Okolice Torunia: Najciekawsze atrakcje dla rodzin

Okolice Torunia: Najciekawsze atrakcje dla rodzin
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna09.02.2024 | 6 min.

Atrakcje okolice Torunia to bogata oferta turystyczna dla rodzin z dziećmi. W promieniu 60 km od Torunia znajduje się wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które sprawią, że wycieczka po okolicy będzie niezapomnianym przeżyciem. W niedalekiej odległości od miasta warto odwiedzić malownicze zamki, pałace i ruiny, parki krajobrazowe z pięknymi szlakami turystycznymi, a także ciekawe muzea i skanseny.

Kluczowe wnioski:
 • Bogactwo zabytków historycznych jak Zamek Golubski czy ruiny zamku krzyżackiego w Papowie Toruńskim
 • Ciekawe atrakcje kulturalne - Skansen Miniatur w Ciechocinku i Muzeum Piernika w Toruniu
 • Urokliwe szlaki rowerowe i piesze w rezerwacie "Las Piwnicki" i Parku Krajobrazowym Doliny Drwęcy
 • Możliwość aktywnego spędzania czasu nad brzegami Wisły i Drwęcy - kajaki, żeglarstwo
 • Wspaniałe widoki z punktów i wież widokowych - wieża ciśnień w Ciechocinku i punkty na Szosie Chełmińskiej

Zabytki i atrakcje kulturowe okolic Torunia

Wśród zabytków i atrakcji kulturowych wartych zobaczenia w okolicach Torunia zdecydowanie wyróżniają się atrakcje okolice Torunia związane z historią i kulturą regionu. Nie można ominąć przepięknego gotyckiego Zamku Golubskiego położonego niedaleko miejscowości Golub-Dobrzyń, który już od ponad 600 lat góruje malowniczo nadDrwęcą i jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznychw regionie.

Innym ciekawym miejscem jest położony bliżej Torunia Skansen Miniatur w Ciechocinku, gdzie można podziwiać zgromadzone w jednym miejscu miniaturowe modele najsłynniejszych budowli, zamków i zabytków zcałej Polski. Z pewnością spodoba się zwłaszcza młodszym turystom.

Ruiny historycznych warowni

Okolice Torunia to także atrakcje Torunia i okolice w postaci ciekawych ruinwarowni, zamków i budowli obronnych z różnych epok. Warto wybrać się m.in. do malowniczych ruin Zamku Krzyżackiego w Papowie Toruńskim czy też średniowiecznegogrodu obronnegozwanego Dybowem.

Miłośnicy okolice Torunia atrakcje militarne mogą również udać się do Fortu VIII (Fortu Górnego) będącego częścią Twierdzy Toruń. Z punktów i wież widokowych rozciągają się wspaniałe panoramy na okolicę.

Przyroda i parki krajobrazowe w okolicach

Dla miłośników przyrody, wędrówek pieszych i rowerowych okolice Torunia mają do zaoferowania wiele malowniczych miejsc. Na szczególną uwagę zasługują dwa obszary chronionego krajobrazu - atrakcje okolice Torunia w postaci Parku Krajobrazowego Doliny Drwęcy oraz rezerwatu przyrody "Las Piwnicki".

Park Krajobrazowy Doliny Drwęcy to prawdziwa skarbnica przyrody z bujną, zróżnicowaną roślinnością, malowniczymi meandrami rzeki Drwęcy i wspaniałymi panoramami krajobrazowymi. Znaleźć tu można wiele ścieżek spacerowych i tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Park Krajobrazowy Doliny Drwęcy to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki piesze lub rowerowe dla całej rodziny w każdym wieku.

Szlaki turystyczne

Wspaniałe widoki i możliwość obcowania z naturą dają również liczne szlaki turystyczne w okolicy Torunia.

Szlak żółty w rezerwacie "Las Piwnicki" 7 km
Niebieski szlak dookoła Zamku Golubskiego 3,5 km

Są to tylko dwie z wielu propozycji spacerowych i rowerowych atrakcje Torunia i okolice, które w połączeniu z podziwianiem pięknych krajobrazów dostarczą niezapomnianych wrażeń na łonie przyrody.

Czytaj więcej:Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?

Toruńskie muzea i skanseny - atrakcje

Wśród okolice Torunia atrakcje o charakterze kulturowym na czołowym miejscu plasują się interesujące placówki muzealne. Nie sposób nie wspomnieć o kultowym Muzeum Piernika w Toruniu, w którym w interaktywny sposób można poznać bogatą historię i tradycje toruńskiego piernika.

Bardzo ciekawym miejscem jest także położony na obrzeżach Torunia Skansen Etnograficzny wraz z XIX-wieczną Zagrodą Wsi Pałuckiej. W drewnianych chałupach i zabudowaniach gospodarczych urządzono oryginalne wnętrza mieszkalne z ekspozycjami sprzętów, narzędzi i wyposażenia odzwierciedlającego życie wsi na przestrzeni ponad 100 lat.

Wystawy czasowe

Oprócz stałych ekspozycji, w muzeach i galeriach na terenie Torunia i okolic odbywają się także ciekawe wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce, które warto śledzić i odwiedzać podczas wycieczek po regionie.

Aktywny wypoczynek nad Wisłą i Drwęcą

Okolice Torunia: Najciekawsze atrakcje dla rodzin

Atrakcyjne położenie Torunia nad dwoma malowniczymi rzekami - Wisłą i Drwęcą stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportówwodnych. To kolejna grupa atrakcje okolice Torunia, które szczególnie latem przyciągają miłośników aktywnego stylu życia.

Znakomicie rozwinięta infrastruktura szlaków i przystani kajakowych pozwala na organizację spływów kajakowych o różnym stopniu trudności - od kilkugodzinnych po całodniowe. Panujące tu urokliwe klimaty sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury.

Okolice Torunia to także doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa oraz wypoczynku nad wodą w ośrodkach agroturystycznych i kempingach położonych nad brzegami malowniczych rzek.

Zamki i pałace historyczne wokół Torunia

W bliskiej i dalszej okolicy Torunia nie brakuje również atrakcje Torunia i okolice w postaci imponujących rezydencji ziemiańskich. Wśród najciekawszych obiektów tego typu wymienić należy: Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Zamek Krzyżacki w Papowie Toruńskim, romantyczny Pałac w Lubostrodu oraz odrestaurowany niedawno Zamek w Małej Nieszawce.

 • Zamek Golubski - gotycka warownia z XIV w.
 • Zamek w Papowie Toruńskim - ruiny Krzyżackiego zamku konwentualnego z XIII w.

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie wśród bogatej oferty zabytków, atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych w okolicach Torunia. Jest w czym wybierać!

Podsumowanie

Okolice Torunia oferują szeroki wachlarz ciekawych atrakcje okolice Torunia, które zadowolą turystów w każdym wieku. Można tu znaleźć urokliwe zabytki, piękną przyrodę z licznymi szlakami turystycznymi, a także różnorodne możliwości rekreacji czy to na lądzie, czy nad malowniczymi rzekami Drwęcą i Wisłą.

Niezależnie czy preferuje się zwiedzanie czy aktywny wypoczynek, atrakcje Torunia i okolice zapewnią wiele niezapomnianych przeżyć. Mnogość pięknych miejsc i bogactwo historii sprawiają, że jest tu mnóstwo rzeczy do zobaczenia i zrobienia dla całych rodzin. Gorąco polecamy!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
 2. Góra Lackowa dla turystów: Szlaki i widoki
 3. Ciekawostki z Białowieży: Co warto wiedzieć?
 4. Babia Góra z dziećmi: Gdzie na rodzinne wyprawy?
 5. Zimowa Dolina Chochołowska: Co robić zimą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły