Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku

Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna21.02.2024 | 4 min.

Grześ, Rakoń i Wołowiec to trzy miejscowości położone w malowniczym rejonie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, po których przebiega interesujący szlak turystyczny. W niniejszym przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat tej trasy - jej dokładny przebieg, opis najciekawszych miejsc i atrakcji na szlaku, mapę z zaznaczonymi punktami oraz praktyczne wskazówki dla turystów dotyczące bazy noclegowej i gastronomicznej.

Kluczowe wnioski:
 • Szlak łączy ze sobą trzy urokliwe miejscowości górskie.
 • Na trasie znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych.
 • W przewodniku zamieszczono szczegółowy opis szlaku i mapę.
 • Podano praktyczne informacje dla turystów na temat bazy noclegowej i gastronomicznej.
 • Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem i wybrania się na ten malowniczy szlak!

Szlak przez Grześ, Rakoń i Wołowiec

Szlak turystyczny łączący trzy malownicze miejscowości - Grześ, Rakoń i Wołowiec - to propozycja dla miłośników górskich wędrówek. Trasa o długości około 12 km prowadzi przez Beskid Śląski i Żywiecki, oferując piękne widoki oraz ciekawe atrakcje.

Punktem startowym jest wieś Grześ położona u podnóża góry Grześka. Stąd szlak wiedzie przez las, mijając po drodze źródełko Zimna Woda. Kolejnym przystankiem jest Rakoń ze wspaniałym widokiem na pasmo Czantorii i Soszowa. Można tu zwiedzić drewniany kościół pw. św. Bartłomieja z XVII wieku.

Atrakcje na szlaku

Jedną z większych atrakcji na omawianym szlaku jest wodospad Wisła położony nieopodal wsi Wołowiec. To najwyższy wodospad w polskich Sudetach, a według legendy swoją nazwę zawdzięcza królowej Bonie, która podczas polowania w tych okolicach zgubiła w nim swój naszyjnik.

Innym ciekawym punktem jest rezerwat przyrody Grapa pod Czantorią chroniący fragment lasu bukowego z okazami mającymi po kilkaset lat. W Wołowcu warto również zobaczyć XIX-wieczny dwór, w którym mieści się obecnie schronisko PTTK.

Praktyczne informacje dla turystów

Szlak Grześ - Rakoń - Wołowiec jest łatwy do przejścia, choć na niektórych odcinkach strome podejścia mogą sprawiać trudność mniej wprawnym piechurom. Całość pokonuje się w około 4-5 godzin marszu w jedną stronę. Warto więc zaplanować całodniową wycieczkę.

Niezbędne jest odpowiednie obuwie górskie, a także zapas prowiantu i picia

Bazę noclegową zapewniają hotele, kwatery prywatne i schroniska m.in. w Ustroniu, Wisły oraz wspomniane schronisko PTTK w Wołowcu. Posiłek można zjeść w karczmach regionalnych serwujących dania kuchni góralskiej.

Trasa Grześ - Rakoń - Wołowiec
Długość ok. 12 km
Czas przejścia ok. 4-5 godz.
Atrakcje wodospad Wisła, rezerwat Grapa, dwór w Wołowcu

Czytaj więcej:Trasa rowerowa średniego Dunaju: Przewodnik dla cyklistów

Mapa szlaku z atrakcjami

Poniższa mapa przedstawia przebieg omawianego szlaku turystycznego z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami i atrakcjami na trasie:

 • Źródełko Zimna Woda
 • Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Raconiu
 • Wodospad Wisła
 • Rezerwat przyrody Grapa pod Czantorią
 • XIX-wieczny dwór w Wołowcu (obecnie schronisko PTTK)

[Tutaj powinna znaleźć się mapka ze szlakiem i zaznaczonymi atrakcjami]

Baza noclegowa i gastronomiczna

Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku

Bazę noclegową w okolicach szlaku stanowią hotele, kwatery prywatne i schroniska m.in. w następujących miejscowościach:

 • Ustroń
 • Wisła
 • Wołowiec (schronisko PTTK)

Posiłki serwują liczne karczmy regionalne w stylu góralskim, proponujące dania kuchni beskidzkiej np. żurek czy oscypek. Ich przykłady to:

 • Karczma Rzym w Wisły
 • Karczma u Janosika w Istebnej
 • Zajazd Leśny w Ustroniu

Podsumowując, szlak Grześ - Rakoń - Wołowiec to ciekawa propozycja na całodniową górską wycieczkę zarówno latem, jak i zimą. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie - malownicze widoki, zabytki, rezerwat przyrody i regionalną kuchnię.

Podsumowanie

Szlak łączący Grześ, Rakoń i Wołowiec to interesująca propozycja na całodniową górską wycieczkę w malowniczym Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Około 12-kilometrowa trasa obfituje w liczne atrakcje - piękne widoki, ciekawe zabytki i obiekty przyrodnicze. Przewodnik dostarcza niezbędnych informacji dotyczących przebiegu szlaku, atrakcji oraz bazy noclegowej i gastronomicznej w regionie.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu zachęci Państwa do odwiedzenia Grzesia, Raconia i Wołowca oraz przejścia niezwykle urokliwego szlaku turystycznego łączącego te trzy miejscowości. Gorąco polecamy tę trasę wszystkim miłośnikom górskich wędrówek!

Najczęściej zadawane pytania

Szlak ma długość około 12 km. Pokonanie go zajmuje od 4 do 5 godzin marszu w jedną stronę.

Do największych atrakcji należą: wodospad Wisła, rezerwat przyrody Grapa pod Czantorią, drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Raconiu czy też XIX-wieczny dwór w Wołowcu mieszczący obecnie schronisko PTTK.

Szlak nie należy do bardzo trudnych, choć miejscami występują dość strome podejścia. Konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie górskie.

Bazę noclegową zapewniają hotele, kwatery prywatne i schroniska turystyczne m.in. w Ustroniu, Wiśle czy wspomniane schronisko PTTK w Wołowcu.

W licznych karczmach regionalnych serwujących dania kuchni góralskiej np. w Karczmie Rzym w Wiśle, Karczmie u Janosika w Istebnej czy w Zajeździe Leśnym w Ustroniu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Dzieci odkrywają parki narodowe: Białowieski i Bieszczadzki
 4. Rowerem przez Augustów: Najlepsze trasy
 5. Trasy w Dolinie Będkowskiej: Przewodnik dla turystów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły