Odkrycie w Hajnówce: Najlepsze atrakcje turystyczne

Odkrycie w Hajnówce: Najlepsze atrakcje turystyczne
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna23.02.2024 | 7 min.

Zobacz w Hajnówce niezwykłe atrakcje turystyczne. To malownicze miasto w północno-wschodniej Polsce kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i zabytków do odwiedzenia. Od zielonych parków po ciekawe muzea, każdy znajdzie coś dla siebie. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej zachwyca pięknymi widokami, a w Tykocinie można poczuć klimat żydowskiego miasteczka. Koniecznie odwiedź też Białowieski Park Narodowy, słynny z żubrów. Hajnówka jest idealnym miejscem na wycieczkę dla całej rodziny!

Kluczowe wnioski:
 • Hajnówka oferuje ciekawe atrakcje turystyczne dla każdego
 • Warto zwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i jego piękne widoki
 • Można poczuć klimat żydowskiego miasteczka w Tykocinie
 • Koniecznie trzeba zobaczyć słynne żubry w Białowieskim Parku Narodowym
 • Hajnówka to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę

Zobacz w Hajnówce Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Hajnówki. Rozległy las iglasty i liściasty robi niesamowite wrażenie, szczególnie jesienią, kiedy drzewa przybierają barwy od żółci po czerwień. Można tu podziwiać malownicze widoki, polany, strumienie i oczywiście dziką zwierzynę.

Park jest rajem dla piechurów i rowerzystów - wytyczono tutaj wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Są zarówno krótkie, kilkukilometrowe trasy, jak i całodniowe wyprawy przez knieje puszczy. Niezapomniane wrażenia!

Szlaki turystyczne

Najpopularniejsze szlaki w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej to czerwony Szlak Nadleśnictwa Krynki oraz zielony Szlak Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Oba prowadzą przez urokliwe zakątki lasu i nad malowniczo położone jeziora - warto wybrać się na całodniową wędrówkę!

Park zachwyca także wieloma pomnikami przyrody, na przykład grupą majestatycznych dębów w okolicach wsi Ortel Książęcy. A w Starej Gródce rośnie najstarszy świerk w Polsce - ma ponad 190 lat!

Zobacz w Hajnówce Zabytkowy Kościół Narodzenia NMP

Kościół Narodzenia NMP w Hajnówce to prawdziwa perełka. Świątynia pochodzi z XVIII wieku i wyróżnia się piękną bryłą - wzniesiono ją na planie ośmioboku z charakterystyczną wieżą od frontu. We wnętrzu uwagę przykuwa przede wszystkim wystrój z epoki baroku.

Kościół Narodzenia NMP uchodzi za jedną z najpiękniejszych świątyń na Podlasiu.

W ołtarzu głównym podziwiać można obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. W bocznych nawach znajdują się natomiast ołtarze boczne poświęcone między innymi świętym Piotrowi i Pawłowi. Na uwagę zasługują też: ambona w kształcie łodzi, chrzcielnica wykonana z czarnego marmuru oraz bogato zdobiona polichromia.

Dzwonnica

Obok kościoła wznosi się okazała, drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, kryta gontem. Pochodzi ona z XVII wieku i pierwotnie znajdowała się w pobliskiej wsi Orzeszkowo. W obecne miejsce przeniesiono ją w 1975 roku. Dzwonnica doskonale komponuje się z architekturą świątyni.

Czytaj więcej:Odkryj Dolinę Kobylańską: Przewodnik turystyczny

Zobacz w Hajnówce Mauzoleum Rodziny Druckich-Lubeckich

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Mauzoleum Druckich-Lubeckich to niezwykły zabytek znajdujący się na cmentarzu przy ul. 3 Maja w Hajnówce. Jest to grobowiec w formie małej świątyni greckiej z portykiem wspartym na czterech kolumnach. Został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy Józefa Marka Lubeckiego dla upamiętnienia jego dziadka Maksymiliana Druckiego-Lubeckiego oraz innych członków rodu.

 • Mauzoleum prezentuje styl neogotycki z elementami neoklasycyzmu
 • Wewnątrz znajdują się grobowce Maksymiliana Druckiego-Lubeckiego i jego żony Konstancji z Szymanowskich

Mauzoleum robi ogromne wrażenie swoim pięknem i kunsztem wykonania. Oprócz walorów architektonicznych ma też sporą wartość historyczną - upamiętnia zasłużoną dla Hajnówki rodzinę Druckich-Lubeckich, której przedstawiciele m.in. ufundowali gmach seminarium nauczycielskiego.

Maksymilian Drucki-Lubecki Fundator hajnowskiego seminarium nauczycielskiego
Konstancja z Szymanowskich Drucka-Lubecka Żona Maksymiliana

Zobacz w Hajnówce Muzeum Ikon w Turówce Starej

Odkrycie w Hajnówce: Najlepsze atrakcje turystyczne

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Muzeum Ikon to prywatne muzeum mieszczące się w Turówce Starej pod Hajnówką. Zgromadzono w nim imponującą kolekcję ikon pochodzących z terenu północno-wschodniej Polski oraz dawnych Kresów Wschodnich. W zbiorach znajduje się około 150 ikon datowanych od XVII do XX wieku.

Ekspozycja prezentuje wszystkie typy ikon spotykanych na tym obszarze: poczynając od wizerunków Chrystusa i Matki Bożej, poprzez ikony świąteczne, po liczne wyobrażenia świętych. Można podziwiać zarówno okazy ludowe, jak i dzieła profesjonalnych ikonografów. Niektóre ikony mają bardzo ciekawą historię.

Kolekcja ikon stanowi niezwykle cenny zbiór sztuki sakralnej, ważny dla dziedzictwa regionu. Muzeum organizuje także warsztaty ikonopisania i wykłady dotyczące tej dziedziny.

Inne atrakcje

Muzeum Ikon mieści się w starym, drewnianym domu podcieniowym z XVIII wieku. Sam budynek oraz otaczający go malowniczy ogród to dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć. Na terenie posesji stoi też niewielka capliczka słupowa z XIX w.

Zobacz w Hajnówce Rezerwat Pokrzywnica nad rzeką Leśną Prawą

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Rezerwat przyrody Pokrzywnica obejmuje malowniczy fragment doliny rzeki Leśnej Prawej, niedaleko Hajnówki. Obejmuje on obszar lasu łęgowego o cechach naturalnych z niespotykanie bujną roślinnością runa leśnego.

Główną osobliwością przyrodniczą Pokrzywnicy jest właśnie to zarośnięte runo - stąd nazwa rezerwatu. Występuje tu ponad 20 gatunków paproci, w tym rzadkie: narecznica szerokolistna, narecznica krótkoostna i marzanka wonna. Runo ma miejscami wysokość nawet 2 metrów.

Warto wybrać się do rezerwatu wiosną lub latem, kiedy zieleń bujnie kwitnie. Można tu spacerować wytyczonymi ścieżkami podziwiając bogactwo gatunków roślin i słuchając śpiewu ptaków. To naprawdę wyjątkowe miejsce.

Zobacz w Hajnówce Park Etnograficzny w Wasilkowie

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Park Etnograficzny w Wasilkowie to skansen prezentujący tradycyjną kulturę i architekturę Podlasia. Na powierzchni ponad 6 hektarów zgromadzono tu wiele obiektów takich jak: chałupy, obory, kuźnie, wiatraki czy karczmy. Są one urządzone wewnątrz zgodnie z dawnym stylem życia.

Spacerując alejkami skansenu możemy poczuć się jakbyśmy cofnęli się w czasie do XIX-wiecznej wsi podlaskiej. W niektórych domach czekają nawet dawne sprzęty i narzędzia. Szczególnie polecamy ekspozycję wnętrz starej kuźni i karczmy z pełnym wyposażeniem.

Park Etnograficzny organizuje także pokazy dawnych rzemiosł, występy zespołów folklorystycznych oraz inne wydarzenia kulturalne. Można tu zarówno miło spędzić czas, jak i dużo dowiedzieć się o historii regionu.

Podsumowanie

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Hajnówka to niezwykle atrakcyjne turystycznie miasto, oferujące szereg ciekawych miejsc do zwiedzania. Od zabytków, przez muzea, po rezerwaty przyrody - każdy znajdzie coś dla siebie. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej zachwyca pięknymi widokami, warto też zobaczyć majestatyczny kościół Narodzenia NMP czy skansen w Wasilkowie.

co zobaczyć w hajnówce, co trzeba zobaczyć w wietnamie, co zobaczyć w wietnamie Hajnówka ma do zaoferowania szereg atrakcji turystycznych na każdą porę roku. Zarówno aktywny wypoczynek na łonie przyrody, jak i poznawanie lokalnej historii oraz kultury. Gorąco polecamy!

Najczęściej zadawane pytania

Hajnówka słynie z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, gdzie można podziwiać piękne widoki i spacerować leśnymi szlakami. W mieście znajduje się też szereg interesujących zabytków jak Zabytkowy Kościół Narodzenia NMP czy Mauzoleum Rodziny Druckich-Lubeckich. Dodatkowo warto odwiedzić Muzeum Ikon w Turówce Starej oraz skansen w pobliskim Wasilkowie.

W okolicach Hajnówki koniecznie trzeba zobaczyć Białowieski Park Narodowy ze słynnymi żubrami oraz urokliwe miasteczko Tykocin nad Narwią. Warto też wybrać się do rezerwatu Pokrzywnica z bujnym runem leśnym oraz do transgranicznego Rezerwatu Sipachów na Białorusi.

W Hajnówce znajduje się kilka dobrych restauracji serwujących dania kuchni polskiej i regionalnej. Polecamy Browar Starościn, Grażyna, Karczmę Pieczonego Dzika oraz Bar Bakalię. Można tu zjeść smacznie w przystępnych cenach.

W Hajnówce warto kupić regionalne pamiątki z Podlasia - drewniane zabawki, wycinanki, rzeźby lub ceramikę. W sklepach dostaniemy też miody, konfitury z lokalnych lasów oraz wyroby z ziół i grzybów. Oryginalną pamiątką będzie ikona namalowana przez miejscowego twórcę.

Zdecydowanie tak! Hajnówka i jej okolice oferują wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi - od spacerów po lesie, przez wizyty w muzeach po zabawy w parku linowym lub nad malowniczą rzeką. Dzieci na pewno nie będą się tu nudzić.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły