Małopolska z dziećmi: Najlepsze miejsca na rodzinny wypoczynek

Małopolska z dziećmi: Najlepsze miejsca na rodzinny wypoczynek
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna23.02.2024 | 13 min.

Gdzie jest Małopolska? To województwo południowej Polski, które słynie z pięknych krajobrazów, zabytków i atrakcji idealnych na rodzinny wypoczynek. Małopolska to doskonały region do zwiedzania i aktywnego wypoczynku z dziećmi.

Kluczowe wnioski:
 • Małopolska oferuje wiele ciekawych miejsc i atrakcji dla całej rodziny.
 • W Małopolsce znajdziemy zamki i twierdze do zwiedzania, parki rozrywki, trasy spacerowe.
 • Można tu uprawiać sporty i aktywnie spędzać czas - spływy kajakowe, wycieczki rowerowe.
 • Jest tu wiele miejsc przyjaznych dzieciom - place zabaw, parki linowe, zjeżdżalnie.
 • Małopolska to doskonały kierunek na rodzinny urlop czy weekendowy wypad.

Zwiedzanie zamków w Małopolsce z dziećmi

Małopolska słynie z licznych malowniczych zamków i twierdz, które można zwiedzać z dziećmi. Jest to świetna atrakcja edukacyjna i przygodowa dla całej rodziny.

Jednym z najciekawszych jest Zamek w Pieskowej Skale, usytuowany wśród skalnych formacji. Zamek zachwyca widokami, a wewnątrz znajduje się ekspozycja historyczna. Na dzieci czeka także specjalna trasa z zagadkami i legendami.

Równie fascynujący jest Zamek w Ojcowie, położony nad przepaścią. Jego mury, lochy i wieże budzą zachwyt i zaciekawienie małych zwiedzających. W pobliżu zamku znajduje się także Ojcowski Park Narodowy z Jaskinią Ciemną, gdzie można zorganizować rodzinną wycieczkę.

Z pewnością warto również zobaczyć średniowieczny Zamek w Nowym Wiśniczu z projekcjami multimedialnymi oraz Zamek w Rabsztynie z ekspozycją broni.

Zamek Królewski na Wawelu

Symbolem Małopolski jest Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. To niezwykle ciekawe miejsce dla dzieci, gdzie oprócz zwiedzania komnat królewskich, można zobaczyć Smoczą Jamę i posłuchać legend o wawelskim smoku.

Na Wawelu znajduje się także Zbrojownia i wystawa arrasów oraz wystawa Płaskorzeźb Stanisława Wyspiańskiego, gdzie dzieci mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądały zbroje rycerskie i jak powstają dzieła sztuki.

Zwiedzanie królewskiego zamku na Wawelu to obowiązkowa atrakcja podczas pobytu w Małopolsce z dziećmi.

Spływy kajakowe po rzece Dunajec z dziećmi

Malownicze spływy przełomem Dunajca w Pieninach to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Małopolski. To wspaniała przygoda dla całej rodziny, w tym dla dzieci.

Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych, a następnie kajaki płyną wśród skalnych ścian i zielonych zboczy. Trasa jest łatwa i bezpieczna, prowadzi przez malownicze meandry rzeki. Cały spływ trwa 2-3 godziny.

Podczas spływu można podziwiać piękne widoki Pienin oraz 3 zamki zlokalizowane nad Dunajcem. Atmosfera spływu, bliski kontakt z przyrodą i lekki wysiłek fizyczny sprawiają, że jest to idealna atrakcja z dziećmi.

Spływy cieszą się dużym zainteresowaniem, więc warto dokonać wcześniejszej rezerwacji. Minimalny wiek uczestników to 6 lat. Spływ Dunajcem pozostaje niezapomnianym wspomnieniem z rodzinnego pobytu w Małopolsce.

Przystań kajakowa w Krościenku

Dobrym miejscem do rozpoczęcia spływu jest Przystań kajakowa "Pieniny" w Krościenku nad Dunajcem. Znajduje się tutaj wypożyczalnia kajaków i profesjonalni przewodnicy. Przystań oferuje sprzęt dobrej jakości i zapewnia kompleksową obsługę.

Można tu skorzystać z kajaków 1, 2 lub 3-osobowych, w zależności od wielkości rodziny. Ceny wypożyczenia są przystępne, a opłata zawiera transport na miejsce startu spływu. Dzięki temu spływ można rozpocząć wygodnie i bez stresu.

Rodzaj kajaka Cena
1-osobowy 50 zł/os
2-osobowy 40 zł/os
3-osobowy 35 zł/os

Czytaj więcej:Drinki i relaks w Poznaniu: Gdzie na drinka wieczorem?

Wycieczka Kolejką na Górę Parkową w Krakowie

Wizyta w Krakowie to doskonała okazja, aby z dziećmi wybrać się na Górę Parkową, najwyższe wzgórze w mieście. Najlepiej dostać się tam kultową Kolejką Parkową, która sama w sobie jest sporą atrakcją.

Parkowa Kolejka jest najstarszą tego typu linią w Polsce, funkcjonuje od 1888 r. Kursuje wzdłuż malowniczej alei, oferując podróż w stylu retro. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, skąd podziwiać można panoramę Krakowa.

Jest to idealne miejsce na rodzinny spacer i odpoczynek na łonie natury po intensywnym zwiedzaniu miasta. W sąsiedztwie znajduje się plac zabaw, mini zoo oraz restauracje.

Bilety na przejazd Parkową Kolejką można kupić na miejscu, w cenie ok. 5 zł w dwie strony. Jest to niezapomniane przeżycie dla dzieci i sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny.

Punkt widokowy na Górze Parkowej

Z tarasu widokowego na Górze Parkowej rozpościera się fantastyczna panorama Krakowa z charakterystycznymi elementami architektonicznymi. Widać stąd m.in. Kopiec Kościuszki, Wieże Mariackie, Barbakan, Zamek Królewski na Wawelu i kopiec Krakusa.

To doskonałe miejsce, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie z dziećmi. Można też zaopatrzyć się w lornetkę, aby przyjrzeć się poszczególnym budowlom i zabytkom miasta z bliska.

Punkt widokowy na Górze Parkowej pozwala lepiej zrozumieć układ urbanistyczny Krakowa i docenić jego piękno. Jest to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia podczas wycieczki z dziećmi.

Zabawa w Parku Rozrywki w Zatorze

Małopolska z dziećmi: Najlepsze miejsca na rodzinny wypoczynek

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze to idealne miejsce na rodzinny wypad z dziećmi w Małopolsce. To największy tego typu park w Polsce, oferujący mnóstwo atrakcji.

W Energylandii znajdują się m.in. kilkadziesiąt rollercoasterów, karuzela wodna, dom strachów, kraina Bajkolandia dla najmłodszych, a nawet kopalnia złota. Dzieci mogą do woli korzystać z karuzel, huśtawek, zjeżdżalni wodnych i innych urządzeń.

Dodatkową atrakcją są liczne pokazy i widowiska z udziałem postaci z popularnych bajek. Energylandia to gwarancja całodniowej zabawy dla dzieci w każdym wieku.

Bilety można kupić przez internet lub na miejscu. Ceny zaczynają się od 99 zł za normalny bilet 1-dniowy. Park jest czynny od kwietnia do października i przyciąga tysiące rodzin z całej Polski.

Jaskinie Ojcowa idealnym miejscem dla dzieci

Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym to niezwykłe miejsce, które zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci. W pięknej scenerii jurajskich wapiennych skał ukryte są fascynujące podziemne korytarze i komnaty.

Najciekawsze jaskinie to m.in. Jaskinia Ciemna z unikatowymi stalaktytami i stalagmitami oraz Jaskinia Łokietka z jeziorkiem i bogatą szatą naciekową. Oprowadzający opowiadają ciekawe historie i legendy.

Zwiedzanie jaskiń to ekscytująca przygoda dla dzieci w każdym wieku. Nietypowe oświetlenie, labirynt korytarzy i mroczne zakamarki budzą zainteresowanie i stymulują wyobraźnię.

Jaskinie są łatwo dostępne dla zwiedzających, wejścia są odpowiednio przystosowane. Bilety można nabyć bezpośrednio przy wejściu do jaskiń. To atrakcja obowiązkowa podczas wycieczki z dziećmi w okolice Ojcowa i Krakowa.

Legendy związane z Jaskinią Ciemną

Z Jaskinią Ciemną związanych jest wiele ciekawych legend, które dodają temu miejscu tajemniczości. Jedna z nich mówi o olbrzymie Wawrzyńcu, który schronił się w jaskini przed potopem szwedzkim i zabarykadował wejście wielkim głazem.

Inna legenda opowiada o skarbach ukrytych głęboko pod ziemią przez zbójników, którzy schronili się w labiryncie jaskini. Opisy tych historii na pewno zaciekawią dzieci i sprawią, że zwiedzanie stanie się jeszcze ciekawsze.

Wycieczka piesza po Pienińskim Parku Narodowym

Pieniński Park Narodowy to wyjątkowy rezerwat przyrody w Małopolsce, gdzie można podziwiać malownicze skały piaskowcowe i bujną roślinność. To doskonałe miejsce na piesze wycieczki z dziećmi.

Najlepiej wybrać się szlakiem wzdłuż Dunajca prowadzącym przez Wąwóz Homole. Można tu zobaczyć formację skalną Sokolica i Górę Zamkową z ruinami zamku. Świetnym pomysłem jest też wejście na Trzy Korony - charakterystyczne skalne wierchy.

Spacer po Pieninach to okazja do obcowania z dziką przyrodą - dzieci mogą obserwować rośliny i zwierzęta. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na zdrowie całej rodziny.

Wycieczkę warto zakończyć posiłkiem w jednej z restauracji w Szczawnicy lub Krościenku - miejscowościach będących bazą wypadową do Parku. To niezapomniane przeżycie podczas urlopu w Małopolsce.

Małopolska to doskonały kierunek na rodzinny urlop czy weekendowy wypad. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno młodsi, jak i starsi członkowie rodziny. Wspólne zwiedzanie zamków i twierdz, przygody w parkach rozrywki oraz aktywny wypoczynek na łonie natury umocnią więzi i pozostaną w pamięci na długo.

Kluczowe wnioski:
 • W Małopolsce jest wiele interesujących miejsc do zwiedzania z dziećmi, m.in. zamki w Pieskowej Skale, Ojcowie czy na Wawelu.
 • Można tu skorzystać z licznych atrakcji na świeżym powietrzu - spływów Dunajcem, wycieczek po górach.
 • Dla dzieci przeznaczone są parki rozrywki i mini zoo, place zabaw, zjeżdżalnie.
 • Wypoczynek w Małopolsce to okazja do poznania historii, kultury i przyrody tego regionu.
 • Wspólne przeżycia zintegrują rodzinę i zostaną na długo w pamięci.

Zwiedzanie zamków w Małopolsce

Małopolska oferuje liczne ciekawe zamki i twierdze, które warto odwiedzić z dziećmi. To doskonała lekcja historii połączona z niezapomnianą przygodą. Warto wybrać się m.in. do Zamku Pieskowa Skała, zamek w Ojcowie czy na Wawel w Krakowie. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada legendy i ciekawostki. Można zobaczyć zbrojownie, lochy i komnaty królewskie. To fascynująca podróż w czasie dla całej rodziny.

Inne warte uwagi zamki w Małopolsce to średniowieczna warownia w Nowym Wiśniczu oraz Zamek w Bobolicach z ekspozycją broni. Odwiedziny w tych historycznych miejscach na pewno zaciekawią dzieci i pozostaną miłym wspomnieniem z rodzinnego urlopu.

Zwiedzanie Wawelu

Symbolem Krakowa jest Zamek Królewski na Wawelu, będący miejscem koronacji polskich władców. Wraz z przewodnikiem można tu zobaczyć sale reprezentacyjne, królewskie komnaty, a także Smoczą Jamę. Dzieci z pewnością zainteresują eksponaty w Zbrojowni i Galerii Sztuki. spacer po wawelskich dziedzińcach i ogródkach to przyjemny odpoczynek po zwiedzaniu.

Atrakcje i rozrywki dla dzieci

Małopolska oferuje liczne atrakcje przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Świetnym pomysłem jest wizyta w Energylandii - największym parku rozrywki w Polsce z kilkudziesięcioma rollercoasterami i karuzelami. Dzieci mogą doskonale bawić się też w Parku Miniatur w Inwałdzie z makietami zabytków.

W samej Krakowie polecamy wjazd Kolejką na Górę Parkową i spacer po ogrodzie zoologicznym. Zabawę zapewnią też liczne place zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie i parki linowe - takie jak Park Linowy Tarzan w Zakopanem. Małopolska daje mnóstwo możliwości aktywnej rozrywki dla całej rodziny.

Edukacyjne atrakcje

W Małopolsce jest wiele miejsc, które łączą rozrywkę z edukacją. Świetnym tego przykładem jest Park Edukacyjny Farma Iluzji w Trojanowicach - zabawa polega tu na rozwiązywaniu zagadek optycznych. Równie ciekawie jest w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, gdzie można przeprowadzać samodzielne eksperymenty. Te miejsca rozwijają kreatywność i ciekawość świata u dzieci.

Atrakcje na świeżym powietrzu

Małopolska to doskonały region na aktywny wypoczynek na łonie natury. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe malowniczym Przełomem Dunajca w Pieninach. To niezapomniana przygoda dla całej rodziny w otoczeniu gór i zamków. Stosunkowo łatwa trasa sprzyja rekreacji.

Warto też wybrać się na pieszą wędrówkę po Pienińskim Parku Narodowym lub Ojcowskim Parku Narodowym. Można podziwiać piękne widoki, a dla dzieci dodatkową atrakcją będzie obserwowanie roślin i zwierząt. To świetny sposób na aktywny wypoczynek.

Rowery i konie

Małopolska to raj dla amatorów jazdy na rowerze - wytyczono tu liczne trasy i ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności. Można wybrać się na rodzinną wycieczkę m.in. w okolice Zatora, Wiśnicza czy Gorlic. Stajnie oferują z kolei przejażdżki konne i naukę jazdy w siodle dla dzieci. To dodatkowe atrakcje na świeżym powietrzu.

Smaki regionalne

Podczas wypoczynku w Małopolsce warto skosztować regionalnych smakołyków, które zachwycą zarówno dorosłych jak i dzieci. Koniecznie trzeba spróbować oszałamiających pierogów, nadziewanych różnorodnymi farszami. Klasyką jest oscypek - ser owczy wędzony według góralskiej receptury.

Warto też skusić się na regionalne wędliny, kiełbasę lisiecką, żur na zakwasie czy maczankę. Słodycze to m.in. słynne krakowskie obwarzanki w rożnych smakach. Dzieci na pewno pokochają te regionalne przysmaki!

Karczmy i restauracje

Małopolska słynie z tradycyjnych karczm serwujących dania kuchni polskiej przygotowywane według starych receptur. Można w nich zasmakować prawdziwej regionalnej kuchni w klimatycznym wnętrzu. Polecamy m.in. Karczmę Zamkowa w Pieskowej Skale, Karczmę Marysieńka w Iwkowej czy Karczmę Łopatnik w Zakliczynie. To doskonałe miejsca na rodzinny obiad.

Zakwaterowanie

W Małopolsce nie brakuje opcji noclegowych dopasowanych do potrzeb rodzin z dziećmi. Można wybrać np. przytulne domki w otoczeniu natury, hotele ze specjalną ofertą dla rodzin czy kwatery agroturystyczne na wsi. W wielu obiektach znajdują się place zabaw, mini zoo oraz animacje dla dzieci.

Polecane miejsca to m.in. Rodzinne Miasteczko Wczasowe w Bukowinie Tatrzańskiej, Hotel Arłamów czy Ekopensjonat Nad Pieninkim Potokiem w Szczawnicy. Małopolska przygotowała wiele opcji na udany rodzinny wypoczynek.

Kwatery i agroturystyka

Dobrym pomysłem są kwatery i gospodarstwa agroturystyczne - dzieci mogą tam obcować ze zwierzętami, bawić się na podwórku czy jeździć bryczką. Polecamy m.in. Leśny Dworek w Chochołowie, Ekogospodarstwo Pod Jaworzem w Łososinie Dolnej czy Zagrodę Edukacyjną Galicyjskie Gospodarstwo Gościnne Biesiada u Flika w Rzepienniku Strzyżewskim. To ciekawe miejsca na rodzinny wypoczynek w Małopolsce.

Podsumowanie

Małopolska to pełen atrakcji region, który zadowoli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można tu ciekawie spędzić całe wakacje lub weekend z rodziną. Jest sporo miejsc, które warto zobaczyć - od zamków po parki rozrywki. Przyroda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Regionalna kuchnia i lokalne smakołyki umilą pobyt. Każdy znajdzie coś dla siebie w Małopolsce - od Krakowa i Tatr po urokliwe podkrakowskie miejscowości. To doskonały kierunek na wypoczynek z dziećmi.

Małopolska oferuje szeroki wybór noclegów - od hoteli po gospodarstwa agroturystyczne. Można tu spróbować regionalnych specjałów, posłuchać góralskiej muzyki i zaznać gościnności mieszkańców. Każda rodzina znajdzie idealne miejsce na relaks i dobre zabawy z dziećmi. Małopolska zadowoli zarówno amatorów zabytków, przyrody, jak i rozrywki. To kierunek godny polecenia na rodzinny urlop.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły