Jezioro Paczkowskie to sztuczny zbiornik wodny na granicy województw opolskiego i dolnośląskiego. Powstał w latach 1995-2003. Składa się z dwóch części: zbiornika Kozielno (365 ha) i zbiornika Topola (335 ha). Łączna pojemność to około 46 milionów m³ wody. Jest ważnym elementem systemu przeciwpowodziowego regionu. Pełni funkcje retencyjne i rekreacyjne.
Najważniejsze informacje:- Utworzony przez zalanie wyrobisk żwirowych wodami Nysy Kłodzkiej
- Zbiornik Topola ma proste, sztuczne brzegi
- Zbiornik Kozielno charakteryzuje się naturalnym, pofałdowanym terenem
- Popularne miejsce wędkarskie (karpie, sandacze, szczupaki, pstrągi)
- Posiada "Ptasią Wyspę" - siedlisko rzadkich gatunków ptaków wodnych
- Oferuje dzikie plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego
Jak dojechać nad Jezioro Paczkowskie?
Dojazd do Jeziora Paczkowskiego jest prosty i dobrze oznakowany. Z Nysy kieruj się drogą wojewódzką 411 w stronę Paczkowa, skąd lokalne oznakowania doprowadzą Cię nad wodę. Z Wrocławia najszybciej dojedziesz drogą krajową nr 8, a następnie wojewódzką 382.
Komunikacją publiczną dotrzesz tu regularnie kursującymi autobusami PKS z Nysy i Paczkowa. Busy odjeżdżają co godzinę w sezonie letnim, a zimą co dwie godziny - warto sprawdzić aktualny rozkład przed wyjazdem.
- DW411 (Nysa-Paczków) - parking przy zaporze głównej
- DW382 (Paczków-Świdnica) - parking przy plaży głównej
- Droga lokalna od strony Kozielna - parking leśny
- Droga od Topoli - parking przy wypożyczalni sprzętu
Charakterystyka Zalewu Paczkowskiego
Zalew Paczkowski powstał w latach 1995-2003 poprzez zalanie wyrobisk żwirowych wodami Nysy Kłodzkiej. Pierwotnym celem utworzenia zbiornika retencyjnego Paczków była ochrona przeciwpowodziowa regionu. Dziś Jezioro w Paczkowie pełni również funkcje rekreacyjne i przyrodnicze. To jeden z największych sztucznych zbiorników w województwie opolskim.
Parametr | Zbiornik Kozielno | Zalew Topola |
Powierzchnia | 365 ha | 335 ha |
Charakter brzegu | Naturalny, pofałdowany | Prosty, sztuczny |
Głębokość | Zróżnicowana | Jednolita |
Czytaj więcej: Jezioro Luterskie - malowniczy raj dla wędkarzy i miłośników natury
Plaże i kąpieliska nad Jeziorem Paczkowskim
Główna plaża nad Jeziorem Paczkowskim znajduje się przy części Topola. Jest strzeżona w sezonie letnim i posiada pełne zaplecze sanitarne. Infrastruktura obejmuje przebieralnie, toalety i małą gastronomię.
Dzikie plaże znajdziesz przy zbiorniku Kozielno. Oferują więcej prywatności i naturalnego otoczenia. Charakteryzują się łagodnym zejściem do wody.
- Plaża główna w Topoli - strzeżona, z infrastrukturą
- Plaża północna przy zaporze
- Plaża "Ptasia" przy wyspie
- Dzika plaża w Kozielnie
- Plaża zachodnia z pomostem
Atrakcje wodne i wypożyczalnie sprzętu
Na Zalewie Paczkowskim działają dwie wypożyczalnie sprzętu wodnego. Oferują kajaki, rowery wodne i małe łódki.
Przy głównej plaży znajduje się strefa do windsurfingu. Można tu również wypożyczyć deski SUP.
Dostępne są także rejsy małą łodzią motorową po zbiorniku. Organizowane są również spływy kajakowe po Nysie Kłodzkiej.
Wypożyczalnie działają codziennie od maja do września w godzinach 9:00-19:00. Ceny zaczynają się od 20 zł za godzinę wypożyczenia kajaka. Rower wodny to koszt około 30 zł za godzinę.
Gdzie najlepiej wędkować na Zalewie Paczkowskim?
Najlepsze łowiska znajdują się w zatokach zbiornika Kozielno. Miejscowi wędkarze polecają szczególnie okolice Ptasiej Wyspy. To miejsce słynie z dużych karpi.
Przy tamie w części Topola można złowić spore szczupaki. Okolice pomostu to dobre miejsce na sandacze i leszcze.
W Jeziorze Paczkowskim występują: karpie, szczupaki, sandacze, leszcze, płocie i okonie. Można tu również spotkać pstrągi.
Gatunek | Okres ochronny | Wymiar ochronny |
Szczupak | 1.01-30.04 | 50 cm |
Sandacz | 1.03-31.05 | 45 cm |
Karp | - | 30 cm |
Ścieżki spacerowe i rowerowe wokół jeziora
Wokół Jeziora Paczkowskiego biegnie główna ścieżka pieszo-rowerowa o długości 12 km. Trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi przez malownicze tereny. Oferuje piękne widoki na taflę wody i okoliczne wzgórza.
Krótsza, 5-kilometrowa trasa wiedzie wokół zbiornika Kozielno. To idealna propozycja na rodzinny spacer. Ma łagodne wzniesienia i jest dostępna dla wózków.
Wzdłuż tras znajdziesz 4 wiaty piknikowe i 6 punktów widokowych. Na trasie ustawiono również ławki i kosze na śmieci.
Co zobaczyć w okolicy Jeziora Paczkowskiego?
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie prezentuje unikatową kolekcję urządzeń gazowniczych. W pobliżu znajduje się również interesujące Muzeum Motoryzacji.
Warto zobaczyć średniowieczne mury obronne Paczkowa. Zachowały się w doskonałym stanie i są jednymi z najlepiej zachowanych w Polsce.
Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić rezerwat ptaków wodnych. Można tu obserwować rzadkie gatunki.
Ptasia Wyspa to unikatowy rezerwat na Zalewie Paczkowskim. Mieszkają tu czaple siwe i mewy czarnogłowe. Najlepszy widok na wyspę mamy z północnego brzegu zbiornika.
Kiedy najlepiej odwiedzić Zalew Paczkowski?
Sezon nad Jeziorem Paczkowskim trwa od maja do września. Temperatura wody w tym okresie wynosi 20-24 stopnie. Plaże są wtedy strzeżone przez ratowników.
Wiosna i jesień to doskonały czas na wędkowanie i obserwacje ptaków. Okoliczne lasy mienią się wtedy pięknymi kolorami.
Na Zalewie Paczkowskim organizowane są zawody wędkarskie i regaty żeglarskie. Największą imprezą jest lipcowy Festiwal Wody.
Jezioro Paczkowskie - kompleksowy przewodnik dla odwiedzających
Jezioro Paczkowskie to wyjątkowe miejsce, które łączy funkcje rekreacyjne z ochroną przeciwpowodziową. Składa się z dwóch części: zbiornika Kozielno i zalewu Topola, oferując różnorodne możliwości wypoczynku - od plażowania przez sporty wodne po wędkarstwo.
Infrastruktura wokół jeziora jest dobrze rozwinięta. Znajdziesz tu strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ścieżki pieszo-rowerowe i miejsca piknikowe. Szczególną atrakcją jest Ptasia Wyspa, stanowiąca dom dla rzadkich gatunków ptaków.
Najlepszy czas na wizytę to okres od maja do września, gdy temperatura wody jest przyjemna, a wszystkie atrakcje są dostępne. Warto jednak pamiętać, że Zalew Paczkowski zachwyca również wiosną i jesienią, oferując spokój oraz idealne warunki do wędkowania i obserwacji przyrody.