Poznań - miasto pełne tajemnic: Co zobaczyć?

Poznań - miasto pełne tajemnic: Co zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna18.02.2024 | 7 min.

Ciekawostki o Poznaniu to świetny sposób na poznanie tajemniczego charakteru tego miasta. Poznań ma długą i burzliwą historię, co sprawia, że kryje wiele ciekawych miejsc - zapomnianych zaułków, ukrytych przejść, tajemniczych pomników i niecodziennych muzeów. Odkrywając te mniej znane miejsca, poczujesz prawdziwy klimat Poznania. W tym artykule podpowiadamy, jakie ciekawostki i tajemnice kryje stolica Wielkopolski.

Kluczowe wnioski:
  • Poznań ma burzliwą historię i wiele ukrytych miejsc do odkrycia.
  • Warto zwiedzić mniej znane zaułki, lochy, fortyfikacje i podziemia.
  • Ciekawe są zapomniane pomniki, rzeźby i niecodzienne muzea.
  • Odkrywanie tych tajemnic pozwoli poczuć klimat miasta.
  • Artykuł podpowie, jakie atrakcje warto zobaczyć w Poznaniu.

Nieznane miejsca w Poznaniu pełne ciekawostek

Poznań jest pełen ukrytych zakątków i nieznanych miejsc, które kryją w sobie wiele ciekawostek i tajemnic. Warto wybrać się na spacer śladami tych mało popularnych atrakcji, aby lepiej poznać historię i charakter miasta. Oto kilka propozycji mało znanych miejsc w Poznaniu, które z pewnością Was zaciekawią.

Na Ostrowie Tumskim, nieopodal katedry, znajduje się tajniki o Poznaniu Góra Przemysła. To niewielkie wzniesienie porośnięte drzewami, które według legendy powstało z grobu księcia Przemysła. Podobno w środku góry znajduje się jego nienaruszony grób. To fantastyczne miejsce, gdzie można w spokoju posiedzieć na ławeczce wśród zieleni, a przy okazji poszukać grobu tajemniczego księcia.

W okolicach ulicy Gwarna zachowały się pozostałości dawnych fortyfikacji. Można tam znaleźć fragmenty murów obronnych i baszt. Teren jest zaniedbany i zarośnięty, ale odwiedzając to miejsce poczujecie klimat dawnego Poznania.

Zapomniane mury miejskie

Zachowane fragmenty starych fortyfikacji to pozostałości po średniowiecznych murach miejskich Poznania. Niegdyś miały one bronić miasta przed najazdami, dlatego otaczały jego ówczesny obszar. Dziś ukryte są zwischen zielenią i zabudowaniami. Odnalezienie ich wymaga zagłębienia się w mniej uczęszczane rejony miasta, ale warto to zrobić, aby dotknąć historii Poznania.

Zapomniane zaułki i Fortyfikacje z ciekawą historią

Spacerując ulicami Poznania, warto zboczyć czasem z głównego traktu i zagłębić się w urokliwe podwórka, bramy i zaułki. Wśród zabudowań kryją się często ciekawe miejsca w okolicy Poznania, o których istnieniu mało kto pamięta. Oto kilka pomysłów na odwiedziny w takich zapomnianych miejscach Poznania.

W pobliżu Starego Rynku znajduje się uliczka Jaskółcza, którą prowadzi urocze przejście do podwórka z fontanną. Miejsce to zachwyca spokojną atmosferą i staremi kamieniczkami porośniętymi bluszczem. Warto tam usiąść na ławeczce i poczuć klimat minionych epok.

Bardzo ciekawie prezentuje się też podwórko przy ulicy Królowej Jadwigi. Znajduje się tam stary gazometr, który swego czasu dostarczał gaz mieszkańcom pobliskich kamienic. To industrialna pamiątka w samym centrum miasta. Gazometr otoczony jest ławkami, gdzie można odpocząć wśród zieleni.

Czytaj więcej:Bar mleczny na gdańskiej Starówce: Najlepsze miejsca

Tajemnicze pomniki i rzeźby do odkrycia w Poznaniu

Spacerując po Poznaniu, napotkamy wiele znanych pomników upamiętniających wydarzenia historyczne czy sławne postacie. Jednak oprócz nich jest też wiele mniej znanych, czasem nieco tajemniczych rzeźb i monumentów, które kryją interesujące historie. Oto kilka, które szczególnie warto odwiedzić.

Na Ostrowie Tumskim, tuż przy moście znajduje się pomnik Szymona Szymonowica - renesansowego poety, który urodził się w Poznaniu. Postać poety siedzącego na ławeczce wydaje się zadumana i tajemnicza. Niestety niewiele osób zatrzymuje się przy tym niecodziennym pomniku.

Bardzo ciekawie prezentuje się rzeźba Poznańskie Koziołki, przedstawiająca dwie charakterystyczne dla Poznania koźle postacie. Figury stoją na Placu Kolegiackim, jednak niewielu mieszkańców miasta zdaje sobie sprawę z ich obecności w tym miejscu.

Kościoły ze średniowiecznymi tajemnicami

Poznań - miasto pełne tajemnic: Co zobaczyć?

Poznań jest pełen wspaniałych świątyń, które oprócz walorów architektonicznych kryją często ciekawe tajemnice i legendy. Warto je odwiedzić nie tylko dla wspaniałej sztuki sakralnej, ale też aby dotknąć burzliwych dziejów tych miejsc.

Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła skrywa w swoim wnętrzu grób pierwszego władcy Polani - Mieszka I. Niestety sarkofag nie zawiera szczątków księcia, gdyż został zbezczeszczony i obrabowany przez Szwedów. Jednak aura tajemnicy wciąż unosi się wokół tego miejsca.

Kościół Bożego Ciała przy ul. Bożego Ciała mają według podań strzec szczątki rycerza Mściwoja. Co noc miał on w zbroi wychodzić na straż, aby bronić świątyni. Czy rzeczywiście jego duch nadal tam krąży? Wielu przechodniów przysięga, że czuło w tym miejscu dreszcz tajemnicy.

Ukryte przejścia i lochy do zwiedzenia w Poznaniu

W Poznaniu istnieje wiele ukrytych i mało znanych przejść czy lochów, które kryją się we wnętrzu budynków lub pod ziemią. Odszukanie ich i zwiedzenie pozwala poczuć się jak prawdziwy odkrywca miejskich tajemnic.

Pod Nowym Ratuszem znajdują się rozległe podziemia, które swego czasu pełniły funkcje więzienia oraz spichlerzy. Dziś jest to wyjątkowe miejsce, gdzie podczas zwiedzania można poczuć klimat minionych epok Poznania.

Wiele tajemnic kryje amfiteatr pod Zamkiem Cesarskim. To labirynt korytarzy i przejść, które wykorzystywano jako schrony przeciwlotnicze w czasie II wojny światowej. Teraz urządzane są tam ciekawe wystawy i eventy.

Poznań znany jest głównie z popularnych atrakcji turystycznych w centrum. Jednak odkrywając mniej znane miejsca, można dotknąć prawdziwej historii i tajemnic miasta.

Niecodzienne muzea z ciekawymi eksponatami w Poznaniu

Poznań słynie z wielu znakomitych muzeów prezentujących dzieła sztuki czy militaria. Jednak oprócz nich istnieje wiele mniejszych placówek muzealnych, które gromadzą niezwykłe i czasem zaskakujące zbiory. Oto najciekawsze z nich.

Muzeum Uzbrojenia na ul. Grochowskiej zgromadziło imponującą kolekcję broni białej i palnej z różnych epok. Można tam zobaczyć m.in. średniowieczne miecze, muszkiety, a nawet broń samurajską. Fani militariów będą zachwyceni.

W Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII można zobaczyć przedmioty codziennego użytku więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Są to wzruszające eksponaty, które uświadamiają jak wyglądało życie w obozie.

Muzeum Uzbrojenia Kolekcja broni od średniowiecza do czasów współczesnych
Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Eksponaty codziennego użytku więźniów obozów koncentracyjnych

Te niezwykłe placówki to ukryte perełki na mapie Poznania, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Podsumowanie

Poznań to pełne uroku miasto, które skrywa wiele ciekawych miejsc. Oprócz głównych atrakcji turystycznych, warto odwiedzić mniej znane zakątki, które odsłonią prawdziwy charakter tego miejsca. Spacerując zapomnianymi podwórkami i zaułkami, można natknąć się na urokliwe fontanny i stare kamienice. Średniowieczne mury miejskie przypomną o burzliwej historii Poznania. Fani sztuki docenią niecodzienne pomniki i rzeźby rozsiane po mieście. Poznań zachwyca też bogactwem świątyń o ciekawych legendach i tajemnicach. Miłośnicy mocnych wrażeń zwiedzą podziemia, lochy i ukryte przejścia. W mniejszych muzeach można zaś podziwiać zaskakujące zbiory. Poznań ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż tylko Stary Rynek i okolice. Wystarczy tylko otworzyć oczy i dać się ponieść jego urokowi.

Najczęstsze pytania

W Poznaniu oprócz popularnych atrakcji jak Stary Rynek czy Ostrów Tumski, warto odwiedzić mniej znane miejsca. Na przykład stare fortyfikacje i fragmenty murów miejskich, urokliwe podwórka i zaułki ze starymi kamienicami, ciekawe pomniki i rzeźby lub świątynie ze średniowiecznymi legendami. Odkrywanie tych mniej popularnych destynacji pozwoli lepiej poczuć charakter i historię miasta.

W Poznaniu istnieje wiele ukrytych podziemi i przejść, na przykład rozległe lochy pod Nowym Ratuszem, które pełniły rolę więzienia i spichlerzy. Ponadto tajemniczy labirynt korytarzy znajduje się pod Zamkiem Cesarskim. Odwiedzenie takich niecodziennych miejsc pozwala poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

Oprócz głównych muzeów, w Poznaniu istnieją niecodzienne placówki, jak Muzeum Uzbrojenia z kolekcją broni czy Muzeum Martyrologii Wielkopolan gromadzące poruszające eksponaty z obozów koncentracyjnych. Te mniejsze muzea skrywają wyjątkowe zbiory, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Romantyczny nastrój można znaleźć na przykład w urokliwych zaułkach ze starymi kamienicami, na podwórkach z zielonymi pnączami lub fontannami. Dobrym pomysłem są spacery po Ostrówku Tumskim, zatrzymując się przy pomnikach i na ławkach wśród zieleni. Poznań ma wiele urokliwych zakątków idealnych na randkę.

Poznań kryje wiele ciekawostek związanych z jego historią, jak na przykład legenda o ukrytym grobie księcia Przemysła na tzw. Górze Przemysła czy opowieść o duchu rycerza Mściwoja broniącego kościoła Bożego Ciała. Odkrywanie tego typu tajemnic i legend to sposób na poznanie charakteru miasta.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
  3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
  5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły