Atrakcje Jeleniej Góry i okolic: Co warto zobaczyć?

Atrakcje Jeleniej Góry i okolic: Co warto zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna16.02.2024 | 6 min.

Atrakcje Jelenia Góra i okolic to obowiązkowy punkt na mapie podróży po Dolnym Śląsku. Magiczne Karkonosze, malownicze wodospady, wspaniałe zamki i pałace - to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na odwiedzających. Niezależnie od pory roku, każdy znajdzie coś dla siebie.

Kluczowe wnioski:
 • Największą atrakcją Jeleniej Góry jest położenie u podnóża Karkonoszy z licznymi szlakami turystycznymi.
 • W mieście i okolicach znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury wartej zobaczenia.
 • Okolica obfituje w przepiękne wodospady, wśród których królują Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka.
 • W Jeleniej Górze działa interaktywne Muzeum Karkonoskie, a w Cieplicach Zdroju - Zdrojowy Park Zabytkowy.
 • Miłośnicy zwierząt koniecznie muszą odwiedzić położony nieopodal Kowary ogród zoologiczny.

Największe atrakcje Jeleniej Góry

Największą atrakcją Jeleniej Góry jest jej położenie u podnóża Karkonoszy - pasma górskiego o wyjątkowym uroku. Wspaniałe widoki, górskie szlaki, malownicze doliny i wsie to obowiązkowy punkt dla każdego odwiedzającego to miejsce.

Warto wybrać się na piesze wędrówki lub rowerowe eskapady wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Szczególnie warte polecenia są:

 • szlak prowadzący z centrum Jeleniej Góry na szczyt Wzgórza Krzywoustego z piękną panoramą Karkonoszy;
 • niebieski szlak biegnący ze Szklarskiej Poręby przez Karpacz do Kowar z przepięknymi widokami na góry.

Nie brakuje również atrakcji w samym mieście. Centrum Jeleniej Góry to urokliwe kamieniczki, wąskie uliczki i liczne kafejki, w których można odpocząć po górskich wędrówkach.

Park Zdrojowy - zielona enklawa w centrum

W centrum, przy deptaku znajduje się Park Zdrojowy - wyjątkowe miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Można tu podziwiać pomnik Powstańców Śląskich, fontanny, alejki spacerowe i palmiarnię z egzotycznymi roślinami.

Zabytki architektury w centrum miasta

Jelenia Góra może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami architektury, będącymi świadkami burzliwych dziejów miasta na przestrzeni wieków.

W centrum znajduje się renesansowy Ratusz Miejski z charakterystyczną wieżą oraz barokowy Kościół Garnizonowy pw. Erazma i Pankracego z unikatowym prospektem organowym autorstwa Eugenio Caspariniego.

Kościół Garnizonowy uznawany jest za jedną z najcenniejszych barokowych świątyń Dolnego Śląska.

W pobliżu Rynku rozciągają się malownicze uliczki ze stylowymi kamieniczkami, wśród których uwagę przyciągają barokowy Dworek Chopina oraz późnobarokowy Dwór Schaffgotschów.

Twierdza Grodzka - średniowieczna warownia

Nieopodal Rynku wznosi się Twierdza Grodzka z XIV wieku, wzniesiona na planie nieregularnego czworoboku z czterema basztami. Dziś mieści się tu Jeleniogórskie Centrum Kultury, a zwiedzających zachwyca magiczny widok na panoramę Karkonoszy ze szczytu najwyższej Wieży Zegarowej.

Czytaj więcej:Gdańsk w jeden dzień: Co koniecznie zobaczyć?

Wodospady i rezerwaty przyrody Karkonoszy

Karkonoski Park Narodowy obfituje w wiele osobliwości przyrodniczych, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy Jeleniej Góry.

Do najsłynniejszych należą: Wodospad Kamieńczyka o wysokości 20 metrów - najwyższy wodospad Karkonoszy, malowniczy Wodospad Szklarki oraz Źródło Łaby będące początkiem najdłuższej rzeki Czech.

Wiele osób przyciąga też Śnieżne Kotły - niewielkie jeziorka polodowcowe położone wysoko w Karkonoszach.

Wodospad Kamieńczyka 20 m wysokości
Wodospad Szklarki 9 m wysokości

Oprócz tego na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wyznaczono wiele rezerwatów przyrody chroniących unikatowe gatunki roślin i zwierząt.

Kotły Jeleniogórskie - rezerwat geologiczny

Interesującym miejscem jest rezerwat Kotły Jeleniogórskie, obejmujący system nieckowatych obniżeń terenu powstałych w wyniku ruchów lodowca. Można tu podziwiać odsłonięte skały i głazy narzutowe.

Trasy spacerowe wokół Jeleniej Góry

Atrakcje Jeleniej Góry i okolic: Co warto zobaczyć?

Okolice Jeleniej Góry obfitują w wiele ciekawych tras spacerowych i pieszych wycieczek, które pozwalają podziwiać uroki tego regionu.

Jedną z najbardziej urokliwych jest ścieżka wśród łąk kwietnych prowadząca na Górę Szybowcową, skąd rozpościera się zapierający dech panorama Karkonoszy. Po drodze można zatrzymać się przy pomniku Alfreda i Paula Edlerów upamiętniającym braci, którzy jako pierwsi wznieśli się w powietrze nad Jelenią Górą 110 lat temu.

Równie interesujące są szlaki prowadzące przez Park Norweski do ruin Zamku Karpniki z XIV wieku oraz na szczyt Wzgórza Kościuszki, na którym wznosi się wieża widokowa z panoramą okolicznych pasm górskich.

Szlakiem dawnej Twierdzy Szwedzkiej

Osobliwą atrakcją jest trasa spacerowa szlakiem fortyfikacji Twierdzy Szwedzkiej z XVII wieku. Wędrując wyznaczonymi alejkami, można zobaczyć pozostałości umocnień ziemnych wraz z resztkami fosy, rawelinów i bastionów.

Muzea i galerie prezentujące historię regionu

Jelenia Góra to także miejsce, w którym warto odwiedzić kilka ciekawych placówek muzealnych, przybliżających historię i kulturę regionu Karkonoszy.

W odrestaurowanych zabudowaniach dawnej cegielni znajduje się Muzeum Karkonoskie - nowoczesna placówka ze stałymi ekspozycjami poświęconymi m.in. historii Jeleniej Góry, rzemiosłu czy przyrodzie Karkonoszy. Dla dzieci przeznaczona jest interaktywna Galeria Zmysłów.

Warto również zwiedzić Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" prezentujące pamiątki po nobliście, który mieszkał i tworzył w sąsiednich Szklarskiej Porębie i Jagniątkowie.

Galeria Sztuki - Bank i Galeria Sztuki

W odnowionych wnętrzach modernistycznego gmachu dawnego Banku Spółdzielczego powstała Galeria Sztuki prezentująca prace artystów związanych z regionem. Organizowane są tu ciekawe wystawy malarstwa i fotografii.

Atrakcje dla dzieci - park rozrywki, zoo

Jelenia Góra to również miejsce, które ma wiele atrakcji do zaoferowania najmłodszym turystom. Koniecznie trzeba tu wybrać się z dziećmi.

Dużym powodzeniem wśród maluchów cieszy się Legendia - Śląski Park Rozrywki i Edukacji położony w sąsiednich Kowarach. Na ponad 30-hektarowym obszarze znajdują się kolejki górskie, karuzela wodna, dom strachów i inne atrakcje.

Kowary to także ZOO Safari z szerokim wyborem gatunków zwierząt. W ogrodzie zobaczyć można m.in. tygrysy, lemury, alpaki, a nawet rekiny.

Legendia park rozrywki i edukacji
ZOO Safari oglądanie dzikich zwierząt

Z pewnością pobyt w Karkonoszach z licznymi atrakcjami w Jeleniej Górze i okolicach na długo pozostanie w pamięci i zachęci do kolejnych odwiedzin w tym pięknym zakątku Dolnego Śląska!

Podsumowanie

Jelenia Góra i okolice Karkonoszy to region obfitujący w mnóstwo atrakcji turystycznych. Od malowniczych szlaków górskich, przez oszałamiające wodospady, po ciekawe zabytki i muzea. To również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Niezależnie od pogody i pory roku, każdy znajdzie coś dla siebie wśród licznych atrakcji Jeleniej Góry i okolic.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Jeleniej Góry i poznania uroków Karkonoszy na własne oczy. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia! My już wiemy, że będziemy tu wracać wciąż od nowa.

Najczęstsze pytania

Do największych atrakcji Jeleniej Góry należy z pewnością wyjątkowe położenie u podnóża Karkonoszy, które zachęca do górskich wędrówek szlakami o wyjątkowych widokach. Warto zwiedzić również liczne ciekawe zabytki w samym mieście, jak i malownicze wodospady czy rezerwaty przyrody na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Z dziećmi w okolicach Jeleniej Góry warto wybrać się przede wszystkim do Legendii - Śląskiego Parku Rozrywki i Edukacji w Kowarach z licznymi atrakcjami dla najmłodszych lub do położonego również w Kowarach ogrodu zoologicznego ZOO Safari, gdzie w naturalnych warunkach podziwiać można dzikie zwierzęta z całego świata.

Z Jeleniej Góry najlepiej przywieźć regionalne wyroby rzemieślnicze jak drewniane zabawki, ceramika czy bibeloty z kamienia, a także produkty spożywcze takie jak nalewki ziołowe, miody, sery czy regionalne słodycze. Świetną pamiątką będą też widokówki, przewodniki i książki prezentujące historię i zabytki Jeleniej Góry.

Choć Jelenia Góra ma wiele uroku o każdej porze roku, to zdecydowanie najlepszym okresem do jej zwiedzania jest lato i wczesna jesień, kiedy można w pełni podziwiać otaczające miasto górskie widoki oraz korzystać z licznych szlaków turystycznych. Mniejsze tłumy turystów spotkać można również wczesną wiosną.

W bliskiej odległości od Jeleniej Góry położony jest romantyczny Zamek Czocha nad jeziorem Leśniańskim, a także pałace Staniszów i Bukowiec oraz ruiny zamków Karpniki, Bolczów i Grodziec. Wszystkie stanowią interesujące atrakcje dla turystów i z pewnością warto je odwiedzić podczas pobytu w regionie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły