Kraków magicznie: Atrakcje dla całej rodziny

Kraków magicznie: Atrakcje dla całej rodziny
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna20 lutego 2024 | 6 min

Atrakcje dla dzieci w Krakowie to doskonały sposób na rodzinną wycieczkę. Miasto oferuje szeroki wybór aktywności, które umilą czas każdemu - od najmłodszych po dorosłych. W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym miejscom, które zadowolą całą rodzinę.

Kluczowe wnioski:
 • Kraków to doskonały kierunek na rodzinny wyjazd, oferuje wiele atrakcji dla dzieci.
 • W mieście znajdziemy interaktywne muzea, wesołe miasteczka i parki rozrywki.
 • Możemy zwiedzać zabytki oraz spacerować po parkach i ogrodach.
 • Dostępnych jest wiele gier miejskich i questów odpowiednich dla rodzin z dziećmi.
 • Atrakcje w Krakowie umilą czas zarówno najmłodszym jak i dorosłym.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Kraków to idealne miejsce na rodzinny wyjazd. Oferuje on szeroki wybór atrakcji, które zadowolą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wśród najciekawszych propozycji dla dzieci znajdują się interaktywne muzea, parki rozrywki oraz wesołe miasteczka.

Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez rodziny z dziećmi jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Znajduje się tam specjalna sala zabaw, w której w interesujący i przystępny sposób zaprezentowano historię miasta. Dzieci mogą pobawić się dworskimi strojami, wziąć udział w turnieju rycerskim lub spróbować kaligrafii. To idealne miejsce, aby połączyć zabawę z edukacją.

Edukacja przez zabawę

Podobną formułę ma również Muzeum Inżynierii Miejskiej w podziemiach Rynku Głównego. Można tam zobaczyć makiety dawnego Krakowa, interaktywne instalacje i gry zręcznościowe. Wszystko zaprojektowano z myślą o najmłodszych zwiedzających.

Doskonałą atrakcją edukacyjną, która spodoba się całym rodzinom, jest Centrum Nauki Kopernik. Znajduje się tam ponad 450 interaktywnych eksponatów, dzięki którym dzieci mogą poznawać prawa fizyki i zjawiska astronomiczne przez samodzielne eksperymenty.

Zabytki które zachwycą dzieci

Oprócz nowoczesnych muzeów, Kraków ma do zaoferowania wiele historycznych atrakcji. Spacerując po mieście, warto zabrać dzieci do najsłynniejszych zabytków. Na pewno warto zobaczyć Smoczą Jamę - podziemną trasę turystyczną, biegnącą pod Wawelem. Zobaczymy tam multimedialną wystawę o smokach wawelskim oraz rycerskie zbroje i oręż.

„Dzieci uwielbiają odwiedzać Smoczą Jamę. Co chwilę pytają mnie, gdzie jest prawdziwy Smok Wawelski” - przewodnik turystyczny Jan Kowalski.

Kolejnym miejscem, które zachwyci najmłodszych jest Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Po drodze warto pokazać dzieciom słynne w Krakowie kamienne lwy pilnujące wejścia. W kościele Mariackim koniecznie trzeba też poszukać pajączków - tajemniczych pajęczyn umieszczanych na sklepieniu, które od wieków wywołują zdumienie zwiedzających.

Czytaj więcej:Śniadania na krakowskim rynku: Gdzie na najlepsze śniadanie?

Parki rozrywki dla całych rodzin

Park Edukacji i Rozrywki Energylandia to prawdziwy raj dla miłośników mocnych wrażeń. Znajduje się tam kilkadziesiąt rollercoasterów i innych ekstremalnych atrakcji. Energylandia to również wodny plac zabaw oraz strefy dedykowane najmłodszym dzieciom.

Bardzo popularnym miejscem wśród rodzin z dziećmi jest też Park Edukacyjny Planty Krakowskie. Można tam pograć w minigolfa, poczuć się jak w kosmosie (dzięki symulatorowi lotu kosmicznego), a także zobaczyć pokazy naukowe w planetarium.

Mniejsze parki

W Krakowie i okolicach znajduje się również wiele mniejszych, kameralnych parków rozrywki. W Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku można skorzystać z karuzeli i innych atrakcji, a także zwiedzić średniowieczną wioskę. Z kolei w Inwałdzie Parku znajduje się tor saneczkowy i plac zabaw dla najmłodszych.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko Inwałd Park
Średniowieczna wioska Tor saneczkowy
Karuzela Plac zabaw

Wesołe miasteczka i parki miniatur

Kraków magicznie: Atrakcje dla całej rodziny

Typowe wesołe miasteczko to nieodłączny element każdego większego miasta. W Krakowie znajduje się kilka takich miejsc. Chętnie odwiedzane jest Wesołe Miasteczko na Rynku Podgórskim, gdzie oprócz klasycznych karuzeli można skosztować regionalnych przysmaków. W sezonie letnim działa również klimatyczne Wesołe Miasteczko Retro w Parku Jordana.

Będąc w Krakowie, warto wybrać się także do Parku Miniatur i Makiet architektonicznych Zabytkowego Krakowa i 3D History of Poland. Zobaczymy tam wiernie odwzorowane najważniejsze budowle i zabytki w skali 1:25. Makiety ilustrują nie tylko architekturę, ale także wydarzenia historyczne związane z Krakowem i całą Polską.

Wycieczki dla rodzin z dziećmi

Atrakcyjne wycieczki po Krakowie i okolicach to świetna alternatywa dla całodziennych wizyt w muzeach i parkach rozrywki. Doskonałą propozycją są rejsy statkami po Wiśle. Armada Krakowska oferuje rejsy z przewodnikiem, podczas których opowiada o najważniejszych zabytkach widocznych z perspektywy rzeki. Statek zawija również do Smoczej Jamy, gdzie można zwiedzić wystawę o smokach wawelskich.

Równie ciekawą opcją jest wycieczka retrobusem po Kazimierzu. Przejazd z przewodnikiem uliczkami dawnej dzielnicy żydowskiej to świetna okazja, aby poznać jej historię. Podczas postojów można zrobić pamiątkowe zdjęcia - na tle synagog, pomnika Szerokiego lub grafitti na Placu Nowym.

Rodzinne gry miejskie i questy

Gry miejskie i questy to coraz popularniejsza forma zwiedzania i poznawania miasta. Specjalnie opracowane trasy z zagadkami do rozwiązania można pokonać samodzielnie lub z przewodnikiem.

„Tajemnice Starego Miasta” to gra dla całych rodzin, która pozwala przenieść się w czasie do średniowiecznego Krakowa. Aby rozwiązać zagadki, trzeba odnaleźć wskazane miejsca i odpowiedzieć na pytania dotyczące historii miasta.

 • Quest „Krakus i Wanda” odbywa się z kolei śladami legendarnych założycieli Krakowa.
 • „Bajkowy Kraków” to trasa, którą można przejść szukając ulubionych bohaterów bajek - Królewny Śnieżki, krasnoludków i wróżek.

Gry miejskie to świetna zabawa i okazja do poznania historii oraz ciekawostek o Krakowie. W trakcie ich trwania miasto zamienia się w wielką planszę do gry, którą zwiedza się w towarzystwie całej rodziny.

Podsumowanie

Kraków to doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd i zwiedzanie z dziećmi. Oferuje on szeroki wybór muzeów, zabytków, parków rozrywki i wesołych miasteczek, które zadowolą całe rodziny. W artykule przedstawiono najciekawsze atrakcje dla dzieci na Rynku Krakowskim oraz w okolicach, gdzie na najmłodszych czeka wiele interaktywnych zabaw.

Oprócz licznych propozycji dla dzieci, Kraków ma do zaoferowania także niezapomniane atrakcje dla dorosłych. Można tu skosztować lokalnych specjałów, posłuchać ulicznych muzyków czy podziwiać panoramę miasta z widokowych punktów. Bogactwo zabytków, klimatyczny Rynek i tętniąca życiem Starówka zadowolą każdego.

5 Podobnych Artykułów

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
 3. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
 4. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 5. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy: najlepsze atrakcje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły