Krzyżówka - część Poznania: Co warto zobaczyć?

Krzyżówka - część Poznania: Co warto zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna20.02.2024 | 6 min.

Część poznania krzyżówka to interesująca i pełna atrakcji dzielnica, która zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziesz tu zarówno ciekawe zabytki, jak i miejsca rekreacji oraz rozrywki. Spacerując po Krzyżówce nie sposób się nudzić!

Kluczowe wnioski:
 • Krzyżówka to jedna z najstarszych i najciekawszych dzielnic Poznania.
 • Zobaczysz tu m.in. Cytadelę, Palmiarnię czy dawną Wieżę Ciśnień.
 • W dzielnicy znajduje się wiele restauracji, pubów i klubów.
 • Możesz wybrać się na spacer śladami historii lub po prostu odpocząć w parku.
 • Dojazd do Krzyżówki ułatwia dobra komunikacja miejska.

Krzyżówka - historia dzielnicy

Krzyżówka to jedna z najstarszych dzielnic Poznania, której początki sięgają średniowiecza. W XVIII wieku była to wieś położona na przedmieściach miasta. W latach 1796-1805 wybudowano tu Cytadelę, monumentalną twierdzę, która miała chronić Poznań przed atakami. W XIX wieku Krzyżówka zaczęła się rozwijać jako dzielnica mieszkalna. Powstały tu eleganckie kamienice, parki i ogrody. dynamiczny rozwój nastąpił po 1920 roku, kiedy to Krzyżówka znalazła się w granicach odrodzonej Polski. Zabudowę wzbogaciły modernistyczne wille i osiedla robotnicze.

Dziś Krzyżówka to jedna z większych dzielnic Poznania o bogatej historii i ciekawych zabytkach. Zachował się tu dawny układ urbanistyczny z charakterystycznymi kwartałami zabudowy. Można tu znaleźć ślady wielu epok - od XIX-wiecznych kamienic po architekturę PRL. To dodaje Krzyżówce szczególnego, historycznego klimatu.

Nazwa dzielnicy

Nazwa Krzyżówka wywodzi się prawdopodobnie od położenia przy skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych. Inna teoria mówi, że pochodzi od krzyży stawianych przy drogach jako znaki sakralne. Jeszcze inna hipoteza wiąże nazwę z Krzyżakami, którzy w średniowieczu posiadali tu swoje dobra. Bez względu na pochodzenie, nazwa utrwaliła się na dobre w XIX wieku.

Krzyżówka - najciekawsze zabytki

Krzyżówka to dzielnica pełna zabytków, które świadczą o jej długiej i ciekawej historii. Wśród najcenniejszych obiektów znajdują się:

Cytadela - monumentalna twierdza zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. Służyła głównie celom wojskowym, dziś mieści się tu m.in. zoo i muzea.

Dawna Wieża Ciśnień - neogotycki zbiornik wodny z 1907 r., który zaopatrywał Krzyżówkę w wodę.

Kamienice przy ul. 27 Grudnia - XIX-wieczna zabudowa, która stanowi świadectwo dawnej zamożności dzielnicy.

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i św. Floriana - neogotycka świątynia wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku.

Inne ciekawe miejsca

Oprócz głównych zabytków, na Krzyżówce znajduje się wiele mniejszych obiektów o walorach historycznych. Warto zwrócić uwagę m.in. na: kamienice przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego, budynek dawnej fabryki cygar Schulza, XVIII-wieczny spichlerz "Żytnia", czy XIX-wieczne wille i pałacyki.

Czytaj więcej:Klimatyczne bary w Krakowie: Gdzie na wieczorny relaks?

Krzyżówka - park Cytadela i okolice

Jedną z największych atrakcji Krzyżówki jest otaczający Cytadelę rozległy Park. Można tu miło spędzić czas na spacerach, a także skorzystać z licznych atrakcji.

W Parku Cytadela znajdują się m.in.:

 • Ogród Botaniczny UAM - jeden z najstarszych w Polsce.
 • Plaża nad Wartą - piaszczysta plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
 • Mini ZOO - mały ogród zoologiczny z gatunkami zwierząt krajowych.
 • Park linowy - atrakcje wśród drzew dla dzieci i dorosłych.
 • Aleja Wielkich Polaków - rzeźby wybitnych postaci z polskiej historii.

W pobliżu Cytadeli znajdują się także m.in. Palmiarnia z ponad 100-letnią historią oraz tereny rekreacyjne nad Wartą, które latem tętnią życiem.

Krzyżówka - miejsca rozrywki i gastronomii

Krzyżówka - część Poznania: Co warto zobaczyć?

Krzyżówka to świetne miejsce nie tylko dla miłośników zabytków, ale i dobrej zabawy czy smacznego jedzenia. Dzielnica ma do zaoferowania szeroki wybór pubów, klubów i restauracji - każdy znajdzie coś dla siebie.

Do najpopularniejszych pubów na Krzyżówce należą m.in.: Alarm Pub, Pub Red Lion czy Pub U Dziadka. Można w nich zarówno posłuchać dobrej muzyki na żywo, jak i skosztować regionalnych piw lub przekąsek.

Krzyżówka słynie także z ciekawych propozycji kulinarnych. Warto wybrać się np. do Apetyt Restaurant (kuchnia polska), Indus Tandoori (indyjska) czy Teatro (włoska). Jest w czym wybierać!

Kluby muzyczne

Krzyżówka to także świetne miejsce dla miłośników dobrej muzyki i klubowych imprez. Swoje kluby mają tu m.in.: Tama, DRINKI, Blue Note czy Eskulap. Organizowane są koncerty, wieczory tematyczne, imprezy taneczne. To doskonała opcja na spędzenie wieczoru w rytmie dobrej muzyki.

Krzyżówka - spacery i wycieczki

Zwiedzanie Krzyżówki to świetny pomysł na spacer lub wycieczkę. Można podziwiać zabytki, odpocząć w parku i delektować się historią tego miejsca.

Proponujemy następujące trasy spacerowe po Krzyżówce:

 • Szlak Cytadeli - wokół twierdzy i terenów fortecznych.
 • Szlak zieleni - przez parki i ogrody dzielnicy.
 • Szlak architektury - zabytkowe kamienice i wnętrza kościołów.
 • Nad Wartą - bulwary i okolice rzeki.

Spacerując po Krzyżówce warto zachować czujność i uważać na dzieci oraz osoby starsze. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować się do oznaczeń.

Krzyżówka - komunikacja i dojazd

Dotarcie na Krzyżówkę jest bardzo łatwe dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Bez problemu dojedziesz tu tramwajem, autobusem lub trolejbusem z różnych części Poznania.

Tramwaje 5, 14, 15
Autobusy 157, 166, 185

Warto dodać, że na obszarze Krzyżówki znajdują się aż 4 pętle tramwajowe (Rondo Śródka, Most Teatralny, Rondo Rataje, Os. Sobieskiego), co zdecydowanie ułatwia komunikację.

Podsumowując, Krzyżówka to doskonały wybór na wycieczkę dla wszystkich miłośników historii, zieleni i dobrej zabawy. Gorąco polecamy odwiedzenie tej barwnej i pełnej uroku poznańskiej dzielnicy!

Podsumowanie

Krzyżówka to niezwykle interesująca część Poznania z długą historią sięgającą średniowiecza. Spacerując po tej dzielnicy warto zwrócić uwagę na liczne zabytki, w tym monumentalną Cytadelę, a także odpocząć w malowniczym Parku Cytadela. Entuzjaści dobrej zabawy z pewnością docenią szeroki wybór pubów, klubów i restauracji. Krzyżówka to po prostu dzielnica, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Poznaniu.

Podsumowując, Krzyżówka to barwna i pełna uroku część Poznania, która ma do zaoferowania coś dla każdego. Zarówno miłośnicy historii, zieleni, dobrej kuchni, jak i fani klubowej zabawy znajdą tu coś dla siebie. Gorąco polecamy spacer po tej niezwykłej dzielnicy!

Najczęściej zadawane pytania

Tak, Krzyżówka uchodzi za spokojną i bezpieczną dzielnicę Poznania. Jak wszędzie jednak, szczególnie po zmroku, należy zachować ostrożność i unikać ciemnych i opuszczonych miejsc.

Największymi atrakcjami Krzyżówki są Cytadela z otaczającym ją parkiem, Palmiarnia Poznańska, Ogór Botaniczny UAM oraz liczne zabytkowe kamienice i obiekty sakralne jak np. kościół Najświętszego Serca Jezusowego.

Polecane miejsca gastronomiczne na Krzyżówce to m.in. Apetyt Restaurant (polska kuchnia), Teatro (włoska), Indus Tandoori (indyjska), a także popularne puby jak Alarm Pub czy Red Lion Pub.

W Parku Cytadela organizowane są liczne imprezy plenerowe, festyny i koncerty, zwłaszcza latem. Ponadto na Krzyżówce działają kluby muzyczne jak Tama, Drinki czy Eskulap, które przyciągają miłośników dobrej zabawy.

Na Krzyżówkę łatwo dojechać komunikacją miejską - tramwajami, autobusami i trolejbusami. W dzielnicy znajdują się 4 pętle tramwajowe, co znacznie ułatwia przemieszczanie się po niej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły