Parki narodowe pełne ciekawostek: Gdzie na wycieczkę?

Parki narodowe pełne ciekawostek: Gdzie na wycieczkę?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna16.02.2024 | 6 min.

Ciekawostki magurski park narodowy to doskonały pomysł na wycieczkę i poznanie tajemnic polskich parków narodowych. W Magurskim Parku Narodowym znajduje się wiele niezwykłych miejsc i atrakcji, o których warto wiedzieć planując wycieczkę. Poznaj nieznane historie i ciekawostki, zobacz wyjątkowe gatunki roślin oraz zwierząt. Odkryj urokliwe szlaki, malownicze widoki oraz ciekawe obiekty turystyczne. Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się gdzie warto wybrać się w Magurskim Parku Narodowym oraz jakie skrywa on tajemnice.

Kluczowe wnioski:
 • Magurski Park Narodowy kryje wiele ciekawostek i tajemnic wartych odkrycia.
 • W parku znajdują się malownicze szlaki turystyczne idealne na wycieczkę.
 • Można tu zobaczyć unikatowe gatunki roślin i zwierząt.
 • W Magurskim Parku Narodowym znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych.
 • Artykuł zdradza najciekawsze miejsca i tajemnice parku warte odwiedzenia.

Odkryj nieznane ciekawostki Magurskiego Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, kryjące wiele ciekawostek i tajemnic. Ten malowniczy rejon Beskidu Niskiego warto odwiedzić, aby poznać jego niezwykłą historię, przyrodę i zabytki. Oto kilka najciekawszych faktów na temat Magurskiego PN, które zachęcą do jego eksplorowania!

Niewiele osób wie, że początki parku sięgają 1958 roku, kiedy to utworzono Magurski Rezerwat Krajobrazowy. Dopiero w 1995 roku obszar ten został przekształcony w park narodowy, obejmujący północne stoki Beskidu Niskiego. Na terenie Magurskiego PN znajdują się aż 43 rezerwaty przyrody!

Jedną z największych atrakcji parku jest Źródlisko Jaworzynka - malowniczy wodospad na potoku Wilczy, tworzący 10-metrowy próg skalny. To popularne miejsce piknikowe, idealne na krótki odpoczynek wędrówki.

Niecodzienna flora i fauna

Magurski Park Narodowy słynie z wyjątkowo cennych gatunków roślin i zwierząt. Wśród flory wyróżnia się m.in. storczyki, pierwiosnki, widłaki i ponad 40 gatunków storczyków. Faunę reprezentują m.in. ryś, wilki, żbiki i rzadkie gatunki ptaków.

Na uwagę zasługuje fakt, że w Magurskim PN występują aż 104 gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem! Obejmują one m.in. niedźwiedzia brunatnego, rysia euroazjatyckiego i puchacza.

Zwiedź najciekawsze atrakcje Magurskiego Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy oferuje odwiedzającym wiele interesujących miejsc i atrakcji turystycznych. Oprócz wspomnianego wcześniej Źródliska Jaworzynka, koniecznie trzeba zobaczyć:

Rezerwat przyrody Kamień nad Jaśliskami z malowniczym wodospadem o wysokości 5,5 m i nieczynną elektrownią wodną z 1913 r.

Punkty widokowe, np. Diabelski Kamień, Skalisty Widok czy Magura Małastowska, które zachwycają rozległymi panoramami Beskidu Niskiego.

Zespół pałacowo-parkowy w Łącku z XIX wieku, obecnie siedziba dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego.

Szlaki turystyczne

Magurski Park Narodowy przecina ponad 100 km szlaków turystycznych różnej długości i stopnia trudności. Wędrówkę można rozpocząć od np. czerwonego szlaku prowadzącego na szczyt Magury Wątkowskiej.

Znakomitym pomysłem jest też zielony szlak przez rezerwat Skała z malowniczymi formacjami skalnymi i punktem widokowym.

Czytaj więcej:Kawiarnie w Krakowie do pracy: Miejsca z dobrym internetem

Poznaj tajemnice i historię Magurskiego Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy fascynuje nie tylko przyrodą, ale także bogatą historią sięgającą czasów II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługują:

Tajemnicze, podziemne korytarze wydrążone przez Niemców w okresie okupacji pod Górą Cergową. Ich cel nie został do końca wyjaśniony.

Bunkry i fortyfikacje z okresu II wojny światowej w rejonie Magury Małastowskiej, będące pozostałością Wału Karpackiego.

Liczne mogiły i cmentarze wojenne upamiętniające poległych w walkach w latach 1939-1945.

Dawne osadnictwo

Tereny Magurskiego Parku Narodowego były zamieszkane już w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza. Świadczą o tym odkryte stanowiska archeologiczne, m.in. w rejonie wsi Ropki.

W wiekach średnich istniały tu liczne wsie, które z czasem wyludniły się. Do dziś w parku natrafić można na pozostałości dawnych osad, młynów i kamiennych fundamentów domów.

Obejrzyj niezwykłe gatunki roślin w Magurskim Parku Narodowym

Parki narodowe pełne ciekawostek: Gdzie na wycieczkę?

Magurski Park Narodowy słynie ze swojej wyjątkowej flory, na którą składa się ponad 1150 gatunków roślin naczyniowych. Niektóre z nich reprezentują bardzo rzadkie, endemiczne gatunki, występujące tylko na tym obszarze.

Wśród roślinności Magurskiego PN na szczególną uwagę zasługują storczyki. Można tu podziwiać aż 46 gatunków tych niezwykłych, chronionych roślin.

Storczyk plamisty Storczyk krwisty
Storczyk Fuchsa Podkolan biały

Inne interesujące rośliny występujące na tym terenie, to m.in. pierwiosnek wyniosły, pełnik europejski, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna i orlik pospolity.

Spacer szlakami Magurskiego Parku Narodowego pełnymi ciekawostek

Spacerując licznymi szlakami Magurskiego PN, na każdym kroku spotkać można rozmaite ciekawostki - zarówno przyrodnicze, jak i historyczne. Oto kilka z nich:

 • Na szlaku z Folusza na Magurkę można zobaczyć drzewo - pomnik przyrody "Aleja Dębów". Rosną tu okazałe, 200-letnie dęby szypułkowe.
 • Przy żółtym szlaku w miejscowości Ropki znajduje się nieczynny kamieniołom wapienia z końca XIX wieku.
 • Idąc czerwonym szlakiem na szczyt Magury Wątkowskiej, natkniemy się na pozostałości umocnień z czasów I wojny światowej.

Podczas wędrówki warto zwracać uwagę także na przydrożne kapliczki, mogiły, pomniki przyrody i źródełka z zimną, krystaliczną wodą.

Ciekawostki z Magurskiego Parku Narodowego, których nie znasz

Magurski Park Narodowy skrywa jeszcze wiele niezwykłych tajemnic. Oto kilka mniej znanych ciekawostek na jego temat:

W parku występuje endemiczny podgatunek salamandry plamistej - salamandra plamista karpacka, wyróżniająca się specyficznym ubarwieniem.

Na szczycie góry Cergowej znajdują się pozostałości średniowiecznego grodziska obronnego z XIII-XIV wieku.

W Magurskim Parku Narodowym żyje ok. 100 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak puszczyk uralski, puchacz, orlik krzykliwy i dzięcioł zielonosiwy.

"Każdy zakątek Magurskiego Parku Narodowego kryje niezwykłe skarby - warto je odkrywać podczas wędrówek szlakami, wsłuchując się w opowieści przewodników i po prostu obserwując otaczającą przyrodę z uwagą i ciekawością świata."

Miejmy nadzieję, że powyższe informacje zachęcą do odwiedzenia Magurskiego PN i poznania jego wyjątkowych walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Ten piękny zakątek polskich gór ma do zaoferowania znacznie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka!

Podsumowanie

Magurski Park Narodowy obfituje w niezwykłe ciekawostki dotyczące zarówno jego przyrody, jak i historii. Artykuł przybliża atrakcyjne szlaki, osobliwe gatunki roślin i zwierząt oraz tajemnicze miejsca z przeszłości tego obszaru. Podobne skarby i zagadki kryją także inne polskie parki narodowe, jak Drawieński, Gorczański, Kampinoski czy Ojcowski.

Artykuł stanowi znakomite źródło inspiracji do odkrywania uroków Magurskiego Parku Narodowego. Zachęca do aktywnego zwiedzania, poznawania historii i podziwiania niezwykłej przyrody tego malowniczego zakątka polskich gór. Na pewno dostarczy wielu nieoczekiwanych wrażeń każdemu miłośnikowi przyrody i wędrówek.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły