystyczny po rzece Motławie to doskonały sposób, by podziwiać urokliwe zabytki Gdańska z zupełnie nowej perspektywy. Statek wycieczkowy zabiera nas w godzinną podróż wzdłuż najciekawszych atrakcji Starego Miasta i shipyardów. Usłyszymy wiele ciekawostek na temat historii Gdańska oraz zobaczymy między innymi Żuraw, Bazylikę Mariacką, nabrzeże na Wyspie Spichrzów, stocznie itp.

Bilety na rejs po Motławie można kupić w kasach przy przystaniach pasażerskich. Rejsy odbywają się od maja do września o wyznaczonych godzinach. Jest to świetna atrakcja na jeden dzień w Gdańsku zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi.

 • Rejs statkiem po Motławie trwa około godziny.
 • Podczas rejsu można podziwiać najważniejsze zabytki miasta z rzeki.

Muzeum II Wojny Światowej gdańsk w jeden dzień

Muzeum II Wojny Światowej to nowoczesna placówka łączącą edukację historyczną z interaktywną rozrywką. Zwiedzając multimedialne ekspozycje przenosimy się w czasie do przełomowych wydarzeń z lat 1939-1945. Dzięki zastosowaniu specjalnych efektów 3D, projekcji filmów czy symulacji możemy poczuć nastrój epoki. Muzeum porusza i angażuje każdego odwiedzającego.

Wystawa główna zajmuje aż 17 tysięcy metrów kwadratowych, a jej zwiedzanie z audioprzewodnikiem zajmuje minimum 2,5 godziny. Jest to zatem świetny pomysł na spędzenie jednego dnia w Gdańsku. Muzeum mieści się w nowoczesnym gmachu przy Placu Władysława Bartoszewskiego.

Wieczór w restauracji gdańsk w jeden dzień

Po całym dniu intensywnego zwiedzania Gdańska najlepszym pomysłem na zakończenie wycieczki będzie romantyczna kolacja w jednej z uroczych restauracji Starego Miasta. Można zasmakować tym samym daniach co dawni królowie i kupcy odwiedzający w przeszłości Gdańsk. Polecamy klimatyczne piwniczki serwujące regionalne dania kuchni polskiej, kaszubskiej i hanzeatyckiej.

Chętnie odwiedzane przez turystów są restauracje Pod Łososiem, Pod Fredrą, Szafarnia 10 czy Kamienica Goldwasser. Można tu skosztować gdańskich pierogów faszerowanych mięsem wołowym, sandacza z sosem koperkowym, regionalnych piw czy słynnego Goldwasseru. To doskonały sposób na uwieńczenie gdańsk w jeden dzień.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, gdańsk w jeden dzień to świetna opcja dla osób, które dysponują ograniczonym czasem, a mimo to chcą poznać najważniejsze atrakcje tego pięknego miasta. W ciągu zaledwie kilku godzin jesteśmy w stanie zobaczyć kluczowe zabytki Starego Miasta, podziwiać panoramę z pokładu statku czy zjeść smaczną kolację w jednej z urokliwych restauracji.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik ułatwił Ci zaplanowanie intensywnej jednodniowej wycieczki i zachęcił do odwiedzenia Gdańska. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, koniecznie sprawdź też nasze propozycje dotyczące kraków w jeden dzień mapa zwiedzania.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły