Zobacz na Kazimierzu: Co koniecznie musisz zobaczyć?

Zobacz na Kazimierzu: Co koniecznie musisz zobaczyć?
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna22.02.2024 | 6 min.

Kazimierz co zobaczyć to jedna z najciekawszych i najbardziej urokliwych dzielnic Krakowa. Pełna jest zabytków, knajpek i ukrytych zaułków. Zobacz koniecznie te miejsca, których nie możesz przegapić odwiedzając Kazimierz.

Kluczowe wnioski:
 • Synagogi Remuh i Stara to obowiązkowe punkty na mapie Kazimierza.
 • Ulica Szeroka kryje wiele ciekawych knajpek, kafejek i sklepików.
 • Park im. Jordana i Bulwary Wiślane to miejsca idealne na odpoczynek.
 • Nie możesz przegapić pięknych kamieniczek przy Rynku oraz ulicy Józefa.
 • W Kazimierzu znajdziesz wiele śladów bogatej historii i kultury żydowskiej.

Kazimierz najlepsze miejsca

Kazimierz co zobaczyć to przede wszystkim jego niesamowite zabytki. Nie możesz przegapić Synagogi Remuh ani Starej Synagogi. Te dwie perły architektury żydowskiej koniecznie musisz zobaczyć. Synagoga Remuh została założona w 1553 roku i jest najmniejszą czynną synagogą w Polsce. Z kolei Stara Synagoga to najstarszy zachowany dom modlitwy w Polsce. Pochodzi z XV wieku i robi ogromne wrażenie już na zewnątrz piękną fasadą. Wnętrze również zachwyca zdobieniami i historią.

Inne warte uwagi synagogi

Oprócz Remuh i Starej Synagogi, warto zajrzeć do kilku innych. Na przykład do Synagogi Wysokiej, która wyróżnia się aż pięcioma kopułami. A może Synagoga Izaaka, która powstała w połowie XVII wieku? Albo też Synagoga Podgórska z malowniczym wnętrzem. W Kazimierzu znajdziesz wiele śladów bogatej historii i kultury żydowskiej.

Spacerując po tym urokliwym zakątku Krakowa, na pewno natkniesz się także na wiele pięknych, odrestaurowanych kamieniczek. Szczególnie te przy Rynku i ulicy Józefa robią wrażenie. Warto też zwrócić uwagę na detale, jak ozdobne bramy, kute latarnie czy posadzki.

Nie możesz przegapić tych zabytków

Najważniejsze zabytki Kazimierz co zobaczyć to oczywiście wspomniane synagogi, ale też kościół św. Katarzyny oraz kościół na Skałce - miejsce, gdzie według legendy św. Stanisław ze Szczepanowa został ścięty w 1079 roku. Na terenie opactwa Benedyktynów znajdują się relikwie świętego. Godne uwagi są również mury obronne z XIV wieku otaczające dawną osadę oraz Brama Krakowska z Basztą Celejowską.

Ruiny zamku Kazimierzowskiego

Choć niewiele się z niego zachowało, to ruiny Zamku Kazimierzowskiego warto zobaczyć. Zamek został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dzisiaj na wzgórzu widać jedynie fragmenty murów oraz Basztę Daliborka. Mimo to, ze względu na malownicze położenie, warto wejść na górę zamkową i podziwiać stamtąd widoki.

Kraków zobaczyć w jeden dzień nie jest łatwo, ale jeśli chodzi o Kazimierz, to koniecznie znajdź czas przynajmniej na te najważniejsze zabytki. Każdy z nich ma do opowiedzenia ciekawą historię i emanuje niepowtarzalną atmosferą.

Czytaj więcej:Kawiarnie w Krakowie: Najlepsze miejsca na kawę

Gdzie znajdziesz najciekawsze knajpy

Jedną z największych atrakcji Kazimierz co zobaczyć to niesamowita atmosfera, którą znajdziesz w tutejszych knajpkach, pubach i restauracjach. Najsłynniejszym miejscem jest oczywiście Ulica Szeroka. Pełno tam kolorowych lokali z regionalną kuchnią, muzyką na żywo, klimatem dawnej Jewish Quarter.

Nie możesz wyjść z Kazimierza nie skosztujawszy tradycyjnych klezmerskich dań w jednej z licznych knajpek przy ulicy Szerokiej!

Inne godne polecenia miejsca to na przykład ulica Józefa z urokliwymi kafejkami w otoczeniu starych kamienic, albo okolice Rynku, gdzie też znajdziesz całkiem sporo ciekawych restauracyjek i pubów.

Najlepsze knajpy z jedzeniem

Jeśli chodzi o konkretne propozycje dobrego jedzenia w Kazimierzu, to polecamy na przykład knajpę Meyzl przy ulicy Szerokiej. Znakomita kuchnia żydowska w klimatycznych wnętrzach. Albo Mostowa 2 z tradycyjnymi polskimi daniami. Smacznie i tanio zjesz również w Barze Kazimierz przy Placu Wolnica. Oryginalny wystrój i dania kuchni śródziemnomorskiej.

Historia i kultura ulicy Szerokiej

Zobacz na Kazimierzu: Co koniecznie musisz zobaczyć?

Ulica Szeroka to serce Kazimierza i miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić. Pełno tam uroczych knajpek, kafejek, galerii oraz sklepików z pamiątkami i rękodziełem. Możesz po prostu spacerować, zaglądać do wnętrz budynków i chłonąć wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Dawna nazwa Ulica Żydowska
Rok założenia 1495
Szerokość 11 metrów
Długość 220 metrów

Ulica Szeroka to symbol kultury i historii żydowskiej w Kazimierzu. Przez ponad 500 lat stanowiła centrum dzielnicy, tętniła życiem licznej społeczności żydowskiej. Do dziś zachowała swój niepowtarzalny klimat. Spacerując brukowaną kostką, możesz poczuć ducha minionych czasów.

Synagogi warte odwiedzenia

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych synagog w Kazimierzu, ale oprócz wspomnianych na początku Remuh i Starej Synagogi, warto zwrócić uwagę choćby na Synagogę Wysoką przy ulicy Miodowej. Została zbudowana na planie ośmiokąta z pięcioma kopułami nad główną salą modlitewną. Jest jedną z najciekawszych pod względem architektonicznym. Do innych godnych polecenia należą też na przykład Synagoga Poppera, Synagoga Kupa czy urokliwa Synagoga Izaaka.

Najstarsze synagogi

 • Stara Synagoga (XV wiek) - najstarszy zachowany dom modlitwy w Polsce
 • Synagoga Wysoka (XVI wiek) - wyjątkowa pod względem architektury

Odwiedzając Kazimierz, koniecznie znajdź chwilę, by wejść do którejś z historycznych synagog. One właśnie stanowią świadectwo wielowiekowej obecności i kultury społeczności żydowskiej w tym wyjątkowym zakątku Krakowa.

Parki idealne na odpoczynek

Spacerując po Kazimierz co zobaczyć cały dzień, warto znaleźć chwilę na odpoczynek w jednym z tutejszych malowniczych parków. Po pierwsze, Park im. H. Jordana położony w samym centrum dzielnicy, tuż obok Synagogi Remuh. Pełno tam zacienionych alejek i ławeczek pod drzewami. Druga świetna propozycja to Bulwary Wiślane. Można tam podziwiać Wisłę, pochodzić wśród zieleni lub posiedzieć w jednej z uroczych kafejek.

Miejsca idealne na piknik

Park im. H. Jordana oraz Bulwary Wiślane to również świetne miejsca na rodzinny piknik. Warto więc kupić po drodze jedzenie na wynos i zrelaksować się na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej zieleni. To doskonały pomysł na spędzenie leniwego popołudnia podczas zwiedzania Kraków zobaczyć.

Podsumowanie

Kazimierz to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, które koniecznie trzeba zobaczyć. Pełno tu ciekawych zabytków, knajpek z klimatem, urokliwych zaułków oraz śladów historii i kultury żydowskiej. Nawet jeśli masz mało czasu i Kraków zobaczyć w jeden dzień, to Kazimierz jest absolutnie obowiązkowym punktem!

Spacerując brukowanymi uliczkami, z pewnością poczujesz wyjątkową atmosferę tego miejsca. Zajrzyj koniecznie do synagog Remuh i Starej Synagogi, nie ominąwszy oczywiście słynnej ulicy Szerokiej. A na koniec odpocznij w Parku Jordana lub nad Wisłą. Kazimierz zobaczyć to przeżyć niezwykłą podróż w czasie.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych zabytków w Kazimierzu zaliczamy przede wszystkim dwie synagogi - Synagogę Remuh i Starą Synagogę. Obie są niezwykle ciekawe pod względem architektury i historii. Ponadto warto zobaczyć ruiny Zamku Kazimierzowskiego, kościół św. Katarzyny, kościół na Skałce, a także zachowane fragmenty murów obronnych z Basztą Celejowską i Bramą Krakowską.

Kazimierz słynie z wielu ciekawych knajpek, pubów i restauracji. Szczególnie polecamy te zlokalizowane przy ulicy Szerokiej, gdzie znajdziemy klimatyczne lokale serwujące tradycyjne żydowskie dania. Godne uwagi są także okolice Rynku i ulicy Józefa. Dobrze zjeść można między innymi w knajpie Meyzl, Barze Kazimierz czy Mostowa 2.

Oprócz wspomnianych zabytków, koniecznie trzeba wybrać się na spacer ulicą Szeroką i przesiąknąć niesamowitą atmosferą tego miejsca. To serce Kazimierza, symbol żydowskiej kultury. Warto również odwiedzić parki - Park im. H. Jordana oraz Bulwary Wiślane to doskonałe miejsca odpoczynku w zieleni.

Jeśli chcemy zwiedzić Kazimierz spokojnie, warto przeznaczyć na to około jednego dnia. Można wtedy zobaczyć najważniejsze zabytki, pospacerować uliczkami, zjeść w jednej z tradycyjnych knajpek i odpocząć w parku. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością czasu, trzeba się skupić przynajmniej na takich miejscach jak Synagogi Remuh i Stara oraz ulica Szeroka.

Kazimierz uchodzi za bezpieczną dzielnicę Krakowa. W ciągu dnia można bez obaw spacerować jego uliczkami i zwiedzać najciekawsze miejsca. Wieczorem również nie ma powodu do niepokoju. Jak wszędzie jednak, zwłaszcza po zmroku, warto zachować ostrożność i uważać na wartościowe rzeczy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Dolina Będkowska i okolice - parking i dostępne atrakcje
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły