Karpacz i Góry Stołowe: Przewodnik po atrakcjach

Karpacz i Góry Stołowe: Przewodnik po atrakcjach
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna9 lutego 2024 | 6 min

Karpacz górny stołowy to niezwykle malowniczy rejon w Sudetach, który zachwyca turystów pięknymi krajobrazami, ciekawą architekturą i bogactwem szlaków turystycznych. Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować wycieczkę po najciekawszych atrakcjach Karpacza i Gór Stołowych - od zabytków i punktów widokowych po trasy spacerowe i rowerowe.

Kluczowe wnioski:

  • Karpacz słynie z malowniczych widoków na Karkonosze, warto wejść na punkt widokowy na Śnieżkę.
  • W Karpaczu znajdują się ciekawe zabytki, m.in. kościół Wang z XIII wieku.
  • Góry Stołowe to rejon skalistych formacji, jaskiń i wąwozów - Błędne Skały, Szczeliniec Wielki.
  • W Kudowie-Zdroju warto zobaczyć zabytkowy park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych.
  • Okolica obfituje w szlaki turystyczne - piesze, rowerowe lub narciarskie.

Widoki Karkonoszy z polan Karpacza

Karpacz to znakomite miejsce do podziwiania malowniczych widoków Karkonoszy. Wyróżniają się tutaj rozległe polany, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach panoramy górskie.

Najpiękniejsze widoki można podziwiać z Polany pod Skalniakiem. Ten punkt widokowy położony jest na wysokości około 900 m n.p.m. i zapewnia spektakularny górny stół na masyw Śnieżki z charakterystycznymi skałkami. Kolejne znakomite miejsce to Polana Strążyska, skąd widać pasmo Karkonoszy z najwyższym szczytem - Śnieżką.

Warto również wejść pieszo lub wyjechać wyciągiem na pobliską Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem Karkonoszy. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na pasma górskie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Przy dobrej pogodzie widać nawet Ślężę koło Wrocławia czy pasmo Jesioników w Czechach.

Z polan w Karpaczu podziwiać można więc wszystkie najważniejsze szczyty Karkonoszy - warto to wpisać do planu zwiedzania i zabrać aparat fotograficzny!

Praktyczne informacje

Większość punktów i polan widokowych w Karpaczu jest łatwo dostępna pieszo lub komunikacją miejską. Bilety i rozkład jazdy Karkonoskich Autobusów znajdziesz tutaj.

Zabytki Karpacza i okolic - co warto zobaczyć

Karpacz może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami, świadczącymi o bogatej przeszłości tych terenów. Oprócz malowniczych widoków, warto więc wpisać do planu zwiedzania również lokalne atrakcje architektoniczne.

Najstarszym zabytkiem Karpacza jest XIII-wieczny kościółek Wang z unikatowym drewnianym stropem w kształcie łodzi. To symbol miasta, który koniecznie trzeba zobaczyć. W pobliżu znajduje się też XVIII-wieczny Cmentarz Wangski ze zdobionymi nagrobkami.

Kolejnym ciekawym obiektem jest zabytkowy pensjonat „Gościniec pod Śnieżką” z 1900 r., który na przestrzeni lat gościł wielu znanych turystów i artystów. Warto zajrzeć także do starej leśniczówki „Dzika Strażnica”, gdzie dziś mieści się muzeum przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zabytki Karpacza opowiadają fascynującą historię tych ziem, od czasów średniowiecza po współczesność. Koniecznie trzeba je wpisać do planu zwiedzania!

Zabytki w okolicy Karpacza

Poza samym Karpaczem, w okolicznych miejscowościach również nie brakuje ciekawych atrakcji. Warto wybrać się do pobliskich Kowar, gdzie zobaczyć można unikatowe zabudowania dawnej kopalni uranu czy do Mysłakowic ze wspaniałym pałacem i parkiem.

Czytaj więcej:Gdzie spokojny obiad w Karpaczu: Najlepsze restauracje

Szlaki turystyczne Gór Stołowych - mapa i opis

Góry Stołowe to prawdziwa mekka dla miłośników górskich wędrówek. Znajdziemy tu gęstą sieć znakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie - od krótkich spacerów po wymagające wielogodzinne trekkingi.

Największą atrakcją Gór Stołowych są piaskowcowe formacje skalne - labirynty, baszty, grzyby i wieże. Wędrując szlakami turystycznymi można je wszystkie podziwiać i fotografować. Najważniejsze z nich to Szczeliniec Wielki, Błędne Skały czy Skalne Grzyby.

Szlak czerwony prowadzi labiryntem Błędnych Skał
Szlak zielony wiedzie widokową granią Szczelińca

Część szlaków prowadzi także do innych atrakcji Gór Stołowych - wąwozów, jaskiń, punktów widokowych lub starych warowni. Na trasach spotkamy też schroniska górskie, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek.

Kudowa Zdrój - uzdrowisko i zabytki w Górach Stołowych

Karpacz i Góry Stołowe: Przewodnik po atrakcjach

Kudowa Zdrój to urokliwy kurort wzdłuż malowniczej rzeki Czermnicy, położony w obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Oprócz walorów przyrodniczych, miejscowość słynie z działających od XVIII wieku zdrojowisk.

W Kudowie warto wybrać się na spacer Alejami Kuźnickimi i podziwiać stylowe wille i pensjonaty z czasów świetności uzdrowiska. Ze zdrojowych atrakcji na uwagę zasługują też zabytkowe pijalnie wód mineralnych - Pijalnia Stary Zdroj i Pijalnia Zdrojowa z parkiem.

Badacze i miłośnicy historii mogą odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła, prezentujące wystawę poświęconą dziejom hut szkła. Z kolei Stara Apteka z 1830 roku kryje niepowtarzalny klimat minionych czasów.

Kudowę warto więc wpisać do planu zwiedzania jako urokliwe uzdrowisko z ciekawymi zabytkami.

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

W okolicy Kudowej koniecznie trzeba zobaczyć dwie najsłynniejsze formacje skalne Gór Stołowych - majestatyczny Szczeliniec Wielki i tajemnicze Błędne Skały. Obydwa obiekty dostępne są szlakami turystycznymi lub ścieżkami edukacyjnymi z Kudowy-Zdroju.

Skałki i formy skalne Gór Stołowych - najciekawsze

Góry Stołowe słyną z piaskowcowych formacji skalnych, które tworzą niezwykłe kształty przypominające grzyby, igły, wieże czy bramy. Jest ich tutaj mnóstwo i stanowią symbol Parku Narodowego Gór Stołowych. Oto kilka wyjątkowych skałek, które koniecznie trzeba zobaczyć.

  • Potężny labirynt skalny Szczeliniec Wielki z licznymi basztami, wieżami, wnękami i przesmykami.
  • Bajkowy Skalny Grzyb na Czarnym Stawie - ikoniczna atrakcja turystyczna Gór Stołowych.

Kolejne ciekawe formacje skalne to iglica Słonecznika, Turnia nad Pasterką ze wspaniałym punktem widokowym oraz skały Mnicha i Mniszki na terenie Czech.

Większość tych atrakcji dostępna jest szlakami turystycznymi różnej długości i stopnia trudności. Mapę szlaków z opisem znajdziecie tutaj.

Baza noclegowa i gastronomiczna Karpacza

Karpacz jako popularny ośrodek turystyczny dysponuje szeroką ofertą noclegową - od hoteli, pensjonatów po kwatery agroturystyczne i domki letniskowe. Jest w czym wybierać w każdym standardzie i zakresie cenowym.

Hotele w Karpaczu oferują najwyższy standard usług, często z basenami, strefami spa i smaczną kuchnią. Pensjonaty i wille to kameralne miejsca z domową atmosferą. Turyści poszukujący ciszy i spokoju mogą wybrać agroturystykę na obrzeżach miasta.

Restauracji i barów gastronomicznych również nie brakuje. Od stylowych hotelowych restauracji, przez klimatyczne puby po bary szybkiej obsługi i pizzerie. Jest w czym wybierać w każdym przedziale cenowym i na każdą kieszeń.

Rezerwując górny stół na majówkę w Karpaczu warto wcześniej sprawdzić dostępność w wybranych obiektach noclegowych i restauracyjnych. Często już na kilka tygodni wcześniej trudno znaleźć wolne miejsca.

Podsumowanie

Karpacz i Góry Stołowe to niezwykle malowniczy rejon, który zachwyca turystów pięknymi widokami, ciekawymi zabytkami i bogactwem szlaków. W Karpaczu warto zobaczyć punkty widokowe z panoramą Karkonoszy oraz drewniany kościół Wang. Góry Stołowe słyną z piaskowcowych formacji skalnych, a wędrując licznymi szlakami można je wszystkie podziwiać. Po drodze spotkamy urokliwe uzdrowisko - Kudowę Zdrój ze zdrojami i zabytkową zabudową. Rezerwując górny stół w Karpaczu na majówkę, warto wcześniej zadbać o noclegi.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik zainspiruje Państwa do odwiedzenia Karpacza i Gór Stołowych. Jest tu mnóstwo atrakcji, które zadowolą każdego turystę. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę w te malownicze rejony Sudetów!

5 Podobnych Artykułów

  1. Pomorze z dziećmi: Najlepsze atrakcje rodzinne
  2. Która ścieżka rowerowa Szczawnicy zapewni Ci największe emocje?
  3. Gdzie zjeść w Poznaniu - propozycje na wyjątkowe wyjście z rodziną
  4. Zobacz10 najciekawszych miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić
  5. Trasa przez Grześ, Rakoń, Wołowiec: Przewodnik po szlaku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Konieczna
Eliza Konieczna

Cześć! Jestem podróżniczką z zamiłowania i założycielka serwisu po-land.pl. W moim serwisie odkryjesz Polskę w zupełnie nowy sposób - z pasją, ciekawością i szacunkiem dla natury i kultury. Każdy artykuł to opowieść o nieodkrytych zakątkach, lokalnych smakach i fascynujących tradycjach. Wraz z zespołem ekspertów podróży, zapewniam niezapomniane doświadczenia, inspirując do wyjścia poza utarte szlaki. Witaj w świecie po-land.pl, gdzie podróż staje się przygodą pełną odkryć!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły